Trendy 2023: Łazienka miejscem dobrego samopoczucia

Naturalne materiały, subtelne kolory i organiczne formy tworzą zachęcającą łazienkę, w której można spędzić przyjemnie czas.

– Przytulnie urządzona łazienka to miejsce, w którym można się schronić przed zgiełkiem dnia codziennego

– Naturalne, wysokiej jakości materiały, takie jak ceramika, drewno i kamień naturalny, nadają wnętrzu przyjemny charakter

– Niewymuszony design spotyka się z okrągłymi formami

– Wyjątkowy projekt łazienki dla pomieszczeń o dowolnej wielkości

– Trwałość: produkty trwałe, wodooszczędne i nadające się do recyklingu

– Wzornictwo i rozwiązania techniczne zapewniają większą higienę w łazience

Łazienka nie jest już tylko miejscem wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Stała się miejscem schronienia przed zgiełkiem dnia codziennego, gdzie można poczuć się swobodnie, zrelaksować i być w zgodzie z samym sobą. W ten sam sposób, w jaki kuchnia połączyła się z salonem, łazienka staje się teraz jednym z pomieszczeń sypialnych. Granice pomieszczeń stają się płynne, na przykład obszar mycia i wanna znajdują się w centrum sypialni, a jedynie toaleta jest fizycznie oddzielona. Płynne przestrzenie działają, ponieważ urządzenia sanitarne są obecnie projektowane i instalowane jak meble – jako dekoracyjne elementy wolnostojące wykonane z naturalnych materiałów, takich jak ceramika, drewno i kamień naturalny.

Wohnraum Vitrium – Domowa aranżacja łazienki z programem łazienkowym Duravit Vitrium w kolorze białym matowym (źródło zdjęć: Duravit AG)

Łazienka jako przestrzeń życiowa

Współczesne łazienki są nie tylko projektowane pod względem przedmiotów sanitarnych i mebli łazienkowych, równie ważne staje się wyposażenie tj.: lampy, tekstylia i akcesoria. Formy i materiały łączą się z uspokajającymi odcieniami beżu i brązu, tworząc przytulną atmosferę – wzbogaconą o rośliny, które podkreślają przestrzeń i zapewniają przyjemny klimat pomieszczenia. Inspiracja naturą w projektowaniu wnętrz to znaki rozpoznawcze skandynawskiego wzornictwa, a w szczególności estetyki japońskiej. Kolekcja łazienkowa Zencha firmy Duravit harmonizuje te dwie koncepcje. Projektant Sebastian Herkner wykonał urządzenia sanitarne i meble łazienkowe z naturalnych materiałów, takich jak ceramika, drewno i teksturowane szkło. Podczas gdy modułowe meble do przechowywania z delikatnymi krawędziami i cienistymi szczelinami sprawiają wrażenie bardziej surowego wyglądu, wolnostojąca wanna sprawia wrażenie dużej niecki, która kończy się wdzięczną krawędzią z łagodnym wygięciem na zewnątrz. Kolekcja łazienkowa White Tulip firmy Duravit charakteryzuje się organicznymi formami połączonymi z meblami o naturalnych powierzchniach z litego drewna i lakierami o wysokim połysku lub satynowym macie, tworząc we wnętrzu harmonię i miękkość. Zaprojektowane przez Philippe’a Starcka formy urządzeń sanitarnych, baterii i mebli przypominają sylwetkę kwitnącego tulipana.

Wohnraum_Zencha – Domowa aranżacja łazienki z programem łazienkowym Duravit Zencha w kolorze białym (źródło zdjęć: Duravit AG).

Światło wpływa również na nasze samopoczucie i tworzy pozytywny nastrój w pomieszczeniu. W nowej kolekcji Vitrium for Duravit projektant Christian Werner pokazuje, jak dobrze rozmieszczone oświetlenie może przekształcić łazienkę w prawdziwą przestrzeń życiową. Podświetlane, półprzezroczyste fronty ze szkła PARSOL nadają meblom wrażenie lekkości, niemalże unoszenia się w powietrzu, wnoszą do wnętrza ciepło i przywołują wspomnienia otwartego ognia.

