Zencha by Sebastian Herkner: Oczarowanie precyzją i tradycyjnym rzemiosłem

Idealnie wyważony design łazienki, któremu nie można się oprzeć, a to wszystko za sprawą wyjątkowych powierzchni


  • Inspirowany japońskimi rytuałami i rzemiosłem
  • Obiekty sanitarne o organicznych kształtach 
  • Minimalistyczne, modułowe meble
  • Wyselekcjonowane wykończenia od drewna po szkło teksturowane
  • Wysokiej jakości materiały, jak DuraCeram® i DuraSolid®, dla optymalnego wyglądu i funkcjonalności
  • Wanny inspirowane gorącymi źródłami Onsen w Japonii

Wyjątkowy design kolekcji Zencha projektu Sebastiana Herknera został zainspirowany tradycyjnymi rytuałami i japońskim kunsztem. Łączy niestandardowe umywalki nablatowe z minimalistycznymi meblami. Najważniejszą cechą umywalek i wanien Zencha jest ich zaokrąglony kształt z elegancko wywiniętym na zewnątrz rantem. Produkty wykonane są z DuraCeram® i DuraSolid®, dzięki czemu idealnie łączą się z geometrycznymi meblami. Meble wykonane są z materiałów takich jak drewno oraz szkło mające przyjemną w dotyku teksturę. Są nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne, dzięki dużej przestrzeni do przechowywania.

„Zawsze chciałem stworzyć serię łazienkową dla Duravitu” – powiedział projektant z Offenbach. Obecnie jego kolekcja wchodzi na rynek, a on sam zajmuje miejsce pośród znanych designerów, takich jak Philippe Starck i Cecilie Manz.

Wyrazisty a zarazem delikatny design

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Coraz częściej staje się miejscem przeznaczonym do relaksu i przeprowadzenia własnego, intymnego rytuału. Dzięki zrównoważonym kształtom, kolorom oraz materiałom, Zencha przemawia do wszystkich zmysłów. 

Inspiracją do projektu stały się ręcznie robione, japońskie filiżanki ceramiczne do herbaty, które zostały docenione i wykorzystane w projekcie przez Sebastiana Herknera. Ich delikatne, organiczne kształty są przenoszone na produkty Zencha w nieco innej, abstrakcyjnej konwencji. Produkty sanitarne, między innymi umywalki stworzone z wysokiej jakości DuraCeram®, zaprojektowane zostały jako prostokąty o zaokrąglonym spodzie i zwężającym się ku górze elegancko zakrzywionym rantem. Bezszwowe wanny wykonane z DuraSolid®, zachwycają przyjemnym w dotyku wykończeniem oraz gustowną matową estetyką.

Minimalistyczna konstrukcja mebli tworzy niezwykle interesujący kontrast do produktów organicznych i podkreśla subtelne materiały oraz kolor całej serii Zencha. Wyjątkową cechą konstrukcyjną jest tutaj elegancka rama o grubości zaledwie sześciu milimetrów. Tworzy ona jednolitą linię, która nadaje meblom wdzięk i charakter. „Możesz produkować technicznie wyrafinowane rozwiązania i produkty najwyższej jakości tylko jeśli, tak jak Duravit, masz własne zakłady produkcyjne z odpowiednią wiedzą i wysokim poziomem kunsztu” – powiedział Herkner.

Wieloaspektowe i funkcjonalne: modułowe elementy mebli

Meble z kolekcji Zencha są zaprojektowane w sposób modułowy, co umożliwia ich rozmieszczenie na różne sposoby, na przykład jako otwarte półki lub szuflady z wbudowaną funkcją push-open oraz cichym domykaniem. W połączeniu z umywalką nabaltową, meble stają się pięknym dopełnieniem łazienki. Jako miejsce do przechowywania akcesoriów łazienkowych, nadają pomieszczeniu charakter i sprawiają, że jest ono przytulne, dzięki wykorzystaniu różnych wykończeń. Meble posiadają także łatwą do czyszczenia powierzchnię, która jest odporna na pozostawianie odcisków palców. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych: Biały Super Mat, Taupe Super Mat oraz Grafitowy Super Mat. Fronty szafek nadają łazience charakteru; Naturalny Dąb i Czarny Dąb tworzą ciepłą i przytulną atmosferę, natomiast białe oraz czarne szkło teksturowane wprowadzają do łazienki zmysłową elegancję. Herkner zaprojektował również lustro, które ma nawiązywać do okrągłych umywalek. Jego organiczna forma jest podkreślona wiązką LED, którą można sterować za pomocą czujnika umieszczonego na dolnej krawędzi lustra.

