Lekkie wnętrza pełne życia

Wnętrza pełne lekkości i życia to przestrzeń, która sprzyja dobremu samopoczuciu i inspiruje nas do pełnego korzystania z życia. Jakie elementy tworzą wnętrza pełne lekkości? Co zaliczamy do najczęstszych błędów podczas tego rodzaju aranżacji? Na te pytania odpowiadają ekspertki wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Gabinet Antis fot. INTERNO ITALIANO/Galeria Wnętrz DOMAR

Dążenie ku tworzeniu harmonijnych przestrzeni, które charakteryzują się lekkością i ładem, stanowi odzwierciedlenie zmieniających się potrzeb i aspiracji współczesnego społeczeństwa. Takie aranżacje są odpowiedzią na chęć utrzymania równowagi oraz tworzenia otoczenia sprzyjającego zdrowiu emocjonalnemu.

Wnętrza lekkie i pełne życia to takie, w których czujemy się swobodni i szczęśliwi. Odzwierciedlają nasze osobowości, zawierając elementy bliskie naszym sercom i gustom. Unikamy w nich katalogowych, wystawowych aranżacji, które sprawiają, że boimy się wręcz korzystać z danej przestrzeni. Minimalizujemy w nich chaos, wybierając jedno miejsce do eksponowania pamiątek, a także dbamy o harmonię w aranżacji przestrzeni – zwraca uwagę Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

fot. Domar

Ekspertka dodaje, że w lekkich przestrzeniach unikamy przytłaczającej masywności poprzez zastosowanie subtelnych i delikatnych elementów aranżacyjnych. Rezygnacja z nadmiernie dużych, ciężkich mebli oraz stosowanie otwartych konstrukcji pozwala zachować przestrzeń otwartą wizualnie i sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przestronne oraz przyjazne dla użytkowników.

Maksymalne wykorzystanie światła receptą na lekkość

Charakterystyczną cechą wnętrz pełnych lekkości i życia jest dobrze doświetlona przestrzeń. Zgodnie z sugestią architektki Galerii Wnętrz DOMAR, ważne jest, aby nie zasłaniać okien i nie ograniczać dostępu do światła dziennego. Możemy to osiągnąć poprzez unikanie nadmiernych podziałów okien oraz korzystanie z dużych tafli szkła, a także stosowanie lekkich firan lub rolet. Dobrze dobrane zasłony czy tkaniny dekoracyjne mogą dodać lekkości i elegancji wnętrzu, dlatego warto postawić na delikatne, jasne tkaniny lub te z subtelnym połyskiem.

fot. Domar

W przypadku braku wystarczającej ilości promieni słonecznych, warto rozbudować system oświetlenia sztucznego. Zamiast jednej lampy na środku pomieszczenia, rozważmy rozmieszczenie wielu punktów świetlnych, w tym na przykład fragmentarycznie poukrywane światła w suficie. Istotne jest również ustawienia lamp stojących w różnych miejscach, co pozwala na tworzenie odmiennych scen oświetleniowych w pomieszczeniu. Dodatkowo, dodanie do aranżacji świeczek czy lampionów może nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Pamiętajmy o roślinności

Lekkie wnętrza pełne życia to również przestrzeń, w której istotną rolę odgrywają rośliny. Możemy je potraktować wertykalnie, co oznacza wykorzystanie różnorodnych stojaków oraz kwietników – na przykład przyczepianych do sufitu.