Naturalny styl życia

Inspiracja naturą to trend, który na stałe zagościł w aranżacji wnętrz. Drewno jako materiał posiada przyjemne w dotyku powierzchnie oraz walory estetyczne i dotykowe, które sprawiają, że jak żaden inny materiał nadaje się do naturalnego stylu urządzania wnętrz. Drewno jest również stałym elementem wyposażenia łazienki. Na przykład fronty szafek pod umywalkę z serii Vitrium by Christian Werner są dostępne w drewnie, a także w postaci szklanych paneli i różnych wykończeń dekoracyjnych.

Wohnraum WhiteTulip – Domowa aranżacja łazienki z programem łazienkowym Duravit White Tulip. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

W D-Neo belgijski projektant Bertrand Lejoly stworzył kompletny program łazienkowy, który oferuje bezproblemowe szafki i półwysokie szafki w różnych wykończeniach dębowych i orzechowych.

Naürlichkeit_D-Neo – Inspiracja naturą w aranżacji wnętrz – łazienka z dobrym samopoczuciem. Program łazienkowy Duravit D-Neo oferuje kompletną serię łazienkową z bezuchwytowymi szafkami na wannę w różnych wykończeniach w kolorze dębu i orzecha. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Natürlichkeit_Qatego – Inspiracja naturą w aranżacji wnętrz – stwórz z Duravit miłą w dotyku łazienkę Qatego. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Kleine Bäder Vitrium – Kompaktowa, ale stylowa – strefa umywalki z umywalką nadblatową i konsolową szafką wannową o zmniejszonej głębokości z serii Duravit Vitrium. (Źródło zdjęcia: Duravit AG)

Kamień naturalny również przeżywa renesans jako naturalny materiał. Uderzające marmurkowanie, fascynujące inkluzje, wyczuwalne w dotyku powierzchnie i niezliczone niuanse kolorystyczne granitu, kwarcytu i marmuru tworzą niepowtarzalną aurę. Duravit oferuje teraz po raz pierwszy kamień naturalny w nowej kolekcji Qatego firmy Studio F. A. Porsche. Projektanci połączyli ceramiczne umywalki nadblatowe z płytami z litego kamienia z marmuru Carrara, trawertynu i Pietra Lavica, które można opcjonalnie zamontować na ścianie lub na szafce konsoli. Każdy z zastosowanych paneli z kamienia naturalnego jest unikatem, co wyraża się poprzez zróżnicowane, mieniące się kolory i żyłkowanie. Oprócz zalet estetycznych, takich jak wyczuwalne w dotyku powierzchnie i atrakcyjna patyna, to właśnie trwałość kamienia naturalnego sprawia, że tak dobrze nadaje się on do codziennego użytku w łazience.

Małe i gustowne

Podobnie coraz większa liczba producentów oferuje obecnie nie tylko przedmioty sanitarne, ale także meble w zmniejszonych wymiarach, dzięki czemu nawet łazienki o kompaktowych wymiarach można łatwo przekształcić w pomieszczenia mieszkalne. W końcu łazienki w dużych miastach mają często tylko kilka metrów kwadratowych powierzchni. Do małych pomieszczeń idealnie nadaje się seria Vitrium firmy Duravit. Najbardziej rzuca się w oczy głębokość mebli, która wynosi zaledwie 42 lub 48 cm, przy czym okrągła umywalka nablatowa lekko wystaje ponad krawędź mebli. Lustra Vitrium dostępne są w wersji prostokątnej lub okrągłej lub jako szafka z lustrem, która dostępna jest również w wersji do zabudowy. Meble do przechowywania, szafki lustrzane i umywalki z miejscem do przechowywania również odgrywają swoją rolę w utrzymaniu porządku w łazience. W Bento by Philippe Starck czyste, przejrzyście zorganizowane strefy mycia z inteligentnym podziałem na strefy suche i mokre dają wiele możliwości indywidualnego kształtowania. Wszystkie produkty i akcesoria do pielęgnacji ciała można umieścić w zasięgu ręki.