Eleganckie umywalki nablatowe
Produkty wykonane z DuraCeram® składają się z dwóch różnorodnie ukształtowanych umywalek: zakrzywiony kwadrat o wymiarach 420×42 mm oraz zaokrąglony prostokąt o wymiarach 550×390 mm – w obu wariantach jest możliwość doboru baterii w kolorach: Białym, Białym Macie, Szarym Satynowym Macie oraz Macie Antracytowym. Ponadto kwadratowy typ umywalki jest objęty dożywotnią gwarancją Duravit. Można je łączyć z wybranymi seriami Duravit.

Wanny inspirowane japońskimi termami Onsen

Wersja kwadratowa wanny wolnostojącej, wykonanej z DuraSolid® o wymiarach 1250 x 1250 mm jest zainspirowana kształtem umywalki nablatowej. Użytkownik ma poczucie zanurzenia się w gorących źródłach, co przypomina udział w japońskiej kąpieli Onsen. Dodatkowo, wanna dostępna jest w dwóch kompaktowych wariantach o wymiarach 1600 x 850 mm oraz 1800 x 900 mm, w których można opcjonalnie zamontować funkcję hydromasażu dla jeszcze większego relaksu.

Wyprodukowano w Niemczech

Kolekcja Zencha łączy delikatne kształty z wysokiej jakości, zrównoważonymi materiałami, takimi jak drewno z certyfikatem PEFC. Występuje w szerokiej gamie wariantów, a kształty, kolory, materiały, a nawet wymiary mogą być indywidualnie konfigurowane do różnych aranżacji wnętrz oraz wizji konsumenta. Zarówno produkty sanitarne, jak i meble są wytwarzane w zakładach produkcyjnych Duravit w Hornbergu, w Szwarcwaldzie, gdzie specjaliści zajmują się ich obróbką i dokonują ostatnich szlifów własnoręcznie bez wykorzystania maszyn. Powierzchnie i krawędzie mebli są starannie uszczelniane, zapewniając wodoodporność oraz ochronę przed zachlapaniem i wilgotnością. Stabilność wysokich szafek to zasługa tylnych ścianek o grubości 8 mm, które są wmontowane w specjalnie wyfrezowane otwory.

Sebastian Herkner, który spędził ponad cztery lata pracując nad projektem i nadzorując prace w terenie wraz ze swoim zespołem, przyznał: „Duravit reprezentuje tradycję, a także doświadczenie w sektorze projektowania i produkcji”.

Duravit AG

Duravit powstał w Hornbergu, w Szwarcwaldzie w 1817 roku. Założycielem firmy był Friedrich Horn. Duravit AG jest dziś wiodącym, międzynarodowym producentem designerskich łazienek. Dążąc do najwyższych standardów, firma zarówno projektuje jak i produkuje ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, wanny i brodziki, systemy wellness, toalety z funkcją mycia, baterie i akcesoria oraz systemy instalacyjne. Oprócz własnego doświadczenia w projektowaniu, Duravit ściśle współpracuje również nad rozwojem produktu z międzynarodową siecią projektantów, takich jak Cecilie Manz, Philippe Starck, Christian Werner, Sebastian Herkner i Bertrand Lejoly, a także utalentowanymi debiutantami. Ambicją Duravitu jest  polepszanie życia użytkowników każdego dnia poprzez połączenie przyszłościowych projektów, bezkompromisowej doskonałości produktu, wyczucia ludzkich wymagań i odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwem. Kluczowym środkiem w osiągnięciu tych celów jest nadrzędna misja, aby stać się przedsiębiorstwem neutralnym dla klimatu do 2045 r.