Tak wygląda najpiękniejszy dom świata! Ta „chata” znajduje się pod Krakowem

Dwupoziomowy salon, obicie z naturalnego modrzewia i pracownia fotograficzna na szczycie budynku. To wszystko skrywa najpiękniejszy dom świata – Małopolska Chata Podcieniowa. W najnowszym odcinku na kanale „Show Room” Olimpia Ajakaiye wspólnie z autorem projektu Bogusławem Barnasiem oprowadza widzów po tym niezwykłym budynku, który przez jury Architecture & Design Awards zdobył został uznany za najpiękniejszy dom świata.

Olimpia Ajakaiye w swoim programie „Show Room” prezentuje modernistyczną Małopolską Chatę Podcieniową nie tylko z zewnątrz, ale także sprawdza i ocenia jego funkcjonalność w środku budynku: Przeszklony dwupoziomowy parter, z wyraźnie oddzieloną częścią jadalną od rekreacyjnej, piętro na którym mieszczą się przestronne sypialnie, aż po antresolę na szczycie budynku. – To naprawdę jest najlepszy dom na świcie – podsumowuje wycieczkę po pięciopoziomowym budynku Ajakaiye.

Jak wygląda ten najpiękniejszy dom świata, można zobaczyć na kanale Show Room:

Architekt budynku Bogusław Barnaś z BXB Studio przyznaje, że projektując ten dom inspirował się zabudową w Lanckoronie. Od południowej strony budynek został całkowicie przeszklony, rynny i piony spustowe zostały poukrywane. Architekt wyeliminował też słupy nośnie, przez co trójkątny dach sprawia wrażenie lewitującego nad tarasem i tworzy charakterystyczny dla zabudowy lanckorońskiej podcień chroniący przed deszczem i słońcem.

To nie jedyna inspiracja dosłownie przeniesiona z mieszczańskich domów. Budynek wykończony został naturalnym drewnem, nawet brama garażowa jest pokryta elementami idealnie zlicowanymi z fasadą budynku.   – Jestem fanem polskiej architektury drewnianej – zdradza w programie „Show Room” Bogusław Barnaś.

Podobnych mu fanów przybywa, z każdą kolejną nagrodą dla Małopolskiej Chaty Podcieniowej – Dużo osób dzwoni i prosi: chcę ten dom! Nasz rekord w biurze, to trzydzieści telefonów jednego dnia – wyznaje w rozmowie z Olimpią Ajakaiye architekt.

„Show Room” to kanał emitowany w serwisie YouTube. Gospodyni programu Olimpia Ajakaiye projektantka wnętrz, uczy sztuki aranżacji przestrzeni. W każdą środę o 20:00 prezenterka oprowadza po oryginalnych wnętrzach, udziela porad architektonicznych, prezentuje designerskie trendy.

Produkcją programu „Show Room” zajmuje się spółka KRK FILM, która stworzyła kanały: „History Hiking” i „Kryminalny Patrol” (blisko 50 mln wyświetleń). Twórcy programu: Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła współpracowali wcześniej przy produkcji wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown”.

Social Media programu:

https://www.instagram.com/showroom_olimpia/

https://www.facebook.com/Showroomprogram

https://www.tiktok.com/@showroomolimpia

Translate »