Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?

Dom jest naszą twierdzą. Chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo, bez względu na wiek i ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim łazienki, która powinna być przestrzenią przyjazną także dla osób starszych. Podpowiadamy, jak ją urządzić!

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Nasze społeczeństwo starzeje się, wzrasta średnia długość życia, a zmniejsza liczba urodzeń. Oznacza to, że z roku na rok przybywa osób starszych, które mimo wieku, chcą pozostać samodzielne i niezależne, ale też czuć się bezpiecznie i komfortowo zarówno w domu, jak i poza nim. Nasze potrzeby i wymagania zmieniają się przy tym zależnie od etapu życia, na którym jesteśmy. Odnosi się to także architektury i aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. 

  Architektura jest odpowiedzialna przed użytkownikiem, a szczególnie przed osobami starszymi. Przyczynia się do kształtowania jakości życia we wszystkich jego obszarach, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem – mówi Iwona Benek, specjalizująca się w projektowaniu na rzecz architektury przyjaznej seniorom, z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 

Łazienka dostępna 

Problem dostępności wnętrz dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi dotyczy w dużej mierze aranżacji łazienki. To pomieszczenie intymne, z którego chcemy móc korzystać samodzielnie, czując się przy tym komfortowo i bezpiecznie. Doskonale wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz publicznych, których misją i obowiązkiem jest likwidacja barier architektonicznych.

– Jednym z istotnych elementów kształtowania przyjaznej przestrzeni jest łazienka, która dla seniorów jest podstawą utrzymania jak najdłuższej samodzielności. Dlatego podczas projektowania łazienki kierujmy się przede wszystkim tym, aby była zauważalna – wspomagajmy orientację przez prawidłowo zaprojektowany system informacji graficznej, dotykowej lub dźwiękowej. Ważna jest także jej ergonomia i funkcjonalność, stosujmy zatem zasady projektowania uniwersalnego – dodaje Iwona Benek.

Przykład idzie z góry

Te podstawowe zasady projektowania w obiektach publicznych warto przenieść do przestrzeni prywatnej. By ułatwić korzystanie z łazienki osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyposażenie. Do niego będą należeć: poręcze i uchwyty, prysznic bez brodzika, antypoślizgowa podłoga, wydłużona miska ustępowa, podwieszana umywalka bez postumentu, nisko zawieszone szafki, dodatkowe krzesło lub siedzisko oraz kontrastowe kolory. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie oraz ergonomiczne rozlokowanie sprzętów, z zachowaniem wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny dostęp do nich. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla seniora, podpowiadają architektki z pracowni WZ Studio – Ada Skwira i Małgorzata Liebhart.

Wszystko, co niezbędne

Dostosowywanie łazienki dla osoby starszej rekomendujemy rozpocząć od wymiany wanny na brodzik czy rozwiązanie bezbrodzikowe– Jeżeli z jakichś powodów wanna musi pozostać, niech będzie jak najniższa i wyposażona w siedzisko. Na ścianie przy wannie powinien zostać zamontowany uchwyt, który stanie się nieocenioną pomocą dla seniora podczas wstawania i podpierania się.  Planując aranżację małej łazienki warto zamiast wanny zaplanować brodzik lub CleanLine – radzą Ada Skiwa i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio. 

Prysznic dla seniora 

Przestrzeń prysznicowa dla osoby starszej powinna być możliwie jak największa i jak najbardziej otwarta. Świetnym rozwiązaniem jest brodzik Geberit Sestra, który zapewnia swobodę wchodzenia i wychodzenia. Dobrze, aby brodzik miał możliwość zmieszczenia więcej niż jednej osoby. Dzięki temu pomagający seniorowie będzie mógł łatwo się w niej poruszać. Brodzik Geberit Sestra jest płaski i prawie niewidoczny, a solidny i odporny na uszkodzenia materiał, z jakiego go wykonano zabezpiecza przed poślizgnięciem się pod prysznicem. 

