Garderoba zamknięta czy otwarta? 5 inspiracji dla Twojego wnętrza

Wygodna garderoba to marzenia każdego posiadacza domu czy mieszkania, ale czasami ze względu na skromną powierzchnię zastanawiamy się, czy wygospodarujemy na nią miejsce. Dzięki meblom na wymiar nie musimy być ograniczeni metrażem – wystarczy wyobraźnia i fachowe wsparcie ekspertów. Projektanci marki Komandor przygotowali inspiracje dla wnętrz o niemal każdym rozmiarze.

Wszystko za szkłem

Szklane przegrody (w tym wypadku drzwi przesuwne w systemie Szafir od marki Komandor) to idealny sposób, by subtelnie oddzielić garderobę od reszty sypialni. Takie rozwiązania sprawdzą się w mniejszych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Otwarta konstrukcja we wnęce sprawia, że pokój jest bardziej dynamiczną przestrzenią. Ażurowa zabudowa (eksperci Komandora skorzystali z systemu kolumnowego) to eleganckie rozwiązanie, które nie przytłacza wnętrza, a jednocześnie pozwala skutecznie zapanować nad magazynowanymi przedmiotami. Każda ze stref w garderobie jest dokładnie przemyślana – mamy miejsce na rzeczy wiszące, a półki i szuflady z białej płyty pomagają segregować i wygodnie przechowywać tekstylia, akcesoria i bieliznę. W takich aranżacjach kluczowe są detale – zwracajmy uwagę na prawidłowe doświetlenie wnęki czy zachowanie spójności stylistycznej całej sypialni.

Między szafą, a garderobą

Nawet jeśli metraż mieszkania nas ogranicza, to wcale nie musimy rezygnować z marzeń o wyjątkowej garderobie – metr bądź dwa wolnej przestrzeni czasami w pełni wystarczą. Pamiętajmy tylko, że niewielka zabudowa na wymiar musi wpasować się w stylistykę reszty pokoju. Komandor proponuje do takich wnętrz rozwiązania hybrydowe – połączenie szafy i garderoby, co pozwala optymalnie wykorzystać np. narożnik pokoju. Zewnętrzna szafa to schowek na większe i rzadziej używane rzeczy, zaś niewielka garderoba pozwala przechowywać najbardziej potrzebne przedmioty, których używamy na co dzień. Fronty przesuwne w systemie Szafir są eleganckim rozwiązaniem aranżacyjnym, które podkreśla styl wnętrza. Wypełnienie frontów szkłem satynowym lub dekorem uni świetnie wygląda np. w otoczeniu drewnianych paneli czy chłodnego betonu.

W przerwie

W pełni otwartą garderobę możemy zlokalizować np. w przestrzeni między pokojami. To rozwiązanie idealne dla mieszkań singli albo małych rodzin. Aby zapewnić sobie odrobinę intymności, od salonu oddzielamy się ścianą albo szklanymi przegrodami z mlecznego szkła. Duża liczba półek i wysuwnych koszy pomaga zadbać o porządek odzieży i akcesoriów. Umożliwia też szybką i prostą rearanżację – np. przy sezonowej zmianie ubrań. Garderoba w strefie przejściowej stanowi podręczny niezbędnik, którego zawartość zależy od pory roku. Korzystamy z niego przed wyjściem z domu, dlatego tak kluczowa jest dobra organizacja, która zapewni nam oszczędność czasu przy ubieraniu się. W tym projekcie eksperci marki Komandor stworzyli szafę z płyty laminowanej, a półki są podświetlane dzięki czemu ich zawartość jest dobrze wyeksponowana.

Wersja pół na pół

Garderoba półotwarta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy źle się czują w całkowicie zamkniętych przestrzeniach, ale zarazem potrzebują strefy intymności. Część na ubrania od strefy wypoczynku oddzielona jest symbolicznie – nie ma tu żadnych drzwi czy przeszkleń. Do wnętrza garderoby wpada dzięki temu duża ilość naturalnego światła, a połączenie z sypialnią jest bardzo naturalne. Zabudowa w kształcie litery “L” optymalnie wykorzystuje przestrzeń, a aranżację możemy uzupełnić wygodnych pufem lub fotelem. Całość zabudowy Komandor wykonana jest z płyty, a na frontach wykorzystano system Opal. Wprowadzenie w części zabudowy drzwi przesuwnych albo zamkniętych szaf pozwala wizualnie uspokoić wnętrze i uchronić przed wrażeniem, że jesteśmy otoczeni nadmiarem przedmiotów.

Twoje królestwo

Niezwykłe rzeczy potrzebują wyjątkowej oprawy. Duża garderoba to ozdoba domu, nawet jeśli jest dostępna tylko oczom domowników. Przestronna, zamknięta zabudowa w kształcie litery U przypomina aranżację w ekskluzywnym butiku. Taka przestrzeń nie musi respektować stylistycznych reguł reszty domu – ma prawo do indywidualnego charakteru. Przeszklone fronty chronią ubrania przed kurzem, mimo iż mamy je zawsze na widoku. Ważnym elementem jest też wyspa. To często mobilny mebel, który jest nie tyko schowkiem na biżuterię czy inne akcesoria. To także blat, na którym można – jak na moodboardzie – dopasowywać do siebie różne elementy ubioru. Eksperci marki Komandor podkreślają, że kluczowym aspektem jest też oświetlenie – całej przestrzeni, we wnętrzu półek czy na wyspie. Duża garderoba to niemal warsztat, w którym komponuje się kreacje. Dlatego temperaturę światła czy rozmieszczenie lamp trzeba dobrać tak, by nie przekłamywały np. kolorów ubrań.