Trendy 2023 – inspiracje od Nowodvorski Lighting

Nowy rok to pochwała nowoczesności, ale również ukłon w stronę klasycznych rozwiązań. To inspiracja naturalnymi barwami, wśród których prym wiodą miedź, złoto i mosiądz. Naturalne barwy, ale w ciemniejszym niż dotychczas wydaniu. Czerpanie z dawnych estetyk, jednak na własnych warunkach. A do tego projektowanie w duchu slow – czyli praktycznie, komfortowo i na dłużej. Jak dobrać oświetlenie do wybranego kierunku projektowego podpowiada Wioleta Imiolczyk, projektantka Nowodvorski Lighting.

Esencjonalny styl eklektyczny warto podkreślić odpowiednimi oprawami, takimi jak na przykład lampa wisząca KIER. Klasyczny kształt kuli, połączony z sztycą i podsufitką w tym samym kolorze złotym lub czarnym pozwala na tworzenie modernistycznych kompozycji. Fot. Nowodvorski Lighting

Po latach zachwytu minimalizmem przyszedł czas na ocieplenie wnętrz i powrót do rozwiązań nadających przytulności. Zauważalny jest zwrot w stronę tego, co piękne z natury. Zarówno projektanci, jak i miłośnicy oryginalnych wnętrz, stawiają na przedmioty wykonywane lokalnie, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.  Proponowane barwy będą jednak intensywniejsze niż dotychczas, bardziej nieoczywiste i głębokie, o czym może świadczyć tegoroczny wybór Color of the Year by Pantone. Barwa wytypowana przez amerykański instytut to Viva Magenta 18-1750, czyli kolor emanujący odwagą i radością, ale też zastanawiający i nieszablonowy.

Przykładem oświetlenia, które odpowiada na noworoczne trendy, w harmonijny sposób łącząc prostotę z ponadczasową elegancją, są lampy z kolekcji Nowodvorski Lighting: LASER o smukłym, pionowym kształcie, oraz HEMISPHERE, przykuwające uwagę półkolistymi kloszami w ponadczasowych odcieniach bieli i czerni, dostępne również w opcji wykończenia w kolorze satynowej miedzi, złota i czekolady podpowiada Wioleta Imiolczyk.

Art Deco, Mid-century modern i zdobione ściany

Rok 2023 to czas na czerpanie inspiracji z hiszpańskiej i włoskiej estetyki lat 70., połączonej z nowatorskimi koncepcjami i nieszablonowym podejściem do wzornictwa. Esencjonalny styl eklektyczny warto podkreślić odpowiednimi oprawami, takimi jak na przykład lampa wisząca KIER. Klasyczny kształt kuli, połączony z sztycą i podsufitką w tym samym kolorze złotym lub czarnym pozwala na tworzenie modernistycznych kompozycji. Stylową alternatywą są lampy wiszące CANDY, gdzie kuliste klosze wykonane są nie ze szkła, lecz ze stali lakierowanej w satynowych odcieniach. W połączeniu z nasyconymi, głębokimi kolorami tekstyliów, ścian lub mebli, lampy te są perfekcyjnym dopełnieniem autorskich koncepcji.

Ważnym trendem 2023 roku są dekoracje ścienne – sztukaterie, ornamenty i wzorzyste tapety, których urok warto zaakcentować pasującym do stylu wnętrza kinkietem, np. z kolekcji RING LED w odcieniach satynowej miedzi, czekolady lub złota. Innym przykładem kinkietów, które nie tylko budują nastrój, ale stanowią również funkcjonalny element wystroju wnętrza, są lampy ścienne z kolekcji LASER. Ich smukły, pionowy kształt harmonijnie współgra z gamą sześciu modnych w nadchodzącym sezonie odcieni. Lampa ścienna MOTIVE LED to natomiast kreatywny sposób, by wyeksponować ulubione dzieło sztuki, takie jak grafika czy obraz, podkreśla projektantka. Subtelna listwa oświetleniowa ma aż 80 cm długości i aranżowana może być w poziomie oraz pionie, co pozwala delikatnie podkreślić atuty wybranej ściennej dekoracji.

Organiczne formy, naturalne materiały

W 2023 roku nadal modne będą łagodne linie i zaokrąglenia, widoczne w projektach stolików, sof czy krzeseł. Drewniane elementy oraz miękkie tkaniny stworzą spokojny klimat, który warto podkreślić adekwatnym oświetleniem bocznym. W ideę pochwały symetrii doskonale wpisują się kinkiety SUNSET NATURAL, czyli okrągłe kompozycje w kolorze czerni i naturalnego drewna. W aranżacjach wnętrz nie zabraknie też marmuru w różnych odcieniach, którego szlachetny charakter uwydatnią oprawy KYMI. Ich klosze, w kolorze czarnym lub naturalnej sklejki, z której są wykonane. Urok kamiennych i szklanych dekoracji świetliście podkreślą też lampy wiszące KARO, z 1, 3 lub 5 źródłami światła.

Rok 2023 to rok głębokich, nasyconych odcieni. Przy projektowaniu w duchu slow warto pamiętać o przewodniej idei: Quality, not quantity. Zasada ta dotyczy nie tylko doboru kolorów, dekoracji i tekstyliów, ale także nastrojowego oświetlenia, które podkreśli niepowtarzalny efekt.

CENY KOLEKCJI:

LASER: od 99 zł

HEMISPHERE: od 155 zł

KIER: od 149 zł

CANDY: od 319 zł

RING LED: od 159 zł

MOTIVE LED: od 269 zł

SUNSET NATURAL: od 739 zł

KYMI: od 279 zł

KARO: od 179 zł

O Nowodvorski Lighting

Nowodvorski Lighting to polski producent dekoracyjnych opraw oświetleniowych, w tym systemów konfigurowalnych
– szynoprzewodów oraz autorskiego Systemu Cameleon. Firma od 26 lat tworzy rozwiązania odpowiadające najwyższym standardom pod względem wzornictwa, spójności z trendami i jakości. Asortyment obejmuje ponad 1600 produktów oświetleniowych, dedykowanych do przestrzeni domowych, komercyjnych i sektora HoReCa. Marka każdego roku poszerza ofertę o około 300 pozycji, odpowiadając na aktualne trendy i potrzeby rynku.

Nowodvorski Lighting jest liderem sektora dekoracyjnych opraw oświetleniowych w Polsce i Europie Wschodniej, obecnym na ponad 50 rynkach świata. Dwa profesjonalne zakłady produkcyjne, nowoczesny park maszynowy i zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 pozwalają spójnie realizować strategię rozwoju.

Jakość marki doceniają zarówno klienci, jak i eksperci. Nowodvorski Lighting jest zdobywcą prestiżowej nagrody RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED” oraz ECO PRIZE i GRAND PRIX 2020 Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Systemu Cameleon.

Dbałość o wzornictwo i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że firma zdobyła zaufanie architektów, projektantów wnętrz oraz inwestorów.