Sprawne porządkowanie domu na chwilę przed Bożym Narodzeniem

Świąteczny czas to moment, kiedy szczególnie zależy nam na dobrym samopoczuciu i przyjaznej atmosferze w całym domu. Podstawą sprzątania jest dobra organizacja. Jeśli spiszesz wszystko, co jest do zrobienia i określisz priorytety to łatwiej będzie Ci zapanować nad całokształtem. Nie rób wszystkiego w pojedynkę, zaangażuj do pomocy pozostałych członków rodziny. Im większa rodzina, tym więcej rąk do działania. Nie musicie szorować każdego zakątka, Wigilia z pewnością będzie dla Was pięknym czasem, nawet z nieodkurzonymi z kurzu lampami.

Sprzątanie to czynność, którą przeważnie wykonujemy bez zbytniego zapału i przeciągamy ją do ostatniego momentu. Z jednej strony chcesz jak najszybciej poczuć magię świąt,
z drugiej – wszędzie napotykasz rzeczy związane z tym szczególnym czasem w roku: nierozpakowane dekoracje, światełka, kalendarze adwentowe czy torby na upominki. Zachęcamy do pochowania jak największej ilości rzeczy. Wtedy przestrzeń wygląda na bardziej zadbaną, ale i optycznie większą.

Pamiętaj, by sprzątać zgodnie z zasadą od góry do dołu oraz od prawej do lewej. Nie warto rozpraszać się i odkurzać mebli znajdujących się w dwóch przeciwległych kątach, wtedy łatwo coś pominąć lub zapomnieć o pozostałych półkach. Cały proces idzie dużo sprawniej, jeśli zaczniesz od górnych szafek, a skończysz na tych dolnych. Na pewno niczego wtedy nie pominiesz. Pamiętaj też, by najpierw przecierać powierzchnie na sucho, dopiero potem na mokro. Idealnym pomocnikiem, który sprawi, że sprzątanie będzie szło sprawniej i przyjemniej jest propozycja marki Vorwerk. Mowa tu o systemie do utrzymania czystości Kobold VB100 – dzięki niemu odkurzysz, umyjesz podłogi, zetrzesz kurze, wyczyścisz listwy, trudno dostępne miejsca i zakamarki. Wszystko to dzięki różnorodnym końcówkom dostępnym w zestawach. VB100 świetnie sprawdzi się też przy mokrych plamach w przedpokoju, kiedy nawet kilka razy dziennie przynosimy na butach śnieg i piasek z dworu. Wykorzystaj w tym przypadku przystawkę 2 w 1, która jednocześnie czyści na mokro i na sucho. Bezprzewodowy system możesz postawić w dowolnym miejscu i kiedy zajdzie potrzeba, wystarczy jedynie po niego sięgnąć – bez plątaniny kabli i szukania gniazdka.

Na kilka dni przed świętami sprzątaj przy okazji, ogarniając mieszkanie na bieżąco. Śmiało możesz usuwać drobne zabrudzenia, takie jak okruchy, sierść zwierząt czy niewielkie ilości kurzu. Możesz to robić nawet podczas wykonywania innych czynności, np. rozmawiając przez telefon. Takie porządki najłatwiej jest robić przy pomocy odkurzacza podręcznego. W takich momentach ponownie z pomocą przychodzi firma Vorwerk i propozycja ręcznego odkurzacza Kobold VC100. Wydajny i zawsze gotowy do działania pozbędzie się spadających z choinki igieł czy potłuczonych bombek. Wprowadź do swojego domu zasadę, w myśl której po skorzystaniu z danej rzeczy, wszyscy w rodzinie odkładają ją bezpośrednio na jej miejsce. To samo powinno tyczyć się zmywania naczyń. Dużo łatwiej umyć jedną szklankę po wodzie niż stos garnków, które zalegają w zlewozmywaku.

Tuż przed Wigilią ogarnij tylko te miejsca, które są na widoku. Doprowadź do porządku fragmenty domu, na które goście na pewno zwrócą uwagę. Nie zawracaj sobie głowy czyszczeniem wnętrza szafek, porządkowaniem garderoby, czy układaniem rzeczy w pokoju, do którego i tak nikt nie zajrzy. Skup się na salonie i łazience. W tym czasie warto też przewietrzyć wszystkie pomieszczenia. To całkiem normalne, że w natłoku świątecznych obowiązków zdarza nam się zapomnieć o drobnostkach. By zadbać o komfort świątecznych gości pamiętaj o detalach, takich jak uzupełnienie pojemnika na mydło w łazience, przygotowanie świeżych ręczników do rąk czy zrobienie miejsca na okrycia wierzchnie odwiedzających. Miłym elementem będzie też zapalenie świec zapachowych czy umieszczenie specjalnych dyfuzorów.

Źródło: Materiały prasowe Vorwerk Polska