Co klasa energetyczna mówi o Twoich urządzeniach AGD?

Wybór urządzeń AGD do domu to niełatwe zadanie. Jest wiele cech, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, ale zdecydowanie jedną z najważniejszych jest klasa energetyczna. Jak ją czytać i co oznacza w praktyce? Marka Gorenje przedstawia najważniejsze informacje, które przybliżają zagadnienie oszczędzania energii.

Czym jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna urządzeń to 7-stopniowa skala informująca o efektywności energetycznej urządzeń AGD bądź RTV. Wskazuje zużycie prądu potrzebne do działania danego sprzętu. Umieszczona jest na etykiecie energetycznej, która zgodnie z unijnym prawem, znajduje się na każdym urządzeniu elektronicznym. Klasa energetyczna jest podawana dla pięciu grup produktów: urządzeń chłodniczych, urządzeń pralniczych, zmywarek, telewizorów oraz monitorów. Nowa skala, która obowiązuje od 2021 roku, oznaczona jest pierwszymi siedmioma literami alfabetu, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędne urządzenia, a G – najmniej energooszczędne. Pieczę nad klasami energetycznymi sprawuje Komisja Europejska.

Czy znajomość klasy energetycznej jest przydatna?

Bez dwóch zdań – tak! Dzięki znajomości klasy energetycznej określisz, czy dany sprzęt jest ekonomiczny. To łatwa zasada – im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu pobiera sprzęt. I na odwrót – im niższa klasa, tym więcej energii potrzebuje urządzenie do pracy. Tyle z teorii, a jak przekłada się to na praktykę? Wybierając urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, zapłacisz znacznie mniej za prąd. Co więcej, generują mniej energii, dzięki czemu są przyjazne środowisku.

Różnice pomiędzy nowymi a starymi klasami energetycznymi

Nowa skala energetyczna została wprowadzona w 2021 roku w celu uproszczenia i uwiarygodnienia ówczesnej. W użytku nadal jest wiele urządzeń sprzed zmiany, dlatego warto poznać różnice pomiędzy oznaczeniami. Obecna skala w zestawieniu z poprzednią prezentuje się następująco:

  • Klasa A – wcześniej A+++
  • Klasa B – wcześniej A++
  • Klasa C – wcześniej A+
  • Klasa D – wcześniej B
  • Klasa E – wcześniej B
  • Klasa F – wcześniej C
  • Klasa G – wcześniej D

Etykieta energetyczna

Klasa energetyczna znajduje się na wcześniej wspomnianej etykiecie energetycznej, która jest elementem każdego urządzenia elektronicznego. Oprócz skali przedstawiającej efektywność energetyczną, na etykiecie znajdziesz również kod QR, który po zeskanowaniu przedstawi dodatkowe informacje o produkcie. Na etykiecie uwzględniona jest również informacja o zużyciu prądu wyrażona w kWh oraz o generowanym poziomie hałasu. Dodatkowo znajdują się na niej także piktogramy z najważniejszymi informacjami dla konsumenta, np. zużycie wody czy pakowność urządzenia.

Klasa energetyczna to bardzo istotny czynnik, który niesłusznie jest pomijany przy wyborze urządzeń AGD i RTV do domu. Pozwala wybrać najbardziej wydajne i ekonomiczne urządzenia. Znajomość klas energetycznych to gwarancja świadomego zakupu, który w perspektywie długofalowej pozwala zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko naturalne.

Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com/