Jak sprawić, by miejsce pracy stało się bardziej funkcjonalne

Praca z domu w ostatnich latach stała się niezwykle powszechna, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego tak ważne jest, aby domowe biuro było maksymalnie funkcjonalne. Poniższe wskazówki pozwolą każdemu stworzyć inspirującą przestrzeń i zwiększyć codzienną wydajność pracy.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Praca z fotela czy przy kuchennym stole początkowo wydawały się optymalnymi odpowiedziami na zmiany w sposobie pracy. Jednakże miesiące spędzone w domu pokazały, że pracując w ten sposób nie da się przez dłuższy czas utrzymać koncentracji. Zwłaszcza, gdy przestrzeń trzeba dzielić ze współlokatorami lub członkami rodziny. Dlatego dla pracujących z domu idealnym rozwiązaniem jest wydzielone miejsca przeznaczonego wyłącznie na pracę.  Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dosłownie i w przenośni pozwala ono niemal całkowicie oddzielić pracę od życia prywatnego. Oto rady, jak osiągnąć właściwy balans pomiędzy praca a prywatnością, nawet wtedy, gdy mieszkanie ma naprawdę niewielką powierzchnię.

Utrzymanie porządku na biurku

W domowym stanowisku pracy nie ma miejsca na bałagan. Podstawą jest dobrze zorganizowany system do przechowywania różnego rodzaju rzeczy. Dobrym rozwiązaniem jest np. montaż na ścianie kilku nie zajmujących dużo powierzchni półek, co przy okazji jest  opcją przyjazną dla portfela. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w kolorowe gadżety, które pobudzą kreatywność lub w praktyczną lampę biurkową zapobiegającą zmęczeniu oczu. Dla każdego, kto spędza dużo czasu przed komputerem niezbędne jest także ergonomiczne krzesło. Modele z regulowanym siedziskiem i oparciem oraz kółkami pozwolą zmienić co jakiś czas pozycję, co odciąża mięśnie i przeciwdziała bólowi pleców. Na tego typu rozwiązanie możemy się zdecydować w przypadku montażu podłogi Quick-Step z winylu lub laminatu. W tym przypadku nie trzeba martwić się ani o zadrapania, ani o uporczywe plamy, które może powodować rozlana przez nieuwagę kawa. Podłogi Quick-Step są również bardzo łatwe w czyszczeniu, więc utrzymanie porządku i higieny w miejscu pracy przestaje być czasochłonnym zajęciem.

Proszę o ciszę – praca w toku

Praca z domu może mieć pozytywny wpływ na wydajność. Jednak wokół aż roi się od rzeczy rozpraszających uwagę – czasem nawet najmniejszy dźwięk potrafi znacząco zaburzyć koncentrację. Winylowa podłoga Quick-Step ma właściwości dźwiękochłonne i idealnie nadaje się do domowego biura.

Koncentracji sprzyja także wizualna harmonia. Przestrzeń pracy można oddzielić od reszty wnętrza za pomocą zasłon lub tradycyjnego parawanu. Innym rozwiązaniem jest ustawienie biurka przy ścianie pomalowanej w spokojnych, naturalnych kolorach. Badania wykazały, że w szczególności odcienie błękitu i zieleni pomagają redukować poziom stresu. Podobną rolę mogą pełnić rośliny doniczkowe.

Jak prezentują powyższe przykłady wydzielona przestrzeń do pracy może być nie tylko strefą, która pozwoli odciąć się od irytujących nawyków współlokatorów, ale także przytulną i atrakcyjną przestrzenią. www.quick-step.com.pl