Funkcjonalność ponad wszystko. Eleganckie mieszkanie projektantki SetlaConcept

Pokazywane dziś mieszkanie zaprojektowała dla siebie i swojej rodziny Karolina Setla z pracowni SetlaConcept. Na powierzchni 77 m2 znajduje się salon z aneksem kuchennym, sypialnia, pokoje dziecięce, łazienka i dwa duże tarasy. Wybrała to mieszkanie ze względu na lokalizację blisko centrum Gdyni  i sąsiedztwo urokliwego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z początku nie zabrakło obaw, czy metraż pozwoli na pełną swobodę w aranżacji przestrzeni życiowej dla czteroosobowej rodziny. Okazało się jednak, że każdy z domowników ma teraz własną strefę, a w ostatnich miesiącach właścicielce udało się wygospodarować miejsce na home office.

Projektantka wraz z rodziną wprowadziła się do nowego mieszkania, gdy wnętrza nie były jeszcze ostatecznie wykończone, z zamiarem szybkiego dopracowania detali na miejscu. Plany pokrzyżowała pandemia i wszystko musiało się nieco przeciągnąć. Chciała, by każdy z domowników, łącznie z dziećmi, miał tu swoje własne miejsce. Wcześniej cała rodzina żyła na około stumetrowej przestrzeni, a teraz stanęli przed wyzwaniem zadomowienia się na mniejszym metrażu.

Rozkładany stół Fox z polskiej manufaktury Miloni, w wybarwieniu Pure, był pierwszym meblem, który pojawił się w domu. Na samym początku projektantka rozważała wersję prostokątną, ale czuła, że nie do końca pasuje jej ta koncepcja i nie wpisuje się w wizję mieszkania jako spójnej całości. Stwierdziła, że należy pójść w zupełnie inną stronę i ostatecznie zdecydowała się poszukać stołu okrągłego. Kiedy trafiła na model Fox od Miloni, z miejsca zakochała się w jego formie, kształcie i precyzji wykonania. Mebel od razu został zakupiony – mimo, że mieszkanie było we wczesnej fazie wykańczania. Zarówno stół,  jak i podłogę, wykonano z dębu naturalnego w wersji olejowanej. Są to dwa główne elementy w mieszkaniu wykonane z naturalnego drewna.

Less is more

Mieszkanie jest urządzone w stylu minimalistycznym z elementami stylu klasycznego. Karolina Setla jest fanką minimalizmu i koncepcji „less is more” – swoim klientom proponuje wnętrza poukładane i niezagracone. Zależało jej na tym, żeby jej rodzinna przestrzeń była stylowa i przytulna. Czteroosobowa rodzina potrzebowała rodzinnego i komfortowego miejsca do życia – wnętrz, do których chętnie się wraca,  jada razem posiłki, piecze ciasteczka i organizuje familijne wieczory filmowe. Dlatego pokusiła się o wprowadzenie kilku elementów ze stylu klasycznego. Zastosowała też sztukaterię, marmurowe i złote akcenty oraz miękkie tkaniny, by ocieplić wnętrze. Wystrój salonu dopełniły minimalistyczne grzejniki Niva Vasco.

Biel i szarość

Bazę wystroju tworzą dwa kolory przewodnie: szarość i biel, zastosowane w zabudowie kuchennej i okładzinie ściany pomiędzy szafkami, nawiązującej do wzorów marmuru Statuario. Projektantka nie chciała, by wnętrze było zbyt zimne w odbiorze, więc nieodzowne stało się wprowadzenie naturalnego drewna w postaci stołu i podłogi. W części salonowej pojawiły się sofy  w odcieniach zieleni –  jedna w kolorze zieleni butelkowej, druga w kolorze oliwkowym. Z kolei w części sypialnianej i przedpokoju zagościł granat. Wszystkie te kolory występują głównie na welurach, by dodać wnętrzu przytulności.

Wokół stołu

Wystrój wnętrz jest bardzo stonowany, by nie odejść za mocno w stronę typowego modern classic. Stół Miloni stał się dopełnieniem elementów klasycznych. Karolina chciała, by przestrzeń wokół stołu tworzyła zgraną całość, stąd dobór krzeseł i lampy. Ten kącik miał być dopracowany w szczegółach, dlatego zdecydowała się na klasyczne welurowe krzesła na złotych nóżkach. Do nóżek nawiązuje z kolei lampa, będąca delikatną szklaną kulą, zawieszoną na złotym drążku. Wszystko razem stanowi przestrzeń bardzo subtelną i elegancką. Właścicielka pracowni SetlaConcept dobierała te elementy dbając o to, by były minimalistyczne, ale w duchu klasycyzmu i obecnej mody na modern classic.

Fot. Fotomohito

www.miloni.pl