Nowe spojrzenie na przestrzeń biurową – design, nowoczesność, ekologia

Współczesna przestrzeń biurowa stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i producentów mebli oraz materiałów wykończeniowych. Z jednej strony liczy się funkcjonalność, która kształtuje komfort pracy, ale też wpływa na jej efektywność. Z drugiej strony należy pamiętać o kreacji biurowego wnętrza – budującego przecież wizerunek marki. Jak pogodzić te oczekiwania, projektując wnętrza publiczne, a także o najnowszych rozwiązaniach i wyzwaniach stojących przed branżą rozmawiali uczestnicy wydarzenia zorganizowanego przez ARC Interiors. Podczas spotkania, które odbyło się 16 maja 2024 roku w siedzibie SARP przy ul. Foksal 2, w głównej roli wystąpili liderzy branży – przedstawiciele firm Steelcase oraz Interface.

Fot. B. Barczyk

O randze i prestiżu wydarzenia najlepiej świadczy liczba obecnych gości – do siedziby SARP w czwartkowe popołudnie przybyło prawie 200 osób. Wśród nich znaleźli się między innymi znani architekci, przedstawiciele producentów i dystrybutorów mebli oraz wyposażenia wnętrz, dziennikarze branżowi. Licznie przybyłych na spotkanie gości powitali: Przemysław Zalewski (ARC Interiors), Krzysztof Szymczak (Interface) oraz Natalia Pokorska (Steelcase).

Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk

Część merytoryczną spotkania, na którą złożyły się prezentacje przygotowane przez zagranicznych gości, rozpoczęła z „Go Beyond – Karman” Sara Brondsema, category manager w Steelcase ds. rozwoju nowych produktów i zarządzania Seating portfolio. Oprócz przedstawienia nowości – fotela „Karman” – opowiadała o aktualnych trendach w rozwoju przestrzeni biurowych oraz rozwiązaniach produktowych, które wsparają dobre samopoczucie, zaangażowanie oraz produktywność pracowników. Towarzyszyła jej Ilinca Popescu, kierownik sprzedaży na Europę Środkową w Steelcase, która skupiła się na przybliżeniu strategii sprzedażowych oraz zarządzaniu wydajnością.

Fot. B. Barczyk

„Sustainabilty Journey Interface” – tak brzmiał tytuł prezentacji przygotowanej przez zagraniczną przedstawicielkę Interface, Janneke Leenaars, kierownika regionalnego ds. zrównoważonego rozwoju. W swoim wystąpieniu główny nacisk położyła ona na rolę biznesu w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych. Zapowiedziała ją Marta Siczek – Concept Designer Interface.

Po wysłuchaniu wystąpień goście mieli możliwość spróbować przysmaków przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Restaurację Kręgliccy. W części networkingowej znalazł się również konkurs, w którym główną nagrodą był fotel „Karman”, a wieczór pełen atrakcji zwieńczyła zabawa przy muzyce DJ’a.

Fot. B. Barczyk

Steelcase – nowoczesne technologie w służbie środowiska

Steelcase jest jednym z wiodącym producentów rozwiązań do przestrzeni biurowych na świecie, i juz od samego początku powstania, angażuje się w zrównoważony rozwój i wdraża przyjazne dla środowiska praktyki w procesach projektowania i produkcji. Steelcase był jednym z pierwszych w branży, który osiągnął neutralność węglową (ang. Carbon Neutrality) w 2020 roku – i jest na dobrej drodze do zmniejszenia bezwzględnej emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku. Ten ambitny cel został zweryfikowany przez inicjatywę Science Based Targets, wiodącą organizację, która wspiera firmy w procesie obniżenia emisji i zapobiegania skutkom zmian klimatycznych. Zrównoważony rozwój jest wiec nie tylko definicją działalności, ale także integralną częścią ich tożsamości korporacyjnej. Polityka neutralności węglowej przekłada się na na procesy produkcyjne oraz sposoby, w jakie Steelcase chce pomagać firmom w dokonywaniu lepszych wyborów przy zakupie rozwiązań dla nowych biur. Stąd dostępność certyfikatów Carbon Neutral dla wszystkich krzeseł zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Steelcase.

