Sztuka dekorowania w stylu Art déco

Pojawienie się stylu Art Déco było twórczą reakcją na niezdyscyplinowaną formalnie secesję ale także na  okrucieństwa I Wojny Światowej. Art Déco był stylem szybko odnawiającej się gospodarki i optymistycznej, powojennej wizji świata. Stawiał na nowoczesne projektowanie i produkcję masową, choć – paradoksalnie – jest kojarzony z wyrafinowaną elegancją, komfortem i luksusem.  Do dziś stanowi inspirację do dekorowania odważnych i ekskluzywnych wnętrz. Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, opowiada, co sprawiło, że Art déco nadal daje inspirację do tworzenia nieprzeciętnych wnętrz.

Nazwa stylu, który królował w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, pochodzi od skrótu nazwy Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictw (Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes) odbywającej się w 1925 roku w Paryżu. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo sztuki użytkowej stanowiące podstawę stylu Art déco, który można tłumaczyć jako sztukę dekoracyjną.

Piękno i harmonia

Art déco to styl, który łączy w sobie prostotę wyrazu i wyszukane materiały. W tamtym okresie ogromną popularnością cieszyło się szlachetne drewno (palisander,mahoń, heban) ale także skóra (zwłaszcza egzotycznych zwierząt) marmur czy onyks, które odegrały ogromną rolę we wzornictwie Art déco. Styl ten opisują też wyraziste kolory, jak wracająca do łask głęboka butelkowa zieleń, a także szlachetne materiały – aksamit, welwet czy welur. To styl kryształów, bogatych kandelabrów, kości słoniowej, masy perłowej, srebra. Jego przepych i wytworność  oddał między innymi film  Buza Lehrmana z 2013 r:   Wielki Gatsby, który być może przyczynił się do powrotu Art. Deco we współczesnym wzornictwie,– mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Tym, co wyróżnia Art déco, jest geometryzacja widoczna w kształcie mebli i wzorów, inspirowana dokonaniami kubizmu czy abstrakcjonizmu. Uporządkowanie i symetria były odpowiedziami na zawiłą w formie sztukę użytkową z czasu secesji. Rozwiązania Art déco są harmonijne lecz bardzo wyszukane w swojej formie. Świadczy to tym stosowanie forniru i intarsji, które uwypuklały słoje i barwę drewna a także inkrustacje z masy perłowej, srebra czy mosiądzu.   Warto zauważyć, że Art déco czerpie inspiracje także ze sztuki starożytnego Egiptu, gdzie motywem zdobniczym był kwiat lotosu czy wschodzące słońce.

Ponadczasowe wyposażenie

W stylu Art déco ogromną rolę odgrywały meble pełniące funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Popularne w tamtym okresie konsole, komody czy szezlongi na długo zagościły w architekturze użytkowej. Art déco przeżywa teraz renesans zainteresowania a meble, które sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na Art déco, oferowane są przez wielu producentów z Galerii Wnętrz DOMAR. Różnorodność produktów – od oświetlenia, przez komplety wypoczynkowe czy niepowtarzalne dekoracje sprawią, że niejeden pasjonat stylu Art déco znajdzie u nas coś dla siebie – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

W ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się rozwiązania, które czerpią inspirację z najważniejszych elementów stylu Art déco. Poszukując mebli do salonu czy jadalni, warto zwrócić uwagę na niebanalne komody czy konsole, które dzięki swojej formie oraz wykorzystanym materiałom nadają zupełnie nowy charakter wnętrzu, a rozświetlenie pomieszczeń typowymi dla stylu Art déco lampami z elementami witrażowymi czy kryształkami pozwoli na stworzenie wyjątkowego klimatu.

Dla kogo Art deco?

Art déco to odpoczynek dla oczu. Styl promował wszystko to, co jest piękne i proste w swoim wyrazie. Był odpowiedzią na mnogość bodźców, którą oferowana Secesja. I fakt, że Art déco przyniósł aranżacyjne ukojenie, uczynił go także stylem ponadczasowym, sprawdzającym się w nowoczesnych wnętrzach.

Styl Art déco jest dekoracyjny i reprezentacyjny, dlatego idealnie sprawdzi się w holach, salonach czy w przestrzeniach komercyjnych takich jak hotele czy restauracje. Jednak Art déco ze swoją symetrią, finezją i elegancją stał się inspiracją dla współczesnych projektantów i producentów, którzy postanowili wprowadzić go do wnętrz mieszkalnych. Art déco idealnie komponuje się ze stylem modernistycznym, glamour oraz stylem francuskim. Jednak można go również z sukcesem połączyć z surowym stylem industrialnym, w którym błyszczące elementy wprowadzą niespotykany klimat i rozświetlą wnętrza – dodaje Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Styl Art déco trafia na pewno do wyrafinowanego odbiorcy, który lubi bawić się sztuką oraz konwencjami. We wnętrzach urządzonych w stylu Art déco odnajdą się osoby, które cenią sobie komfort oraz czas spędzony w otoczeniu pięknych przedmiotów. Wyposażenie wnętrz w stylu Art déco dostępne jest w ofercie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednej z największych galerii wnętrzarskich w Polsce, która stawia na piękno i czerpanie radości ze współczesnej architektury wnętrz.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl