Pierwszoplanowy bohater salonowych aranżacji, czyli jak wybrać idealny stolik kawowy

Sofa, ciepły koc, ulubiony serial i on – funkcjonalny towarzysz zasłużonej chwili relaksu – stolik kawowy. Niezawodny podczas wizyt gości, wieczornych spotkań z przyjaciółmi i leniwych poranków z gorącą kawą i książką. Oto prawdziwy bohater salonowych aranżacji. Ale jak wybrać ten idealny – o perfekcyjnych gabarytach, szlachetnej linii, a do tego pasujący do naszego wnętrza? Podpowiadają eksperci marki Miloo Home.

Po pierwsze: funkcja

Pojedynczy czy podwójny? Okrągły, kwadratowy, a może o nieregularnym kształcie? Z marmurowym albo drewnianym blatem? Szukając idealnego stolika kawowego zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jaką ma pełnić funkcję w naszym salonie. Jeśli zależy nam na stworzeniu gustownego miejsca ekspozycji świeżo ciętych kwiatów, eleganckiej lampy lub kolekcji albumów, z pewnością wystarczy niewielki model, który stanie tuż obok sofy lub narożnika. Gdy jednak w domowym zaciszu planujemy przyjmować gości, a na blacie stolika umieszczać nie tylko filiżanki kawy lub herbaty, zdecydujmy się na wersję o większych gabarytach, wyposażoną w podwójny blat lub o modułowej formie, jak np. stolik Contemporary lub Monogram od Miloo Home. Ten ostatni wykonany ze stali nierdzewnej i czarnego, hartowanego szkła składa się ze stolika głównego i czterech mniejszych, które z łatwością można pod nim ukryć, a w razie potrzeby rozstawić, tworząc tym samym dodatkową przestrzeń do odpowiedniego przyjęcia odwiedzającej nas licznie rodziny lub przyjaciół.

Po drugie: rozmiar

Przed kupnem wymarzonego stolika pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko jego rozmiar, ale także metraż pomieszczenia, w którym stanie. Przy czym warto szukać rozwiązań nieoczywistych – zamiast jednego stolika wybierać kilka mniejszych, eksperymentować z różnymi wysokościami poszczególnych modeli i stawiać na oryginalne formy. W dużych salonach sprawdzą się stoliki pokaźnych rozmiarów, jak np. Brooklyn czy Cruz z pięknym marmurowym blatem, którym mogą towarzyszyć ich skromniejsze gabarytowo odpowiedniki z tej samej linii. Bliźniacze modele stolików  kawowych to dobry pomysł, gdy odległość pomiędzy meblami wypoczynkowymi jest duża lub gdy zależy nam by pełniły one różne funkcje, ale nadal wyglądały spójnie. W mniejszych pokojach dziennych sprawdzą się wspominane już rozwiązania modułowe lub po prostu niewielkie stoliczki o lekkiej konstrukcji, wyposażone w szklane blaty, które nie przytłoczą aranżacji (np. trójkątny Gabrielle, dostępny w dwóch wersjach). A jeśli to nadal zbyt dużo, nie rezygnujmy z wygodny i postawmy na stoliki pomocnicze (np. model Salviano lub Monument Mini), na których z pewnością zmieścimy filiżankę kawy czy książkę.

Niebagatelną rolę w funkcjonalnej aranżacji salonu odgrywa również właściwa wysokość mebli. W przypadku stolika kawowego powinna ona wahać się pomiędzy 40 a 55 centymetrami i być zbliżona do wysokości sofy lub foteli. Zastanawiając się zaś nad prawidłową długością stolika, pamiętajmy o odpowiednich proporcjach i znów za punkt odniesienia postawmy sobie wygląd mebli wypoczynkowych. Niech długość blatu równa się połowie lub dwóm trzecim długości sofy. To sprawi, że kompozycja będzie harmonijna, a bryła stolika nie zdominuje przestrzeni – podpowiada Monika Bielska, Dyrektor Kreatywny marki Miloo Home.

Po trzecie: styl

Wygodna sofa lub fotel to popularne towarzystwo stolika kawowego, na tle których może wzbudzać powszechny zachwyt lub z dumą pełnić rolę drugoplanowego bohatera. Ale wybierając odpowiedni dla nas model mebla zadbajmy, aby w równym stopniu pasował też do pozostałej części pomieszczenia. Miłośnicy klasycznych aranżacji z pewnością docenią stoliki z marmurowym lub szklanym blatem, które dodadzą wnętrzu elegancji i ponadczasowego szyku. Ubrane w ostre, geometryczne kształty wprowadzą do salonu nutę awangardy, w wersji okrągłej zaś staną się efektownym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem dla właścicieli niesfornych czworonogów i rodzin z dziećmi. Nowoczesny charakter salonu zbudują niebanalne formy, ażurowe podstawy i połączenia lśniącego metalu oraz szkła, dostępne w modelach Park, Street lub Los Angeles – przywodzących na myśl pełen wielkomiejskiej energii, nowojorski klimat. Szklane blaty doskonale odnajdą się też w aranżacjach eksponujących piękny, ręcznie tkany dywan lub oryginalnie ułożoną, mozaikową podłogę. Transparentny materiał z jakiego wykonany jest stolik, to też gwarancja, że ten nie przytłoczy pozostałej części salonu i subtelnie korespondować będzie z całością kompozycji, wpasowując się w nią niczym prawdziwy kameleon. Poszukujących równowagi z pewnością przekona ciepło drewna w wersji klasycznej lub nieco bardziej oryginalnej, będącej fragmentem leżakującego na dnie oceanu korzenia o finezyjnym kształcie. Choć naturalny materiał połączony z chłodem stali stanowić będzie również stylową odpowiedź na potrzeby miłośników surowych loftów, szczególnie w praktycznym wydaniu okrągłego stolika Lindo od Miloo Home, wyposażonego w wygodny uchwyt umożliwiający swobodne przenoszenie mebla.

Szeroka gama stolików kawowych dostępna jest na www.miloohome.pl

*********

Miloo Home to ekskluzywna marka oferująca designerskie meble i akcesoria do domu i ogrodu. W swojej ofercie posiada zarówno kolekcje nowoczesne, klasyczne, jak również industrialne. Każda z nich, stworzona zgodnie z aktualnymi trendami, charakteryzuje się nie tylko doskonałym wzornictwem, lecz także najwyższą jakością wykonania. Salony Miloo Home zlokalizowane są w największych miastach w całej Polsce. Marka prowadzi również sprzedaż online na www.miloohome.pl.