Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble

Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego. Podczas prac studenci zastosowali różnorodne techniki obróbki, aby w efekcie uzyskać przepiękne meble do przechowywania oraz inne niecodzienne przedmioty. Projekt odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), które zapewniło surowiec do prowadzonych prac stolarskich.

Po udanym zeszłorocznym projekcie, AHEC kontynuuje współpracę ze znaną szkołą meblarstwa Rycotewood Furniture w Oksfordzie. Tym razem zaprosił do projektu 17 studentów drugiego roku, którym postawił zadanie stworzenia mebli do przechowywania z wykorzystaniem jedynie dwóch desek z czerwonego dębu. Studenci otrzymali przy tym tylko jedną wskazówkę: tworzone projekty miały wykorzystywać materiał drewniany w możliwie najbardziej kreatywny i wydajny sposób, aby w pełni ukazać naturalne cechy czerwonego dębu. Uczestnicy projektu zostali też poproszeni o zainspirowanie się pracami wybranego architekta lub artysty, które miałyby wpływ na ich dzieło. W trakcie zajęć praktycznych adepci stolarstwa stosowali różnorodne techniki pracy, takie jak opalanie, bejcowanie, szczotkowanie, odymianie oraz gięcie pod wpływem pary, a wszystko to po to, aby zaprezentować teksturę drewna o wspaniałym, miękkim usłojeniu, zmienić jego kolor lub kształt.

Do udziału w projekcie jako wykładowca i opiekun zaproszony został znany brytyjski projektant mebli, Sebastian Cox. Przed rozpoczęciem prac technicznych Cox odbył spotkanie ze studentami, którego celem było zainspirowanie uczestników jego własną działalnością w obszarze tworzenia mebli, a także doświadczeniami związanymi z pracą z czerwonym dębem. Przez cały czas trwania projektu Sebastian Cox stale nadzorował swoich podopiecznych, zapewniając nieprzerwany mentoring, a także trzy indywidualne sesje, podczas których doradzał i przekazywał konstruktywną krytykę planowanych projektów.

– Kursy takie jak ten to istotny element składowy nauki na poziomie wyższym. Na wielu kursach projektowania uczestnicy mają zapewniony dostęp do warsztatu, ale nie otrzymują odpowiedniego szkolenia rzemieślniczego, które gwarantuje dokładne zapoznanie się z wykorzystywanymi materiałami, ich charakterystyką, a także sposobami tworzenia mebli. Cechą szczególną szkoleń oferowanych przez Rycotewood jest kompleksowa nauka umiejętności dokładnego poznania elementów pracy z drewnem; uważam, że to niezbędne dla wszystkich, którzy zamierzają zająć się projektowaniem powiedział Sebastian Cox. – Wspaniale jest też być częścią kursu rzemieślniczego, który dodatkowo określa pewną narrację do zrealizowania – to tak samo ważne jak nauka pracy rzemieślniczej. Opuszczając mury uczelni studenci powinni wiedzieć, jak przekształcić koncepcję w produkt – dodał Cox.

 

Jeden z wykładowców i nauczycieli na oksfordzkiej uczelni, Joseph Bray, tak skomentował projekty realizowane w Rycotewood: – Uwielbiamy zadania, które później ujrzą światło dzienne. Praca z czerwonym dębem dostarczonym przez AHEC oraz wkład informacyjny przekazany przez Sebastiana Coxa okazały się ogromną inspiracją dla naszych studentów.

Wisząca szafka na kieliszki

Tom Acland stworzył naścienną szafkę na napoje z drzwiczkami wyłożonymi panelami ukazującymi przepiękny rysunek słojów drewna. Wewnątrz szafki znajdują się dwie wewnętrzne szuflady oraz miejsce do stawiania napojów i kieliszków, przedzielone jedną półką. Ten przykuwający wzrok mebel zaskakuje niezwykłym wyglądem, z oddali przypominającym wzór na tkaninie.

Szafka na biżuterię

Inspiracją dla szafki na biżuterię z czerwonego dębu i gipsu modyfikowanego autorstwa Nicka Wrighta stała się brytyjska rzeźbiarka Rachel Whiteread. Wewnątrz szafka wyłożona jest miętowo-zielonym zamszem, a dodatkowo wyposażona została w oświetlenie, specjalne japońskie zawiasy, dwie ukryte szuflady zmontowane na jaskółczy ogon oraz tajną skrytkę.

Skrzynka na szpargały

Alec Brown stworzył interesującą skrzynkę do postawienia na stole z czerwonego dębu barwionego na czarno, a następnie woskowanego. Autor inspirował się odcieniami i niezwykłym oświetleniem stosowanym w fotografii Ryana McGinleya. Wysuwane uchwyty oraz prowadnice szuflad pojawiają się po otwarciu szuflad.

Bieliźniarka

W skrzyni do przechowywania o zaokrąglonych narożnikach Jenny Eve zastosowała wełnę filcową między łączeniami. Skrzynia została pomyślana jako schowek na koce, kołdry, poduszki, książki i buty. Autorka inspirowała się sztuką Healy & Burke.

Zestaw: wisząca szafka i stolik

Jamie Waite zaprojektował wiszącą szafkę z przesuwnymi drzwiczkami wykonanymi z tkaniny, a do tego dodał stolik. Autora zainspirowało minimalistyczne podejście do projektowania architektury Ludwiga Mies van der Rohe.

