Czym jest biophilic design?

Biophilic design, czyli projektowanie zgodne z naturą, to odpowiedź na pragnienie odnalezienia równowagi między nowoczesnością a naturą. To więcej niż tylko trend — to rewolucyjne podejście do architektury i designu, umożliwiające pozostanie w harmonii z przyrodą. Dlaczego bofiliczna architektura nie tylko przekształca przestrzeń życiową, ale stanowi także klucz do lepszego zrozumienia relacji między człowiekiem a otaczającym go ekosystemem?

Narożnik HERMAN fot. Interno Italiano/Galeria Wnętrz DOMAR

Biophilic design wywodzi się z badań nad biofilią, terminem wprowadzonym przez psychologa Ericha Fromma w latach 60. XX wieku. Biofilia odnosi się do ludzkiej, instynktownej potrzeby kontaktu z naturą i innymi formami życia. Pojęcie to zostało rozwinięte przez psychologa Edwarda O. Wilsona w książce „Biophilia” z 1984 roku, gdzie podkreślał on, że ludzie odczuwają wrodzoną potrzebę łączenia się z przyrodą.

Biophilic design jako nurt w architekturze i projektowaniu wnętrz zaczął nabierać rozpędu pod koniec lat 90. XX wieku. Charakteryzuje się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim harmonijnym współżyciem z otaczającym nas środowiskiem. Główną ideą jest stworzenie przestrzeni, która sprzyja zdrowiu, dobremu samopoczuciu i jednocześnie wspiera ekologię – mówi Aldona Mioduszewska z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Projektowanie wnętrz zgodne z naturą to zastosowanie naturalnych elementów, takich jak światło słoneczne, rośliny czy woda, jak i równie naturalnych materiałów. Dlaczego warto inwestować w projekty zgodne z naturą? Biophilic design przynosi szereg korzyści. Poprawia jakość powietrza, redukuje stres, zwiększa kreatywność i efektywność pracy, a także integruje się z naturalnymi cyklami dnia, co korzystnie wpływa na rytm życia.

Najważniejsze zasady biophilic design

Biophilic design rządzi się kilkoma kluczowymi zasadami, które są nie tylko wyznacznikiem estetyki, lecz przede wszystkim wspierają zdrowie i harmonię z otaczającym środowiskiem. W pierwszej kolejności  dąży do tworzenia przestrzeni, w których człowiek staje się integralną częścią natury. Wykorzystanie roślinności, wody i krajobrazu ma na celu stworzenie atmosfery symbiozy, gdzie człowiek czuje się jednością z otaczającym go ekosystemem. Zintegrowane przestrzenie nie tylko uwydatniają estetykę, lecz także wpływają pozytywnie na dobrostan mieszkańców.

W projektowaniu w zgodzie z naturą naturalne światło słoneczne staje się głównym bohaterem. Poprzez otwarte przestrzenie, duże okna i właściwe ich usytuowanie, projektanci dążą do maksymalnego wykorzystania darów natury. Efekt? Obfitość światła, która korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Co więcej, stawiając na organiczne materiały, takie jak drewno, kamień czy roślinne włókna, biophilic design nie tylko nadaje estetyki przestrzeni, ale również nawiązuje do ekologicznych korzeni. Tekstury i formy prosto z natury podkreślają piękno i elegancję organicznych materiałów – wyjaśnia ekspertka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Kładąc nacisk na zmysłowe doświadczenia, projekty biofiliczne angażują zmysły wzroku, słuchu, dotyku i zapachu. Dźwięki natury, aromat roślin czy różnorodność kształtów i faktur mają pozytywny wpływ na użytkowników przestrzeni, tworząc atmosferę pełną zmysłowych bodźców.

Jak stworzyć biofiliczne wnętrza?

Projektując biofiliczne wnętrza, możemy wnieść do naszych domów nie tylko estetykę, ale również dobroczynny wpływ natury na nasze samopoczucie. Czym wyróżnia się biophilic design w naszych domach i mieszkaniach?

Stosując biophilic design we wnętrzach, często zaczyna się od roślin. Projektowanie wnętrz z roślinami to nie tylko kwestia estetyki, lecz także ożywienie przestrzeni i dbania o samopoczucie mieszkańców. Fikusy, sansewierie, paprocie czy storczyki to rośliny, które dodają świeżości oraz poprawiają jakość powietrza. Wybierając rośliny do domu lub mieszkania, trzeba nie tylko zwrócić uwagę na warunki panujące w danym pomieszczeniu, lecz również ich właściwości – objaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje – Warto pomyśleć także o naturalnych materiałach. Drewno, kamień, a także tkaniny o naturalnych fakturach tworzą atmosferę, która nawiązuje do otaczającej przyrody. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem mogą być na przykład meble z konopi czy zastosowanie lamp z bambusowymi abażurami w naturalnym kolorze, na przykład lampa wisząca Sigvard lub lampa podłogowa Dani od Jysk.

Istotna jest również kolorystyka inspirowana naturą — odcienie zieleni, brązów czy beżów — dodatkowo wzmacnia to poczucie bliskości z naturą. Można je urozmaicić tapetami z motywami roślinnymi.

Biophilic design, oparte na harmonijnym współistnieniu z naturą, nie tylko zmienia życiową przestrzeń, ale stanowi klucz do zrozumienia relacji między człowiekiem a otaczającym go ekosystemem. Wywodząc się z badania nad biofilią, jest rewolucyjnym podejściem do architektury i designu, promującym zdrowie, dobrostan i ekologię. Podstawowe zasady tego nurtu, takie jak integrowanie roślinności i naturalnego światła, tworzą atmosferę symbiozy, w której człowiek czuje się jednością z otoczeniem. Stosując biophilic design w projektowaniu wnętrz i wykorzystując rośliny i sprzęty z naturalnych materiałów, które są dostępne między innymi we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR – można stworzyć przestrzenie nie tylko estetyczne, ale także korzystne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to największa galeria wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka. www.DOMAR.pl