Fot. B. Barczyk

Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk

Steelcase jest bardzo znany ze swoich innowacyjnych rozwiązań, nie dziwi więc, że podczas spotkania marka ta zaprezentowała jedną ze swoich tegorocznych nowości – fotel „Karman”. Zdobywa on już uznanie za swoje innowacyjne podejście do ergonomii i designu, a także za zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. Wyprodukowany z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko, Karman jest przykładem, jak nowoczesne technologie mogą wspierać ekologiczne wartości, redukując ślad węglowy i zwiększając możliwości recyklingu produktu. Stąd unikalna konstrukcja składająca się z minimalnej liczby elementów, co oznacza mniej zużytych materiałów, łatwość serwisowania i niewielką wagę wynoszącą zaledwie 13 kg. Model jednocześnie zapewnia elastyczność i ergonomiczne wsparcie, dostosowując się do każdego ruchu, co daje najwyższy komfort pracy i redukuje zmęczenie. „Karman” posiada certyfikat NF Environment i certyfikat jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ) wydany przez Scientific Certification Systems Indoor Advantage™ Gold. Koneserzy piękna znajdą w Karmanie również coś dla siebie, gdyż jego budowa jest kwitensecją elegancji a specjalnie skontruowana siatka Intermix sprawia, że fotel zmienia kolor pod wpływem zmian intensywności światła.

Interface – inspirowane naturą

Ważnym punktem wydarzenia była również prezentacja Interface, globalnej firmy z 50letnim stażem na rynku. Misją Interface jest osiągnięcie ujemnego śladu węglowego jako przedsiębiorstwa do 2040 roku poprzez innowacyjne technologie zastosowane przy produkcji płytek wykładzinowych, LVT oraz nora – podłoga kauczukowa. Równocześnie ambicją Interface jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą na świecie.

Fot. B. Barczyk

Jedną z licznych prezentowanych kolekcji płytek wykładzinowych był Connected Ethos, który czerpię inspiracje z naturalnych form i barw natury. Podkład, który jest dostępny we wszystkich produktach wykładzinowych CQuest Bio powstał z biokompozytów oraz materiałów z recyklingu, dzięki czemu ślad węglowy Connected Ethos to zaledwie 3.49 CO2 eq./m2, a przy zastosowaniu pokładu CQuest BioX ma ujemny ślad węglowy -0.31 CO2 eg./m2.

Jest to jeden z przykładów udawadniających, że piękny design produktów idzie w parze z technologią i nowoczesnym podejściem. Od roku 1996 ślad węglowy płytek wykładzinowych spadł globalnie o 82% m.in. dzięki przejściu na odnawialne źródła energii tam, gdzie jest to możliwe oraz badanie nowych surowców pochodzących z recyklingu lub bazujących na materiałach biologicznych.

Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk
Fot. B. Barczyk

Prezentowana również była najnowsza kolekcja płytek wykłądzinowych, która swoją oficjalną premierę będzie mieć pod koniec czerwca Etched and Threaded, która nawiązuje do koncepcji japandi oraz tekstyliów azjatyckich.

Zaangażowanie dotychczasowe Interface jest olbrzymie, ale wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia.

Wydarzenie było nie tylko okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w designie biurowym, ale także platformą do dyskusji o wpływie designu na dobrostan i produktywność w miejscu pracy. Przedstawiciele firmy ARC Interiors, wspólnie z Steelcase i Interface, pokazali, jak nowoczesne technologie i zrównoważone podejście mogą iść w parze, przekształcając przestrzenie pracy w miejsca bardziej przyjazne nie tylko ludziom, ale i naszej planecie. Z produktami obu marek można zapoznać się w showroomach ARC Interiors w Warszawie i Krakowie.

Więcej informacji: www.arcinteriors.pl