Jak zaprojektować garderobę?

Nigdy nie jest za późno by stworzyć sobie garderobę z prawdziwego zdarzenia – niekoniecznie w osobnym pomieszczeniu. Jak zaprojektować garderobę? Skorzystajmy z porad eksperta z Galerii Wnętrz DOMAR. 

 W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło dostrzegać zalety, jakie niesie za sobą posiadanie garderoby. To rozwiązanie pozwala na doskonałą organizację przestrzeni, nie tylko maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystując dostępne miejsce, ale również wzbogacając aranżacyjnie swoim designem dane wnętrze. 

Dzięki przemyślanemu rozkładowi półek lub nowoczesnym rozwiązaniom garderobianym, nasza garderoba znajdzie swoje miejsce bez względu na metraż pomieszczenia, pozwalając przy tym na wysoce funkcjonalne przechowywanie. Przy jej projektowaniu pamiętajmy o kilku praktycznych wskazówkach, które ostatecznie pomogą w stworzeniu w pełni dopasowanej do naszych potrzeb garderoby. – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR. 

 Strategiczne (prze)myślenie

Pierwszym krokiem jest… przemyślenie pomysłu. Zanim zdecydujemy się na zbudowanie garderoby, najpierw przeanalizujmy starannie jej schemat oraz to, kto i z jaką częstotliwością będzie z niej korzystał. Jak mówią eksperci z Galerii Wnętrz DOMAR – jest to bardzo istotne posunięcie, gdyż w łatwy sposób ustalimy nasze potrzeby i to, kto tak naprawdę potrzebuje najwięcej przestrzeni:

Każdy projekt garderoby powinien być poprzedzony ustaleniem zapotrzebowania na daną przestrzeń oraz podzieleniem przestrzeni na część męską, damską oraz – jeżeli jest takie zapotrzebowanie – dziecięcą. Warto pamiętać, że część damska musi mieć wyżej osadzone relingi, aby powieszone sukienki, spódnice czy płaszcze nie ulegały gnieceniu. Część ta, jak i męska, powinna mieć także podwieszane półki na drobiazgi – na przykład na paski, bieliznę czy szaliki.

fot. Remos Exclusive Doors/Galeria Wnętrz DOMAR

Kluczowe miejsce

Kolejnym krokiem w projektowaniu garderoby jest wyznaczenie jej odpowiedniego miejsca. Według Aldony Mioduszewskiej, idealnym miejscem na tego typu rozwiązanie jest sypialnia, w której garderoba znajdzie swoje zastosowanie w formie zabudowy ściany lub wnęki. Dobrym pomysłem będzie także pomieszczenie obok strefy sypialnianej lub łazienki – na przykład w przedpokoju jako szafa wnękowa. Tu jednak należy uważać, aby przy niewielkich powierzchniach, optycznie nie zmniejszać ich dużymi i ciemnymi płaszczyznami zabudowy.

– Kolejne w rankingu idealnych miejsc na garderobę – w mieszkaniach dwupoziomowych czy domach-  – są schody. Możemy pod nimi zrobić praktyczne półki i schowki- zabudowane lub nie, w zależności od tego co i jak bardzo chcemy eksponować – podpowiada ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR.

Angażuj wnęki!

 Ciekawym trendem są garderoby wnękowe posiadające podświetlane witryny. Pełnią one funkcję bardziej dekoracyjną, a z racji na to, że są bardzo efektowne, to – jeżeli powierzchnia na to pozwala – możemy potraktować takie rozwiązanie jako element nie tylko porządkujący. 

Wykorzystujmy pomieszczenia bez okien, oczywiście także wnęki – garderobę zawsze możemy odpowiednio doświetlić od wewnątrz. W przypadku tego typu rozwiązań we wnęce – sprawdza się zasada jasnych, matowych paneli współgrających z kolorem ścian. – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosami pamiętajmy o stosowaniu systemów drzwi i profili przeznaczonych do poddaszy. Oprócz tego warto także mieć na uwadze to, że im bliżej zlokalizowania garderoby do ścianki kolankowej, tym mniejsza będzie wysokość szafy oraz trudniejszy dostęp do półek. 

Trzymajmy tam więc rzeczy, z których korzystamy od czasu do czasu lub w tzw. trybie sezonowym, na przykład ozdoby choinkowe lub sprzęt sportowy. – podsumowuje ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR. 

Bez względu na to, czy planowana przez nas garderoba znajdzie się w przytulnym mieszkaniu w bloku, czy przestronnym domu, jej odpowiednie zaplanowanie pozwoli na piękne i funkcjonalne przechowywanie, bez względu na metraż. Dostępne w salonach wielu producentów na terenie Galerii Wnętrz DOMAR gotowe rozwiązania modułów garderobianych o różnym przeznaczeniu niewątpliwie ułatwią urządzenie funkcjonalnej garderoby, idealnie dopasowanej do potrzeb mieszkańców. 

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl