Urządzasz sypialnię? Zainspiruj się stylem prowansalskim!

Prowansja kojarzy się z beztroskim latem, lawendą, słonecznymi porankami i sielskim życiem. Trudno się dziwić, że obrazy, które przywołujemy na myśl o terenach w południowo-wschodniej Francji, wpływają na nas relaksująco. I właśnie dlatego warto wykorzystać elementy stylu prowansalskiego podczas metamorfozy sypialni.

Rajska Prowansja to kraina położona na południu Francji. Jest nie tylko znanym regionem przemysłowo-rolniczym, ale również wypoczynkowym – wystarczy wspomnieć chociażby o znanym na całym świecie Lazurowym Wybrzeżu. Kojarzona z polami lawendy i Słońcem może posłużyć za inspirację podczas aranżowania wnętrz naszych mieszkań. Ze względu na beztroskę oraz relaksujący klimat, styl prowansalski świetnie sprawdzi się w sypialni. Jakie kolory najlepiej oddadzą ducha Prowansji? I czego nie powinno zabraknąć we wnętrzu inspirowanym sielską okolicą Lazurowego Wybrzeża?

Kolory – stonowane czy żywe?

Błękit, biel, delikatny fiolet, kolor piaskowca i jasnej, stonowanej zieleni – to tylko kilka kolorystycznych inspiracji utrzymanych w duchu Prowansji. Te pogodne, pastelowe odcienie świetnie sprawdzą się w sypialni. Planując malowanie ścian zwróćmy jednak uwagę na to, jak dużo naturalnego światła dociera do pomieszczenia – pozwoli nam to podjąć ostateczną decyzję dotyczącą kolory. W końcu nie chcemy, aby wnętrze sypialni było zbyt ciemne. Co więcej, jeżeli nasza sypialnia nie jest dużym pomieszczeniem, unikajmy ciepłych kolorów. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się tzw. chłodne odcienie – biel, błękit, blada zieleń. Dzięki nim uda nam się optycznie powiększyć sypialnię.

Meble w prowansalskim stylu

Wyposażenie, które doskonale sprawdzi się w prowansalskiej sypialni to z jednej strony meble inspirowane dawnym stylem, delikatnie zdobione, a z drugiej strony meble charakteryzujące się stylową prostotą. Jak pogodzić ze sobą te dwie pozornie sprzeczne wytyczne? To nie takie trudne. Mniejsze meble w sypialni, np. stoliki nocne, stoliki pomocnicze, niewielkie komody mogą być tymi elementami aranżacji, które swoim designem będą nawiązywały do antyków. Co ważne – postarajmy się, aby kolor i wykończenie stylizowanych mebli były identyczne. Jeżeli chodzi o stylowe meble o prostej konstrukcji, warto w tym miejscu zwrócić uwagę przede wszystkim na łóżko: – Łóżko, które świetnie sprawdzi się w prowansalskiej sypialni to przede wszystkim mebel z tapicerską utrzymaną w jasnych, pastelowych kolorach. Jeżeli chodzi o wezgłowie – warto zdecydować się na uniwersalny, prosty zagłówek pozbawiony zdobień. Dzięki temu uda nam się oddać bezpretensjonalność prowansalskiej koncepcji aranżacyjnej – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Sielskie dodatki

Dodatki pozwolą nam wprowadzić do wnętrza sypialni jeszcze więcej akcentów inspirowanych krainą z południowo-wschodniej Francji. Jakie akcesoria wybrać? Mogą to być dodatkowe tkaniny – dywan o strukturze plecionki lub zasłony. Bardzo dobrze sprawdzą się również niewielkie ceramiczne naczynia, np. wazony. Warto pamiętać też o tym, co najbardziej oddaje sielski charakter Prowansji – roślinach. Ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie w sypialni wieńców lub bukietów z suszonych traw. Ważne jednak, by wszystkie rośliny w sypialni były bezwonne – dzięki temu nie będą negatywnie wpływały na jakość naszego snu.

Sztuka Prowansji 

Słoneczną Prowansją inspirowali się słynni artyści, m.in. Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Pablo Picasso czy Paul Cézanne. Jeżeli chcemy, aby w naszej sypialni pojawił się artystyczny akcent, warto sięgnąć po reprodukcje dzieł mistrzów malarstwa, np. Dom w Prowansji Paula Cézanne’a czy Gospodarstwo w Prowansji Vincenta van Gogha. Dzięki nim uda nam się jeszcze dobitniej podkreślić prowansalski charakter aranżacji naszej sypialni.

Koncepcja aranżacyjna inspirowana krainą z okolic Lazurowego Wybrzeża to świetny kierunek dla wszystkich, którzy akurat planują remont lub metamorfozę sypialni. Stylizacja w prowansalskim stylu pozwoli nie tylko odmienić sypialnię, ale również wprowadzić do jej wnętrza wiele letnich, pogodnych akcentów. Dzięki temu stworzymy estetyczną przestrzeń do relaksu, odpoczynku i regeneracji.

Language versions »