– Poprzez umieszczenie roślin na różnych poziomach, zarówno na podłodze, jak i nad naszymi głowami, możemy stworzyć efektowną “ścianę zieleni”, która nie tylko ozdobi przestrzeń, ale także stworzy przyjemną atmosferę. Dzięki zastosowaniu różnych stojaków oraz systemów do zawieszania roślin, wyeksponujemy zieleń w sposób atrakcyjny i funkcjonalny, nadając pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Pamiętajmy przy tym, że tak zaaranżowany może być tylko jeden fragment pomieszczenia. Rośliny niekoniecznie muszą być bowiem poustawiane wszędzie – lepiej je zgrupować w jednej przestrzeni, od podłogi do sufitu – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Lekkie umeblowanie

A jakie meble nadadzą wnętrzu lekkości? Mogą to być na przykład meble ażurowe, takie jak regały w stylu ścian działowych. Pozwalają one na zachowanie przestrzenności i wyeksponowanie wybranych elementów. Co ważne, tego rodzaju wyposażenia nie traktujemy jako „miejsca odstawczego”, służącego do bezmyślnego magazynowania. Pokażmy w nich wyłącznie wybrane rzeczy, które są dla nas wyjątkowo atrakcyjne.

Drzwi Prestige f ot.REMOS EXCLUSIVE DOORS/Galeria Wnętrz DOMAR

Jak wskazuje architektka Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka – zamiast korzystać z gotowych zestawów meblowych, warto wybierać z nich pojedyncze moduły. Pozwala to na uzyskanie efektu lekkości poprzez zróżnicowanie:

„Rodzinne” kolekcje mebli, składające się z takich samych elementów jak stół, krzesła, komoda, szafa oraz szafka RTV, mogą wydawać się przytłaczające. Osobiście wyznaję zasadę unikania gotowych zestawów. Zamiast trzymać się kurczowo jednej rodziny mebli, warto rozważyć wybór różnych modułów, co pozwoli nam stworzyć wnętrze bardziej oryginalne i lekkie. Unikanie monotonii jest kluczem do stworzenia przyjemnej aranżacji w pomieszczeniu. Jeżeli wszystkie meble posiadają identyczne detale, całość może sprawiać wrażenie ciężkiej i nudnej. Stąd warto eksperymentować z różnymi elementami, na przykład z karbowanymi czy frezowanymi wzorami. Dzięki temu wnętrze nabierze energii i charakteru. Nie bójmy się zróżnicowania! Nawet wybór fotela może wpłynąć na ostateczny efekt – modele na krótkich nóżkach lub z siedziskiem z ratanu mogą dodać lekkości i oryginalności całej przestrzeni.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że wszelkie szafki, na przykład te RTV, możemy także zawiesić na ścianie. Możemy także zdecydować się na meble o delikatnych nóżkach – na przykład o większej, dwudziestocentymetrowej wysokości, zamiast tych niższych, pięciocentymetrowych.

Lekkie wnętrza bez błędów

Jednym z najczęstszych błędów, który pozbawia naszego wnętrza lekkości jest nadmierne zacienienie wnętrza za pomocą ciężkich osłon okiennych oraz masywnych zestawów meblowych. Kolejnym błędem jest zbytnie podzielenie przestrzeni, co tworzy labirynt pomieszczeń zamiast jednolitej, przestrzennej atmosfery. Warto również unikać ciemnych kolorów, które mogą przytłaczać. Zamiast tego, warto postawić na jasne barwy, które dodadzą lekkości i optycznie powiększą pomieszczenie. Istotne jest także wykorzystanie elementów, które odzwierciedlają naszą osobowość – jednak pamiętajmy, że duże nagromadzenie pamiątek czy dekoracji może prowadzić do chaosu.

fot. Domar

Lekkie wnętrza pełne życia to nie tylko modny trend, ale także sposób na tworzenie przestrzeni sprzyjającej dobremu samopoczuciu i inspirującej nas do pełni życia. Poprzez odpowiednie dobranie mebli, kolorów, oświetlenia i akcesoriów możemy stworzyć harmonijną przestrzeń, która odzwierciedla naszą osobowość i zapewnia komfortowe warunki do codziennego życia. A o poradę w tej kwestii i dobór odpowiednich mebli i dekoracji warto udać się do Galerii Wnętrz DOMAR, gdzie eksperci służą profesjonalną pomocą, dobierając poszczególne elementy do lekkich i pełnych życia aranżacji.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to największa galeria wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka. www.DOMAR.pl