Dywany w geometryczne wzory

Jaki jest niezawodny sposób na ocieplenie wnętrza? Dywan. A jaki jest niezawodny sposób na ożywienie stonowanej aranżacji i dodanie jej mocniejszego wyrazu? Dywan w geometryczne wzory!

Nowoczesnym wzornictwem rządzi geometria. Kwadratowe, prostokątne, walcowate, półkoliste, rzadziej kuliste czy stożkowe  kształty przyjmuje zdecydowana większość mebli, lamp, a także pozostałych elementów wyposażenia i to zarówno tych, które pełnią jedynie praktyczną funkcję, jak i tych, co mają za zadanie ozdabianie wnętrza. Zestawione razem tworzą aranżacje harmonijne, emanujące spokojem i równowagą oraz sprawiające wrażenie bardzo uporządkowanych. Taka atmosfera wnętrza korzystnie wpływa na samopoczucie przebywających w nich osób, ale może też wydawać się zbyt monotonna, a nawet wywoływać uczucie znudzenia.

A na to najlepszą radą są motywy dekoracyjne, które urozmaicą wystrój ciekawymi wzorami czy plamami kolorów. Niech widnieją na obrazach, poduszkach, a przede wszystkim na dywanie – on ma zazwyczaj dużą powierzchnię i z tego powodu od razu rzuca się w oczy, znakomicie odgrywając swą zdobniczą rolę.

Do wnętrz we wszystkich nowoczesnych stylach projektanci, między innymi współpracujący ze znanymi z lansowania nowych trendów holenderskimi firmami, takimi jak Zuiver, HKLiving czy Bold Moneky (dutchhouse.pl), proponują dywany z geometrycznymi deseniami. Ostatnio upodobali sobie pasy, kratki, regularnie powtarzające się romby, zygzaki i abstrakcyjne kompozycje, składające się z łuków, okręgów, półokręgów, kwadratów czy innych figur. Ornamenty te są na tyle wyraziste, że nie tylko wystarczająco ożywiają wnętrze, ale rozbijają również jego nadmierną statyczność, co dodaje mu więcej dynamizmu i mnóstwa życia. I to bez względu na to, czy są utrzymane w stonowanych, czy mocnych barwach! Oczywiście, doskonale też współgrają z resztą „geometrycznej” aranżacji, nie wprowadzając do niej stylowego dysonansu.

Za pojawieniem się dywanu w salonie czy sypialni przemawia również  inny, tak samo istotny argument. Otóż, ogrzeje on wnętrze zarówno w sensie dosłownym, jak i wizualnie, a w efekcie wykreuje przytulny, zachęcający do relaksu klimat oraz – co szczególnie ważne dla mieszkańców bloków – wygłuszy podłogę. Prostokątny lub kwadratowy dywan najlepiej rozłożyć w kącie wypoczynkowym, a okrągły na środku pomieszczenia, zwłaszcza dużego, czyli tam, gdzie na ogół nie stawia się mebli. Wypełni pustkę i niczym niezasłonięty, stanie się niekwestionowaną gwiazdą aranżacji! W sypialni zaś warto umieścić dwa w kształcie wydłużonego prostokąta po obu stronach łóżka, tak by każda z wstających rano osób miała miękko i ciepło pod stopami.

Wszystkie pokazane na zdjęciach dywany można kupić w dutchhouse.pl