Kuchnia bezpieczna dla seniora

Kuchnia jest miejscem, które musi zagwarantować seniorowi pełną funkcjonalność, łatwość w codziennym użytkowaniu, a jednocześnie powinna być wyposażona w wysokiej jakości, nowoczesne i niezawodne rozwiązania. Kamila Prałat z firmy SOLGAZ podpowiada, na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię dla starszych osób.

Starsze pokolenie, przyzwyczajone przez lata do pewnych rozwiązań i nierzadko mające problem w odnalezieniu się w nowinkach technologicznych, oczekuje od wyposażenia kuchni podstawowych funkcjonalności. Seniorzy najczęściej decydują się na korzystanie ze znanych im wolnostojących kuchenek gazowych. Jednak tradycyjne rozwiązania gazowe, mimo łatwości w obsłudze, mogą również stworzyć niemałe zagrożenie. W pewnym wieku sprawność fizyczna oraz refleks ograniczają możliwości szybkiego reagowania na niebezpieczeństwo, o które łatwo w przypadku otwartego ognia. W takiej sytuacji ogromne zagrożenie może stworzyć ścierka położona zbyt blisko kuchenki, która może po prostu zacząć płonąć. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając nowy sprzęt AGD do mieszkania seniora?

Nowoczesne nie znaczy trudne

Poszukując nowego rozwiązania dla seniora, warto poznać wszystkie tajniki obsługi, by mieć pewność, że poradzi sobie z nimi samodzielnie.

Pomagając najbliższym w wyborze nowej kuchenki, warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt nie sprawi seniorom żadnych trudności w obsłudze i korzystaniu z funkcjonalności, które posiada dane rozwiązanie. Niewielka liczba przycisków, proste oznaczenia oraz możliwość kontrolowania pracy sprzętu powinny pomóc w nauce obsługi nowej kuchenki, a intuicyjny, dotykowy panel sterowania zdecydowanie ułatwi codzienne gotowanie  – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kwestie bezpieczeństwa są dla producentów sprzętu AGD najważniejsze podczas projektowania nowych rozwiązań. Kuchenka dla seniora powinna posiadać dodatkowe zabezpieczenia, które intuicyjnie zareagują na pewne zagrożenia. Automatyczne wyłączanie sprzętu to sposób na uniknięcie przykrych sytuacji.

Zdarzają się sytuacje, w których seniorzy zajęci jakimiś czynnościami, zapominają o tym, że w kuchni gotuje się na przykład zupa. Ważne jest, by w mieszkaniu znajdował się sprzęt, który posiada systemy bezpieczeństwa, które reagują szybciej na możliwe zagrożenie. Płyty gazowe z odcięciem gazu to podstawa, która może uchronić przez ewentualnymi wypadkami. Ciekawym rozwiązaniem są również alarmy dźwiękowe, które powiadomią seniora o tym, że coś dzieje się w pomieszczeniu obok. Pomocna jest także funkcja kontroli rodzicielskiej oraz zablokowania kuchenki, które można spotkać w płytach gazowych SOLGAZ. Stanowią one nie tylko dodatkową funkcjonalność, ale przede wszystkim pomagają w zapewnieniu użytkownikom pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Blokada sprzętu sprawdzi się też w przypadku domów, w których przebywają zwierzęta, które nieumyślnie mogą wcisnąć jakiś guzik. Natomiast funkcja Stop&Go przydaje się w sytuacji, gdy musimy oderwać się od gotowania – kiedy do drzwi zapuka listonosz lub zadzwoni telefon. Senior może mieć pewność, że podczas jego nieobecności w kuchni, nic złego się nie wydarzy – dodaje ekspertka z firmy SOLGAZ.

Gazowa, elektryczna czy indukcyjna?

Kuchenka dla seniora powinna być prosta w obsłudze oraz czyszczeniu, tania w utrzymaniu, a także wydajna. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań spełniających oczekiwania i potrzeby starszych osób. Czym się kierować przy wyborze kuchennej płyty?

Wybierając nowy sprzęt, warto zwrócić uwagę na to, by był on ekonomiczny i funkcjonalny. Kuchenki elektryczne oraz indukcyjne, choć oferują wiele możliwości, nie są najtańszym wyborem. Ceny prądu z roku na rok rosną, a gotowanie na tych sprzętach wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej i sporym rachunkiem. Tutaj niewątpliwym wygranym jest gaz, jednak tradycyjne kuchenki gazowe są pełne niebezpieczeństw. Alternatywą dla tych rozwiązań są płyty gazowe bez płomieni, które zapewniają komfort użytkowania i niewielkie zużycie paliwa – doradza Kamila Prałat.

O przewadze płyt gazowych bez płomieni świadczy również łatwość czyszczenia. Brak wystających rusztów, na których zbiera się tłuszcz i brud, ułatwi seniorom prace związane ze sprzątaniem kuchni. Ceramiczna płyta gazowa nie wymaga od użytkownika wymiany wszystkich dotychczasowych garnków i patelni, co jest niewątpliwą wadą płyt indukcyjnych. Jeśli więc w domu seniora pojawi się nowoczesna płyta gazowa bez płomieni, nie będzie musiał on zaopatrzyć się w dodatkowy kuchenny osprzęt.

Wybierając nową kuchenkę na seniora, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, intuicyjną obsługę oraz to, czy dane rozwiązanie gwarantuje użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. Płyty gazowe bez płomieni SOLGAZ to rozwiązanie wyjątkowe, łączące w sobie zalety płyt ceramicznych z niezawodnym i tanim gazem. Jest to idealne rozwiązanie, które ułatwi starszym osobom codzienne gotowanie, dostarczając im wiele radości z wykonywania ulubionych czynności.

SOLGAZ sp. z o.o. – polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.