Kleine Bäder_Bento – Kompaktowa, ale stylowa – umywalka z praktycznym podziałem z serii Duravit Bento. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Nachhaltigkeit_Sustano – Duravit prezentuje Sustano, pierwszy brodzik nadający się do recyklingu, wykonany z innowacyjnego materiału DuraCast Nature. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Gdy wszystko ma swoje miejsce, zapewniony jest również spokój wizualny. Na wolnych powierzchniach można umieścić przyciągające wzrok elementy dekoracyjne, takie jak pudełka na biżuterię, wazony i miski.

Nachhaltigkeit_Sustano – Sustano to pierwsze zastosowanie nowego futurystycznego materiału DuraCast Nature w łazience. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Nachhaltigkeit_Tulum – Energooszczędna seria baterii Tulum Philippe’a Starcka z funkcją FreshStart i zredukowanym strumieniem MinusFlow dla mniejszego zużycia wody i energii w łazience. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Ochrona zasobów

Myślenie i działanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju było zawsze ważne w firmie Duravit – także w przypadku ponadczasowych produktów z wysokiej jakości trwałych materiałów. Duravit oferuje również szereg rozwiązań łazienkowych, które zużywają mniej wody niż konwencjonalne lub są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Dobrym przykładem jest Sustano: pierwszy w historii brodzik nadający się do recyklingu, który trafił na rynek, to wyczyn niemieckiego producenta. Wykonany z trwałego materiału mineralnego DuroCast Nature, charakteryzuje się nie tylko wysoką twardością i gęstością powierzchni, ale również brodziki po zakończeniu okresu użytkowania można zwrócić do producenta lub lokalnego centrum recyklingu. Minimalistyczna seria baterii Tulum Philippe’a Starcka oszczędza energię i wodę, ponieważ jest wyposażona w funkcję FreshStart. W pozycji centralnej wytwarza ona na początek tylko zimną wodę. Przepływ ograniczony przez funkcję MinusFlow dodatkowo pomaga oszczędzać ten cenny surowiec. Równolegle do istniejącej palety zrównoważonych produktów Duravit wpisał w cele przedsiębiorstwa dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2045.

Nachhaltigkeit_FreshStart – Energooszczędna funkcja FreshStart w bateriach jednouchwytowych sprawia, że ciepła woda jest dodawana dopiero po celowym przesunięciu dźwigni w lewo – starannie przemyślana opcja dostępna np. w niepowtarzalnej serii baterii Tulum by Starck. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Hygiene_HygieneFlush – HygieneFlush – innowacyjna technika spłukiwania, dzięki której cała wewnętrzna powierzchnia toalety jest czyszczona. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Hygiene_Soleil WC – Toaleta z serii łazienkowej Soleil by Starck zaskakuje lekko wystającą delikatną pokrywą, którą można łatwo chwycić, nie dotykając sedesu ani ceramiki. (Źródło zdjęć: Duravit AG)

Higiena w łazience

Od czasu pandemii coraz większą uwagę zwraca się na higienę, zwłaszcza w łazience. Dokładną czystość zapewniają nie tylko łatwe do czyszczenia powierzchnie, takie jak ceramika czy DuroCast Nature, ale także wzornictwo i rozwiązania techniczne. Na przykład toalety z serii White Tulip od Philippe’a Starcka są wyposażone w innowacyjną technologię HygieneFlush, która czyści całe wnętrze toalety. Ponadto ceramiczna glazura HygieneGlaze zapewnia wyeliminowanie ok. 90 procent bakterii (np. bakterii e. coli) już po sześciu minutach, a po 24 godzinach nawet ok. 99,9 procent. Kolejnym projektem Philippe Starcka jest seria łazienkowa Soleil by Starck, której toaleta zaskakuje lekko wystającą, delikatną pokrywą. Ta specjalna cecha konstrukcyjna sprawia, że pokrywę można łatwo chwycić, nie dotykając przy tym sedesu ani ceramiki.