Mnogość stworzonych projektów podkreśla wszechstronność czerwonego dębu i pomysłowość studentów. Wśród innych projektów stworzonych przez studentów Rycotewood znajduje się współczesna wersja maoryskiego waka huia (zdobnego pudełka do przechowywania skarbów, np. wysoce cenionych piór ptaka służących za przybranie głowy), mobilna donica na domowe rośliny wykonana z elementów giętych, które po złączeniu zamieniają się w parawan, krzesło do stojaka na ubrania, a także szafka nocna z nogami umożliwiającymi zrównoważenie mebla.

– Współpraca z Rycotewood to świetna okazja, aby przekazać utalentowanym studentom świetnie się prezentujący, lecz nadal rzadko wykorzystywany, a jednocześnie odnawialny surowiec i zachęcić ich do eksperymentów – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. – Amerykański dąb czerwony stanowi prawie 20% naturalnych zasobów lasów liściastych w USA, a jego wolumen wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Choć ten piękny gatunek drewna jest dobrze znane na innych rynkach, w Europie nadal nie cieszy się popularnością. Współpraca ze szkołą Rycotewood to część naszych starań mających na celu zachęcenie europejskich projektantów i twórców do poszerzenia horyzontów na temat surowców oraz korzystania ze wszystkich dostępnych w naturze gatunków, co przełoży się na zrównoważoną gospodarkę leśną – dodał David Venables.

Wysokiej jakości zdjęcia można pobrać pod tym adresem.

***

AMERYKAŃSKI DĄB CZERWONY

Amerykański dąb czerwony jest gatunkiem dominującym w amerykańskich lasach liściastych – jego drewno cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz niekoniecznie czerwoną barwą. Nazwa gatunku pochodzi przypuszczalnie od barwy liści w sezonie jesiennym. Czerwony dąb amerykański występuje wyłącznie w lasach rosnących naturalnie i niemal wyłącznie na terenie Ameryki Północnej, chociaż bywa sadzony i na innych kontynentach. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA) wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 18,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Rocznie wycina się prawie 34 mln m3 tego drewna, ale przyrost naturalny w tym samym okresie wynosi ponad 32 mln m3. Biel czerwonego dębu ma zazwyczaj barwę jasnobrązową, a twardziel często różowawą po czerwonawobrązową. Czerwony dąb amerykański ma doskonałe właściwości ogólne związane z wytrzymałością w stosunku do masy. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, podłóg i drzwi, a także w wybranych zastosowaniach w branży budowlanej.

www.redoak.online

RYCOTEWOOD FURNITURE CENTRE

Od ponad osiemdziesięciu lat Rycotewood Furniture Centre cieszy się uznaniem w branży meblarskiej. Uczniowie Centrum regularnie zdobywają nagrody w krajowych konkursach, takich jak New Forest Show, Mixology czy City & Guilds. Dzięki rozbudowanej sieci partnerskiej, studenci Rycotewood mogą współpracować z organizacjami takimi jak Muzeum im. Pitta Riversa i prezentować swoje prace w Worshipful Company of Furniture Makers. Wyjątkowość Rycotewood polega na tym, że szkoła oferuje kształcenie zawodowe od kursu wprowadzającego (na poziomie 1) do licencjatu z wyróżnieniem (na poziomie 6). Program meblarski prowadzony przez szkołę jest ostatnim w kraju, który traktuje to rzemiosło priorytetowo – każdy uczeń ma swój warsztat, a szkoła oferuje praktyki w przedsiębiorstwach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Studenci są szkoleni przez doświadczonych nauczycieli w profesjonalnie wyposażonych warsztatach i mogą zdobywać praktyczną wiedzę zawodową. Rycotewood oferuje też kursy na poziomie uniwersyteckim: kształcenie zawodowe w projektowaniu i wytwarzaniu mebli, oraz licencjat z tej samej dziedziny, obydwa w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

@rycotewood_furniture

AMERICAN HARDWOOD EXPORT COUNCIL (AHEC)

AHEC jest wiodącym międzynarodowym stowarzyszeniem handlowym, reprezentującym amerykański przemysł drewna liściastego. Jego członkami są zaangażowani w rozwój działalności eksporterzy drewna liściastego, którzy oferują znaczące ilości produktów na rynkach całego świata. Od ponad 30 lat AHEC prowadzi działania promocyjne na arenie międzynarodowej, z powodzeniem budując charakterystyczną i kreatywną markę dla amerykańskiego drewna liściastego. Uwzględniając kluczową rolę, jaką odgrywa projektowanie we właściwym i innowacyjnym wykorzystaniu drewna liściastego, AHEC wspiera amerykańską branżę drewna liściastego poprzez stwarzanie nowych możliwości i budowanie relacji z projektantami na całym świecie. W Europie AHEC słynie z twórczej i ambitnej współpracy z architektami i projektantami, która podkreśla potencjał zrównoważonych materiałów drewnianych i inspiruje do większego ich wykorzystania.

AHEC jest wydawcą szeregu publikacji technicznych, dostępnych do pobrania ze strony www.americanhardwood.org.

Twitter: @ahec_europe

Instagram: @ahec_europe