Mała sypialnia w stylu zen – jak ją zaaranżować?

Harmonia, szacunek do przestrzeni i oszczędność w doborze wyposażenia – to kwintesencja stylu inspirowanego japońską filozofią zen. Przeniesienie jej idei i założeń do wnętrzarstwa pozwoliło stworzyć koncepcję aranżacyjną, która świetnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach. Co więcej, styl zen zmienia każde pomieszczenie w prawdziwą oazę spokoju – dlatego będzie trafioną inspiracją podczas aranżowania miejsca do odpoczynku. Na co zwrócić uwagę, wprowadzając go do wnętrza sypialni?

„Tyle, ile trzeba” to główna zasada buddyjskich mnichów, którzy praktykowali filozofię zen. Kierując się nią w trakcie urządzania mieszkania uda nam się stworzyć przestrzeń, charakteryzującą się umiarem, wygodą oraz spokojem i harmonią. Dlatego też to kierunek aranżacyjny, który świetnie sprawdzi się w sypialni. W końcu to pomieszczenie, które powinno pozwalać się nam wyciszyć, zrelaksować i zapomnieć o stresie, wiążącym się z codziennymi sprawami. O czym warto pamiętać wprowadzając styl zen do niewielkiej sypialni? Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek.

Czego rzeczywiście potrzebujesz?

Sypialnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim ma nam umożliwić komfortowy odpoczynek. Dlatego warto zadać sobie pytanie: co jest niezbędne, by osiągnąć ten cel? To szczególnie ważne właśnie wtedy, kiedy nasza sypialnia nie jest dużym, przestronnym pomieszczeniem. Prawdopodobnie niezbędnym wyposażeniem okaże się wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Jeśli z kolei mamy w zwyczaju relaksować się, czytając przed snem – niezbędne będą również stoliki z lampkami nocnymi. W ten sposób uda nam się zrealizować główne założenie stylu zen, a jednocześnie zastosować funkcjonalne podejście do niewielkiego metrażu pomieszczenia.

Kolory w stylu zen

Fani eklektyzmu, wyrazistych wzorów i maksymalizmu tym razem będą rozczarowani. W końcu kolory stylu zen to przede wszystkim kolory minimalizmu – stonowane i uniwersalne. Biele, beże, pastelowe błękity, róże i zielenie. To najważniejsze odcienie, które podkreślą harmonię i spokój we wnętrzu. Dzięki nim wnętrze zyska na lekkości i pewnego rodzaju „świeżości”, a tym samym uda nam się stworzyć przestrzeń idealną do odpoczynku.

Meble – przemyślane formy

Aranżacja w stylu zen to przestrzeń przemyślana pod każdym względem. Skoro w małej sypialni to łóżko jest najważniejszym meblem, warto zastanowić się, jaki mebel najlepiej wpisze się w dalekowschodnią koncepcję urządzania pomieszczeń: – Styl zen charakteryzuje się pewnego rodzaju ascetyzmem, umiarkowaniem i harmonią. Dlatego podczas wyboru łóżka tapicerowanego do sypialni zaaranżowanej właśnie w tym stylu, warto zwrócić uwagę na zagłówki ze zdobieniami w formie regularnych przeszyć. Dzięki nim na wezgłowiach pojawiają się kształty geometryczne, które wzmagają poczucie harmonii, spokoju i wyciszenia. Efekt ten wzmocnimy obiciem tapicerskim, utrzymanym w jasnej, stonowanej kolorystyce, charakterystycznej właśnie dla tej koncepcji aranżacyjnej – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Materiały z Dalekiego Wschodu

Bambus, morska trawa, drewno, papier ryżowy, porcelana – to właśnie surowce, którymi powinniśmy się zainspirować, wprowadzając do sypialni styl zen. Z pomocą przyjdą nam różnego rodzaju dodatki – donice, wazony, niewielkie naczynia, maty, origami. To przedmioty, które pozwolą nam wprowadzić do pomieszczenia klimat rodem z Japonii. Ważne jednak, by cały czas mieć na uwadze, że najważniejszy jest umiar. Jeden, dwa dodatki okażą się wystarczające w niewielkim pomieszczeniu. Dzięki temu zarówno estetyka, jak i funkcjonalność wnętrza zyskają dalekowschodni charakter.

Harmonia, umiarkowanie, spokój – to właśnie dzięki nim styl zen jest świetnym kierunkiem aranżacyjnym w niewielkich przestrzeniach, a w szczególności w małych sypialniach. Zadbajmy o to, by w pomieszczeniu pojawiły się odpowiednie kolory i materiały oraz wyłącznie niezbędne meble. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób uda nam się stworzyć wygodne, a także niezwykle estetyczne miejsce do codziennego odpoczynku.