Podobnie, jak w klasycznych rozwiązaniach z brodzikiem, odpływ podłogowy ma za zadanie odprowadzić wodę spod prysznica do kanalizacji W tym wypadku nie ma on jednak formy klasycznej i mało funkcjonalnej np. okrągłego sitka, ale podłużnej rynny zbiorczej, dyskretnie wpasowanej w wykończenie podłogi natrysku. Otwarta powierzchnia sprawia, że osoby pomagające seniorom mają jeszcze łatwiej. Praktycznym i niemal niewidocznym rozwiązaniem jest Geberit CleanLine – to wyjątkowa propozycja dopracowana zarówno technicznie, jak i wzorniczo, która dla seniorów będzie bardzo komfortowa. 

Funkcjonalna ceramika łazienkowa

Miska WC powinna być zamontowane na takiej wysokości, by osobie starszej łatwo było na niej usiąść.  Przy misce WC wiszącej i bidecie można także zamontować uchwyty, które ułatwiają wstawanie. Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej. Tego typu produkty można znaleźć w serii Koło Nova Pro Premium Bez Barier. 

W kolekcji nie mogło zabraknąć także umywalek o wzmocnionej konstrukcji i uchwytach. Przy wyborze umywalki do łazienki seniora trzeba zwrócić uwagę na jej głębokość i na krawędź, która powinna być tak wyprofilowana, by można się było wygodnie przysunąć do umywalki, także poruszając się na wózku.  Seria Koło Nova Pro Premium Bez Barier pozwoliła na wzniesienie tych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością na nowy poziom. Nowoczesne wzornictwo miski o półkrytych mocowaniach świetnie prezentuje się w łazience, a współczesny design umywalek zapewnia jeszcze lepszy, stylowy wygląd – rekomendują Ada Skiwa i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio.

Szeroki asortyment kolekcji Nova Pro Premium pozwala na stworzenie spójnego wizualnie i technicznie zestawu wyposażenia łazienkowego, obejmującego nie tylko ceramikę, ale także meble łazienkowe. Wygodne przestrzenie do przechowywania, jakie znajdziemy w szafkach łazienkowych kolekcji Nova Pro Premium są idealne dla osób starszych. Wygrywają funkcjonalnością, ale i łagodnymi krawędziami – to design przyjazny seniorom. 

A może toaleta myjąca? 

Z pewnością rozwiązaniem godnym uwagi dla seniora jest zakup toalety myjącej, gdyż urządzenie to ogranicza potrzebę przesiadania się z miski WC na bidet. Toaleta myjąca Geberit AquaClean może dostosować parametry mycia (a w przypadku niektórych modeli również suszenia) do indywidualnych potrzeb. Optymalny zestaw funkcji: temperaturę i intensywność strumienia wody oraz powietrza suszącego, możemy zaprogramować na stałe, korzystając z pilota, bezprzewodowego panelu sterowania lub aplikacji Geberit AquaClean.

Toaletę można wyposażyć w moduł odciągania nieprzyjemnych zapachów Geberit DuoFresh. Jest niewidoczny i łatwy w montażu  – możemy go zainstalować w każdej spłuczce Geberit Sigma, wyposażonej w przycisk mechaniczny. Musimy tylko pamiętać o podłączeniu prądu we wskazanym miejscu przy stelażu. Daje to użytkownikom gwarancję absolutnej czystości i higieny.

Ważne są poręcze

Marki Geberit i Koło współpracują z firmą Lehnen, czołowym producentem wyrobów ze stali i aluminium używanych w budownictwie łazienkowym, uzupełniła swoją ofertę adresowaną do osób z niepełnosprawnością o istotne poręcze, czyli uchwyty mocowane najczęściej w ścianie, stelażu czy podłodze. Ponadto, w ofercie znajdziemy siedziska prysznicowe i regulowane lustra. Wszystko to sprawia, że przestrzeń łazienkowa staje się dostępna i bezpieczna dla seniorów, nawet dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się. 

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).