Z widokiem na niebo. Rozwiązania aranżacyjne do okien dachowych od Marcin Dekor.

Poddasza mają w sobie tyle uroku! Budzą tyle pozytywnych skojarzeń. Romantyczny pokój księżniczki, paryskie poddasze artysty, loftowez widokiem na wieczorny, roziskrzony Manhattan. Właściciele domów jednorodzinnych nie rezygnują więc z aranżacji ostatniej kondygnacji. Mimo nie zawsze wygodnych, kłopotliwych w praktycznym wykorzystaniu przestrzeni skosów i konieczności montażu okien dachowych, urządzają na poddaszach piękne sypialnie, wygodne pokoje dla starszych dzieci, gabinety, czy też pracownie. A pomagają im w tym rozwiązania aranżacyjne okien dachowych proponowane przez firmę Marcin Dekor.


Ocieplenie klimatu

Adaptacja poddasza na wnętrze mieszkalne nie jest sprawą prostą. Oprócz oczywistych problemów aranżacyjnych, jakie stwarzają oryginalne, lecz bardzo niepraktyczne skosy, głównym kłopotem jest właściwe oświetlenie pomieszczenia. Okna na poddaszu to w przeważającej liczbie przypadków okna dachowe. Chociaż bywają kłopotliwe, są absolutnie konieczne, by stworzyć w pełni funkcjonalne, pełnowartościowe wnętrze. Głównym problemem dotyczącym okien dachowych jest oczywiście ich wykończenie. W tym przypadku nie sprawdzą się przecież tradycyjne zasłony lub firanki. A zasłanianie okien dachowych to konieczność. Chociaż uwielbiamy obserwować dachy miasta, obłoki wędrujące po niebie bądź spadające gwiazdy w sierpniową noc, to promienie słoneczne na poddaszu bywają naprawdę wyjątkowo uciążliwe. To one są odpowiedzialne za znaczny wzrost temperatury wewnątrz pomieszczeń na poddaszu.

Estetyka i wygoda

– Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w oknach dachowych są rolety. Dobór odpowiedniego systemu zasłaniającego zależy od wielkości okna, wysokości, na jakiej jest położone, producenta oraz od stopnia nachylenia połaci dachu – mówi ekspert Marcin Dekor – Monika Kruszewicz.
Na polskich poddaszach najpopularniejsze są niewielkie bądź średniej wielkości okna dachowe w stolarce okiennej. Ich położenie umożliwia wygodny dostęp, a więc komfortowe zasłanianie i odsłanianie rolety. System rolet, który wybierzemy do tego typu okien, zależeć będzie od rodzaju ich ościeżnicy.

Okna dachowe umieszczone są zawsze w płaszczyźnie sufitu pod kątem. Dlatego też przy instalacji rolety konieczne będzie zastosowanie bocznych prowadnic, by tkanina rolety pracowała równolegle do połaci okna. Eksperci Marcin Dekor polecają w takim wypadku systemy do okien dachowych z napędem sprężynowym, które gwarantują niezwykłą wygodę użytkowania. Ich cechą charakterystyczną jest to, że możemy bez problemu zatrzymać roletę na dowolnej wysokości. Wszystko dzięki funkcji multi stop, w którą wyposażona jest roleta. Na jej estetykę i funkcjonalność wpływa również specjalna kasetka przyszybowa, w której chowa się zwinięta tkanina. Tego typu proste, oszczędne w formie aranżacje okna pasują do wnętrz urządzonych nowocześnie, a także do tak lubianych w Polsce bezpretensjonalnych, jasnych wnętrz w stylu skandynawskim. W przypadku tkanin typu „blackout”, czyli nieprzepuszczających światła, istotną rolę odgrywają szczotki przy listwie dolnej, które mają za zadanie uszczelnienie rolety.

Eksperci marki Marcin Dekor do nasłonecznionych poddaszy polecają tkaniny z wykończeniem Pearl lub Silver z kolekcji Shadows Club. Posiadają one powłokę zewnętrzną odbijająca światło i wyjątkowe właściwości – skutecznie obniżają temperaturę nagrzanego wnętrza. Do pomieszczeń biurowych, ewentualnie domowych gabinetów urządzonych na poddaszu, alternatywnym rozwiązaniem są rolety plisowane (potocznie nazywane plisami), które składają się jak harmonijka. One także posiadają powłoki zapobiegające nagrzaniu wnętrza – Pearl lub Silver.

Możliwość wyboru

Rolety rzymskie bez wątpienia sprawią, że na poddaszu zapanuje przytulna, domowa atmosfera. Są najbardziej dekoracyjne i można je idealnie dopasować do stylu i kolorystyki wnętrza. Dzieje się tak dlatego, że w rolecie rzymskiej możemy wykorzystać dowolną tkaninę firanową, czy też zasłonową. Lecz czy są rolety rzymskie przystosowane do użytkowania w oknach dachowych?

– Owszem, systemy rolet rzymskich przeznaczonych do okien dachowych możemy zamontować bezpośrednio na ramie okiennej lub też na wnęce okiennej – mówi Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. – Jednak warunkiem prawidłowego funkcjonowania takiej rolety jest odpowiedni kąt nachylenia dachu – dodaje. Roletami sterujemy manualnie lub za pomocą napędu elektrycznego. Przy ich sterowaniu istotną rolę ogrywa siła grawitacji. Dlatego, takie systemy możemy zastosować wyłącznie wówczas, gdy kąt nachylenia dachu jest równy lub większy niż 45 stopni. W przypadku bardziej płaskich dachów niezbędne jest zastosowanie systemów do sterowania poziomego – takich, jakie stosuje się w altanach i pergolach.

– Najnowocześniejsze systemy rolet rzymskich do okien dachowych oparte są na subtelnych prowadnicach instalowanych po wewnętrznej stronie otworu okiennego. Dzięki nim tkanina trzyma się równolegle w poziomie okna, a roleta rzymska pracuje równo i płynnie. Takie systemy możemy również zastosować do okien kolankowych, gdzie jedna roleta rzymska może przechodzić z pozycji pochylonej do pozycji pionowej .

Okna połaciowe usytuowane wysoko, poza naszym zasięgiem sprawiają jeszcze więcej trudności aranżacyjnych. W ich przypadku Marcin Dekor poleca systemy rolet rzymskich wyposażonych w napęd elektryczny. Wówczas jeszcze na etapie budowy, warto skonsultować miejsce wprowadzenia napięcia ze specjalistą – radzi Monika Kruszewicz. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia do okna połaciowego okablowania, systemy te mogą pracować także zasilane baterią, która starcza na co najmniej pół roku (360 cykli).

– Systemy rolet do okien połaciowych mogą być także sterowane za pomocą odnawialnych źródeł energii, baterii słonecznych – podkreśla ekspert Marcin Dekor. Roletami z napędem elektrycznym lub bateryjnym możemy sterować za pomocą mobilnych pilotów, lub też za pomocą odpowiednich aplikacji.

Nietypowo

Okna na poddaszu miewają różne, nietypowe kształty. Jak sobie radzić z aranżacją okien np. trójkątnych? – Możemy zawiesić wygięty karnisz lub karnisz typu szyna, który będzie docięty pod odpowiednim kątem. Na rynku dostępne są również inne rozwiązania do trójkątnych okien, takie jak : rolety plisowane lub żaluzje naokienne. Tych ostatnich jednak już nie będziemy mogli podnieść, by odsłonić okno.