Maksymalizacja dobrego samopoczucia dzięki starannie zaplanowanej koncepcji

Sześć kroków do wymarzonej łazienki, czyli komfort, wizja i wyjątkowe porady ekspertów

Projekt Philippe Starck: Bento Starck Box. Seria łazienkowa jest częścią ekskluzywnej linii Artisan Lines firmy Duravit. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

– Co należy wziąć pod uwagę – od pierwszego pomysłu po ostateczną instalację

– Z poradami Ulrike Fantoli-Senn, konsultantki ds. projektowania wnętrz z WeberHaus

– Szczegółowe planowanie trwałej i ponadczasowej łazienki

Droga od pierwszego pomysłu do faktycznej realizacji domowej łazienki musi być starannie zaplanowana. Jeśli chodzi o planowanie łazienki, często niewiele dzieli radość i rozczarowanie – czego Ulrike Fantoli-Senn od producenta domów prefabrykowanych WeberHaus jest aż nadto świadoma. Wie ona jednak również, że szczegółowa i staranna faza planowania stanowi podstawę zrównoważonego projektu łazienki – w tym sensie, że jest on trwały. Instrukcje krok po kroku z praktycznymi wskazówkami ekspertów zapewniają, że wymarzona łazienka będzie efektem końcowym.

1. Oczekiwania i inspiracja

Zdecydowałeś, że chcesz (lub potrzebujesz) nowej łazienki. Aby móc cieszyć się nową łazienką przez długi czas, pierwszym zalecanym krokiem jest przeprowadzenie obiektywnej analizy własnych nawyków użytkowania i oczekiwań: co moja łazienka musi mieć? Co irytuje mnie w mojej obecnej łazience? Czy w najbliższej przyszłości planowane są jakieś większe zmiany? Na tym etapie zdecydowanie warto zastanowić się, czy łazienka zaprojektowana z myślą o dzieciach lub osobach starszych jest potrzebna.

Jest to również odpowiedni moment na rozpoczęcie zbierania inspiracji. Czy to offline na wystawach łazienkowych i w czasopismach drukowanych, czy też online w sieciach społecznościowych, takich jak Instagram i Pinterest – tam znajdziesz praktyczne rozwiązania łazienkowe, a także niezwykłe przyciągające wzrok. Ale bądź ostrożny! “Wiele pomysłów i życzeń nie może zostać wprowadzonych w życie ze względu na warunki konstrukcyjne, przepisy bezpieczeństwa lub obowiązujące normy”. Z tego powodu jej rada brzmi: “Zachowaj otwarty umysł i przede wszystkim zaufaj swojemu specjaliście. Zaplanowali i zainstalowali już niezliczoną ilość łazienek i rozwiązali wszelkiego rodzaju problemy” – stwierdza Ulrike Fantoli-Senn.

Kompletna linia łazienkowa D-Neo belgijskiego projektanta Bertranda Lejoly obejmuje nie tylko toalety i umywalki, ale także uzupełniające meble łazienkowe i baterie w podstawowym segmencie cenowym. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

2. Projekt koncepcyjny i szkic

Po jasnym zdefiniowaniu własnych oczekiwań i znalezieniu inspiracji, nadszedł czas na rozpoczęcie planowania. Ten etap polega na współpracy z konsultantami z wyspecjalizowanej hurtowni lub instalatorami w celu przekształcenia pomysłów w rzeczywistość. Podstawą będzie rysunek w skali z oknami, drzwiami, grzejnikami, a także przyłączami wody i elektryczności. Podobnie jak w przypadku planowania kuchni, swoboda planowania w łazience jest zwykle ograniczona przez rury doprowadzające i odprowadzające.

“Na tym etapie często pojawia się rozczarowanie, ponieważ rury oznaczają, że nie wszystkie życzenia można wcielić w życie” – wyjaśnia Ulrike Fantoli-Senn. “Dla mnie bardzo ważne jest, aby wspierać klientów przydatnymi wskazówkami dotyczącymi planowania łazienki. Na tym etapie omawiamy również na przykład zakres, w jakim chcą mieć dostępną łazienkę lub w jaki sposób możemy zaprojektować łazienkę odpowiednią dla wszystkich pokoleń”.

Ulrike Fantoli-Senn, konsultant ds. projektowania wnętrz w WeberHaus. (Źródło zdjęcia: WeberHaus)

3. Herkulesowe zadanie: wybór produktów

Jak tylko projekt zostanie sfinalizowany, a różne oczekiwania i życzenia dotyczące łazienki zostaną spełnione. Po sformułowaniu założeń, pojawia się kluczowe pytanie: jakie produkty wybrać? “Wybór produktów jest bez wątpienia najbardziej złożonym etapem planowania łazienki, ale także najbardziej ekscytującym” – powiedziała Ulrike Fantoli-Senn. “Podczas gdy toaleta jest zazwyczaj wybierana dość szybko, podjęcie decyzji o kombinacji umywalek jest znacznie trudniejsze – po prostu ze względu na ogromny wybór i niemal nieskończone możliwości kombinacji”.

