Święta, które zapadają w pamięć

Jak przygotować wnętrze na Boże Narodzenie, żeby domownicy i goście cieszyli się wspólnie spędzanym czasem świątecznym i chcieli, by te chwile bliskości trwały jak najdłużej – radzi architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGM.

Nastrój

Klimat wnętrza, który sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych i radości z bycia razem, nie ma nic wspólnego z reprezentacyjnością. Nie powinno nam więc zależeć, żeby wystrój mieszkania robił wrażenie na gościach swym bogactwem i podkreślał status majątkowy mieszkańców. Moim zdaniem, najważniejsze jest wykreowanie domowego ciepła i przytulności i to nie tylko w Święta, ale przez cały rok. Temu właśnie nadrzędnemu celowi warto podporządkować dobór stałych elementów wyposażenia, jak i okolicznościowych.

Meble

Zacznijmy od mebli. Tu istotnym kryterium, oczywiście obok stylu i designu, powinna być wygoda. Przestrzegam przed twardymi czy nieergonomicznie zaprojektowanymi sofami, fotelami i krzesłami, które wymuszają sztywną pozycję ciała i niemożność jej zmiany. Meble wypoczynkowe mają przecież służyć do relaksu! Z tego samego powodu musi ich być tyle, żeby każdy z domowników i gości znalazł swoje miejsce. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby wszyscy czuli się swobodnie, bo tylko wtedy dobry humor ich nie opuści i nie przyjdzie im do głowy, żeby jak najszybciej wrócić do siebie.

Dodatki

Jeśli zaś chodzi o tworzenie przytulności, to niezawodnym sposobem są dodatki. Niech zatem nie zabraknie dywanów, miękkich poduszek i puchatych pledów – ocieplą wnętrze i będą obietnicą komfortowego odpoczynku. Koniecznie trzeba też pamiętać o świecach i latarenkach, które, podobnie jak ogień na kominku, kreują magiczną atmosferę, sprzyjającą niespiesznym rozmowom i potęgującą przyjemność z przebywania wśród rodziny i przyjaciół zarówno podczas świątecznych przyjęć, jak i weekendowych kolacji. W Boże Narodzenie oczywiście niezbędne są również dekoracje okolicznościowe, które nadają wystrojowi niepowtarzalny charakter. Mogą to być wiszące w oknach gwiazdy, stojące na komodach i parapetach renifery i inne świecące ozdoby, girlandy i stroiki z diodami LED czy sznury lampek nie tylko na pięknie ubranej choince. One podkreślą wyjątkowość chwili i będą zarażać wszystkich optymistyczną radością. Nastrojowych Świąt!

Źródło: Pracownia Architektoniczna MGN

Language versions »