Okrągły czy płaski? Sprawdź, jaki model mopa wybrać

Porządny mop to dziś niezastąpiony sprzęt w każdym domu. Na rynku jest wiele modeli, zróżnicowanych pod względem jakości, przeznaczenia i ceny. Zastanawiasz się, jaki najlepiej sprawdzi się u Ciebie? Zerknij na nasze wskazówki i wybierz mop, który nie tylko podniesie komfort mycia podłóg i wyczyści je na błysk, ale sprawi, że sprzątanie będzie trwało krócej niż do tej pory. 

Płaski czy obrotowy? A może paskowy lub sznurkowy? Lepszy będzie z wiaderkiem czy bez? Wszystko zależy od Twoich preferencji. 

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzesz odpowiedni model, sprawdź kilka istotnych cech. Zwróć uwagę, jakiej wielkości jest nakładka czyszcząca. Niektóre marki oferują mopy z wkładami w wersji XL, np. mop Vileda Ultramax XL, z nakładką o szerokości 42 cm. Znacznik „XL” wcale nie oznacza, że jest to model przeznaczony tylko do dużych powierzchni (choć oczywiście usprawni on ich mycie) – takim mopem posprzątasz po prostu szybciej niż tym o standardowych wymiarach. Ważne, aby nakładka była wykonana z mikrofibry – to włókno ma największą chłonność. Nie mniej istotny jest regulowany uchwyt, który umożliwi Ci dopasowanie długości drążka do Twojego wzrostu i pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Kolejna rzecz to wymienne końcówki. Upewnij się, że kiedy końcówka mopa się zużyje, możesz kupić w sklepie producenta nową, bez konieczności inwestowania w kolejnego mopa. Nie tylko oszczędzisz, ale unikniesz generowania zbędnych odpadów. 

Czysto na okrągło i to bez wysiłku

Mopy obrotowe od lat cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego ich użycie sprawia, że mycie podłóg jest nie tylko efektywne, ale też wyjątkowo komfortowe. Zazwyczaj są dostępne w zestawie z wiaderkiem, wyposażonym w specjalny mechanizm obrotowy. Ten model świetnie sprawdza się podczas czyszczenia kątów przy ścianach i schodów oraz trudno dostępnych miejsc, np. pod meblami. Można nim swobodnie manewrować nawet na niewielkiej powierzchni. Według portalu czterykaty.pl najczęściej wybieranym mopem obrotowym jest mop marki Vileda. W ofercie marki pojawił się niedawno nowy zestaw sprzątający Vileda TURBO 3w1 Mikrofibra, który składa się z: mopa obrotowego i pojemnego wiaderka z odpowiednio wyprofilowanym sitem. Obrotowy system odsączania mopa zapewnia łatwą aplikację wkładu, pozwalając na uzyskanie pożądanej wilgotności nakładki. Mycie podłóg odbywa się bez wysiłku i konieczności moczenia rąk. Nakładka, wykonana z dwukolorowego, trójwymiarowego włosia, zapewnia czystość bez smug i zarysowań nawet najdelikatniejszych powierzchni – świetnie radzi sobie z uporczywym brudem i drobinami. Jak wskazują badania, przeprowadzone przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych: mop usuwa 99% bakterii przy użyciu samej wody – nie wymaga stosowania detergentów. Wyczyścisz nim różnego rodzaju powierzchnie: parkiet, panele oraz płytki. Dodatkowym atutem, zapewniającym higieniczną czystość i bezpieczeństwo porządków, jest możliwość wyprania wkładu w pralce, nawet w 60 stopniach. 

Mop płaski – szybsze sprzątanie dużych powierzchni

Jeśli wolisz klasyczny model mopa płaskiego, wybierz również taki w zestawie z wiaderkiem. To ważne, ponieważ wiaderko jest wyposażone w odpowiedni system odsączania mopa, dzięki któremu nie trzeba tej czynności wykonywać ręcznie. Dodatkowo niektóre modele są także obrotowe, np. mop Vileda Ultramat Turbo. Mechanizm obrotowy jest trwały i wygodny w użytkowaniu, a cały proces odsączania wkładu odbywa się bezdotykowo. Istotną zaletą modeli płaskich jest to, że dzięki szerokiej stopie mopa możesz umyć podłogę dużo szybciej niż mopem okrągłym. Dlatego świetnie sprawdzają się także do mycia dużych powierzchni – zwłaszcza te w wersji XL (mopy płaskie XL od Viledy mają nakładkę o szerokości 42 cm). Podobnie jak w przypadku okrągłych mopów obrotowych, mopy płaskie są już projektowane tak, aby bez problemu usuwać zabrudzenia z narożników i trudno dostępnych miejsc. Dzięki ruchomej główce można w łatwy sposób manewrować mopem nawet pod meblami. Nadają się do mycia różnych powierzchni, a zwłaszcza paneli – nie zostawiają na nich zbyt dużo wilgoci. Nakładka Ultramata mocowana jest za pomocą klipsów – można łatwo ją zdjąć i założyć ponownie. Wkład nadaje się do wielokrotnego prania w pralce, w temperaturze do 60 stopni.

Z wiaderkiem czy bez?

Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie, ale możesz wygospodarować choć trochę miejsca na przechowywanie akcesoriów do sprzątania, zainwestuj w mopa z wiadrem. Wybierz model, z którego po prostu wygodnie Ci będzie korzystać, np. z obrotowym systemem wyżymania i teleskopowym drążkiem (np. Ultramat TURBO marki Vileda). Składany drążek ułatwi Ci przechowywanie takiego zestawu. Zwróć także uwagę na typ wiadra – powinno być łatwe do przenoszenia i posiadać specjalny uchwyt, umożliwiający jego opróżnienie po zakończonym sprzątaniu. Wszystkie te aspekty ułatwią Ci sprzątanie i sprawią, że nie będzie ono aż tak męczące i pracochłonne. Druga możliwość to mop ze zbiornikiem wbudowanym w drążku, np. Vileda 1-2 Spray MAX Box – to bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Sprawdzi się nie tylko w małych wnętrzach. Nie trzeba korzystać z wiadra, wystarczy użyć spryskiwacza. Jednak ten model mopa jest raczej rekomendowany przez producentów jako drugi do codziennego czyszczenia. Jest łatwy i lekki do przenoszenia i co najważniejsze – nie wymaga stosowania wiadra, bo ma zbiornik o pojemności 600 ml. Umyjesz nim każdy rodzaj podłogi, również drewniane. Jest to bardzo wygodny w użytkowaniu model z dwustronną nakładką z mikrofibry. Obrotowa stopa mopa umożliwia jednoczesne mycie, a później osuszanie podłogi po odwróceniu wkładu. Dzięki niej wyczyścisz również dwa razy więcej powierzchni niż standardowym mopem ze spryskiwaczem, a zatem sprawdzi się również na większych powierzchniach. 

Wybierając akcesoria do sprzątania kieruj się ich jakością. Sprawdź, czy są porządnie wykonane i funkcjonalne. Okaże się, że nie musisz mieć wielu akcesoriów, aby utrzymać podłogi w czystości – wystarczy jeden mop, ale od zaufanej marki.

O firmie:

 Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości. 

Więcej informacji: www.vileda.pl