Jako dostawca kompletnych rozwiązań łazienkowych, Duravit upraszcza ten proces: szerokie portfolio produktów firmy obejmuje nie tylko ceramikę sanitarną, taką jak toalety i umywalki, ale także uzupełniające meble łazienkowe, baterie i akcesoria. Produkty Wellness, takie jak popularne toalety prysznicowe SensoWash® lub wanny i brodziki, uzupełniają wybór harmonijnego projektu łazienki. Są one dostępne zarówno w przystępnym cenowo segmencie podstawowym, jak i w segmencie premium – ekskluzywnych liniach Artisan. “W końcu najważniejszym punktem spornym – obok uwarunkowań konstrukcyjnych – jest często budżet” – mówi ekspert.

Ponadczasowy i klasyczny design, jak w przypadku serii Ketho.3 i ME by Starck, jest centralną cechą. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

4. Przegląd techniczny i szczegółowe planowanie (pomiary)

Na kolejnym etapie należy dokonać dokładnych pomiarów, aby ustalić, które produkty zostaną ostatecznie wybrane i dopracować szczegóły techniczne. W końcu im bardziej szczegółowe plany, tym bardziej bezproblemowa będzie instalacja lub konwersja.

5. Wycena i złożenie zamówienia

Po rozwiązaniu wszystkich otwartych kwestii, ekspert sumuje koszty w celu sporządzenia oferty. Na tym etapie ekspert jest punktem kontaktowym w przypadku wszelkich pytań związanych z kwestiami technicznymi. kwestie, planowanie, produkty i wyceny. Jeśli zdecydujesz się zaakceptować wycenę eksperta w całości, będzie on również koordynował innych wykonawców, takich jak malarze i elektrycy. W przypadku samodzielnego koordynowania innych prac, ekspert może usunąć je z wyceny. Gdy tylko będziesz zadowolony z wyceny, złóż zamówienie, a Twoja wymarzona łazienka stanie się rzeczywistością.

Produkty Wellness, takie jak popularne toalety prysznicowe SensoWash® lub wanny i toalety prysznicowe, dopełniają wybór harmonijnego projektu łazienki. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

6. Realizacja: fachowy montaż

Wreszcie wszystko jest gotowe: płytki zostały ułożone, prace malarskie zakończone, a nowe produkty sanitarne dostarczone. Jednak nawet najpiękniejszy produkt i najbardziej staranne plany rozczarują, jeśli prace techniczne lub rzemieślnicze zostaną wykonane nieprofesjonalnie. Instalator urządzeń sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych wykona wszystkie prace profesjonalnie, dając ci pewność, że otrzymujesz najlepszy stosunek jakości do ceny. Po końcowym czyszczeniu i przekazaniu przez specjalistę sanitarnego możesz się zrelaksować, oprzeć i cieszyć się nową łazienką.

Brodziki wpuszczane w podłogę są obecnie stałym elementem projektowania łazienek – Sustano firmy Duravit szczególnie dobrze nadaje się do każdej sytuacji montażowej. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

Infobox: Kluczowe wskazówki konsultantki ds. projektowania wnętrz WeberHaus, Ulrike Fantoli-Senn:

1. Bądź ze sobą szczery: Czy naprawdę potrzebujesz wanny, czy wolisz brać prysznic? Szczerość jest niezbędna podczas analizy wymagań.

2. Na początku jest pomysł: Pozostań elastyczny na tym etapie. Często najpiękniejsze pomysły na łazienkę zawodzą ze względu na uwarunkowania lub obowiązujące standardy. Zachowanie otwartego umysłu oznacza, że nowe pomysły mogą być rozwijane z tego, co wydawało się przeszkodą.

3. Zawsze decydujący: plan wnetrza. Na początku każdego projektu planowania łazienki patrzymy na plan wnętrz, ponieważ definiuje on całość. Z tego powodu należy być realistą na tym etapie, pomimo całej swobody projektowania. Plan wnętrza nie może zostać zasadniczo zmieniony.

4. Zaufaj konsultantowi-ekspertowi: Nie codziennie buduje się lub remontuje łazienkę – ale robią to eksperci. Zaufaj ich bogatemu doświadczeniu i wykorzystaj je.

5. Pomyśl o jutrze już dziś: Łazienka, która spełnia Twoje indywidualne wymagania dziś i w przyszłości, będzie wspierać Cię w różnych okolicznościach życiowych. Na przykład zainstalowanie łazienki odpowiedniej dla różnych pokoleń – lub nawet projektu łazienki dostępnej dla osób niepełnosprawnych – już dziś gwarantuje, że będziesz mógł żyć niezależnie i autonomicznie w starszym wieku. Tak więc: nie zamykaj oczu, ale działaj dalekowzrocznie i myśl przyszłościowo.

6. Trendy, które przetrwają: Nie każdy trend jest warty naśladowania, zwłaszcza w łazience, która jest zbudowana tak, aby mieć żywotność około 20 lat. W tym samym czasie prysznic zlicowany z podłogą, czarne baterie i zintegrowane wnęki prysznicowe stały się trendem i są stałym elementem planowania łazienki.

7. Zawsze na czasie: Dla mnie osobiście ponadczasowy i klasyczny design jest głównym czynnikiem – i upewniam się, że zaszczepiam tę ideę wszystkim zaangażowanym w projekt budowy i renowacji.