Idealna łazienka dla gości w 5 krokach

Druga łazienka w domu to rozwiązanie, na którym skorzysta każdy. Domownicy zyskają dodatkową przestrzeń kąpielową. Natomiast odwiedzający nas goście, bez względu na czas pobytu, będą czuli się bardziej komfortowo z łazienką do własnej dyspozycji. Musi to być zatem pomieszczenie na tyle funkcjonalne i uniwersalne pod względem wystroju, żeby każdy czuł się w nim dobrze. Jak stworzyć aranżację, która będzie przyjazna tak dla gości, jak i samych domowników?

Idealna łazienka dla gości powinna stanowić połączenie hotelowego komfortu z przytulną, domową atmosferą. Nie zapominajmy, że w czasie gdy nie będziemy nikomu jej użyczać, najpewniej będą korzystali z niej sami domownicy. Ważne jest zatem, by wybierając elementy wykończenia i dekoracje kierować się własnym gustem oraz stylistycznie scalić gościnną łazienkę z aranżacją całego domu. Element wyboru stylu to niemniej dopiero początek decyzji, które będziemy musieli podjąć, decydując się na takie rozwiązanie. Na szczęście cały proces można ograniczyć do pięciu prostych kroków.

Krok 1: Gdzie nogi gości poniosą

Łazienki gościnne najczęściej lokalizuje się w pobliżu salonu, z dala od sypialni domowników. W ten sposób goście przychodzący z wizytą intuicyjnie skierują się właśnie do niej. Jeśli łazienka ta będzie także w zasięgu wzroku dodatkowo unikniemy wędrówek gości po naszym domu, przez co znacznie zmniejszymy powierzchnię, która będzie wymagać późniejszych porządków. Jeśli mamy możliwość kształtowania projektu domu zadbajmy, aby mimo lokalizacji w strefie dziennej zapewniała gościom prywatność. Będzie to szczególnie komfortowe w sytuacji, gdy planujemy przyjąć gości na kilka dni.

Krok 2: Gusta są różne

Komfort płynący z przebywania w danym wnętrzu wiąże się także z przyjemnością, jaką daje nam jego szeroko pojęty wystrój. Jeśli często przyjmujemy gości na weekend lub nawet dłuższe wizyty, warto przemyśleć kwestię stylu wnętrza, które będzie eksploatowane nie tylko przez domowników. Bezpiecznym rozwiązaniem stanie się dobór neutralnych barw i dodatków oraz zrezygnowanie z aranżacyjnej ekstrawagancji. Ponieważ wnętrze to będzie pełniło znacznie bardziej reprezentacyjną rolę niż nasza prywatna łazienka, możemy pokusić się natomiast o wysmakowane detale dekoracyjne – oryginalny plakat w antyramie, ozdobne ręczniki z haftem czy zapachowe świece.

Krok 3: Coś do ukrycia

Dodatkowa przestrzeń pod postacią drugiej łazienki to także szansa dla domowników, by stworzyć miejsce pełniące rolę małego, domowego magazynu. Nie oznacza to niemniej przechowywania w łazience gościnnej elementów przypadkowych czy zbędnych. – Dzięki umiejętnie rozplanowanej lokalizacji pojemnych szafek modułowych (np. z kolekcji Torino czy Metro System marki NAS) możliwe stanie się wygospodarowanie miejsca do trzymania środków czystości, zapasowych ręczników czy artykułów higienicznych. Skrzętne ukrycie ich przed wzrokiem gości pozwoli także odciążyć nieco naszą prywatną łazienkę. Ogromnym plusem mebli modułowych bowiem jest umiejętność dopasowania ich wielkości i wyglądu do wymiarów wnętrza, przez co świetnie sprawdzą się zarówno jako małe zabudowy, jak i duże szafy zajmujące powierzchnię całej ściany – radzi ekspert marki NAS. 

Krok 4: Wszystko pod ręką

Niezależnie od tego, czy goście przebywać będą u nas kilka godzin czy kilka dni, kluczowe jest, by projektując dla nich łazienkę przewidzieć wszelkie możliwości. Dlatego też lepiej zawczasu przygotować się na większy wydatek, dopasowując łazienkę do kilkudniowych wizyt, niż w późniejszym czasie ryzykować kolejny remont. – Łazienka „weekendowa” powinna poza pełnym wyposażeniem sanitarnym oferować gościom miejsce do przechowywania ich własnych rzeczy. Ważne, aby szafka łazienkowa pozostawała w miarę możliwości pusta, stanowiąc osobistą strefę zarezerwowaną dla naszych gości. Doskonale w tej roli sprawdzą się niewielkie szafki podumywalkowe (np. z kolekcji Setto marki NAS), które zapewnią odpowiednią ilość miejsca na krótki pobyt oraz wpiszą się w aranżację niewielkiej przestrzeni – radzi ekspert marki NAS. Warto pamiętać, by dodatkową łazienkę, poza dostosowaniem do oczekiwań gości, dopasować także do preferencji samych domowników, który korzystają z niej w ciągu dnia.

Krok 5: Domowe powitanie

Dla umilenia gościom korzystania z przeznaczonej dla nich łazienki warto zadbać o kilka małych, jednak niezwykle ważnych detali. Poza zapewnieniem miejsca na przechowanie dodatkowych ręczników zamontujmy także większą ilość haczyków, na których poza ręcznikami wygodnie powiesić można także piżamę czy odzież. Przykładem może być kubek na szczoteczkę z pozytywnym cytatem, który wywoła uśmiech oraz pozwoli gościom poczuć się jak w domu. Nie wspominając o braku konieczności chowania mokrej szczoteczki do kosmetyczki. Innym pomysłem jest postawienie dyfuzora zapachowego, przygotowanie jednorazowych kapci gościnnych, a nawet szlafroka oraz pachnących kosmetyków w małych pojemnościach. W zależności od tego jak bardzo zżyci jesteśmy z gośćmi, których planujemy przyjąć, możliwości personalizowania łazienki są praktycznie nieograniczone.

Więcej na temat funkcjonalnych rozwiązań do łazienek gościnnych na www.nas-meble.pl.