Sielskie aranżacje, czyli drewno we wnętrzach

Drewno to materiał szczególnie ceniony na całym świecie, które gości w naszych domach od stuleci. Jednak pomimo swojej teoretycznej powszechności, wciąż jest absolutnym faworytem aranżacyjnym wnoszącym do wnętrza świeżość, swojskość i błogi nastrój. O tym, w jaki sposób łączyć drewniane meble, aby uzyskać sielski i przytulny efekt, dowiemy się w dzisiejszym poradniku.

Fenomen drewna, czyli dlaczego od lat cieszy się tak dużą popularnością?
O zaletach drewna nie trzeba się wiele rozpisywać, bo każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z jego niesamowitych właściwości aranżacyjnych. Jest ono nie tylko solidnym budulcem, ale również – dzięki swojej barwie i unikatowości – idealnym materiałem na wytrzymałe i niepowtarzalne meble.

Co ciekawe, nawet drewniane odpady poprodukcyjne, są ciekawym materiałem do stworzenia unikatowej ozdoby lub elementu użytkowego wnętrza. Umiejętne wyeksponowanie skaz, czyli np. wykorzystanie sękatych, popękanych i zdeformowanych kawałków, pozwala wykonać niepowtarzalny stolik kawowy, który przykuwa uwagę dzięki swojej niedoskonałości, a więc naturalności.

Drewno charakteryzuje się również niezwykłą barwą odpowiadającą gatunkowi drzewa, z jakiego zostało pozyskane, fakturą oraz wzorem, czyli usłojeniem. Ponadto, dzięki m.n. odpowiedniej impregnacji, przechowywaniu, renowacji oraz zastosowaniu wzmocnień, jest materiałem bardzo wytrzymałym na warunki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczno-chemiczne.

Z czym łączyć drewniane meble, aby uzyskać sielski efekt?
Drewno jest wdzięcznym materiałem, który doskonale odnajduje się w każdej stylistyce, choć coraz częściej wybieramy go do sielskich aranżacji, które przywodzą na myśl leniwe wakacje u dziadków, relaks i kolacje w roześmianym rodzinnym gronie. Jednak wybór mebli w przypadku chęci stworzenia rustykalnego wnętrza, nie powinien być przypadkowy. Należy wybierać modele wykonane z masywnego surowego drewna, które dzięki swojej prostej formie, podkreślą sielski klimat i jednocześnie nie zdominują całości. Ciekawą propozycją mogą być formy z widocznym usłojeniem lub celowo postarzane.

Jeśli posiadamy w domu meble wykonane z drewna, możemy samodzielnie nadać im kilkunastu lat przy użyciu techniki opalania (np. palnikiem), szczotkowania lub szarzenia za pomocą wełny stalowej i octu, choć wcześniej należy pamiętać o usunięciu lakieru za pomocą np. papieru ściernego. Dzięki tym zabiegom podkreślimy naturalny wzór drewna oraz nadamy mu ciekawego designu.

Drewno i biel
Ciepły odcień drewna idealnie współgra z chłodną bielą, dlatego aranżując rustykalne wnętrza, warto rozważyć takie połączenie. Jasne nogi krzesła lub stołu z ciemnym, lekko mahoniowym siedziskiem i blatem będą prezentować się nie tylko sielsko, ale również bardzo romantycznie. Jeśli posiadamy boazerię, nie musimy jej całkowicie ściągać, ponieważ może wystarczyć przemalowanie jej fragmentu na kolor biały, dzięki czemu uzyskamy efekt “wiejskiego domku”.

Biel jest polecana również w przypadku ścian, gdyż to one tworzą tło dla każdej aranżacji oraz dodatków, np. białego wazonu, zastawy stołowej lub ramki na zdjęcie. Warto również pamiętać o jasnym dywaniku z długiego włosia oraz dekoracyjnych świecach o różnych wielkościach.


Drewno i kamień
Takie połączenie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni, gdzie oprócz ciekawego designu równie istotna jest funkcjonalność i wytrzymałość. Blaty wykonane z kamienia naturalnego, a w szczególności z granitu i konglomeratu, są odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, a dodatkowo cechują się odpowiednią tolerancją na wysokie temperatury i wilgoć.

Jeśl zależy nam na sielskim efekcie z małym twistem nowoczesności, możemy zdecydować się na obraz lub ściankę z onyksu dekoracyjnego, który dzięki przepięknym barwom, wzorom i przepuszczalności światła stworzy z drewnianymi dodatkami niebanalną i zachwycającą aranżację.

Kamień można przemycić także w dodatkach, co również ciekawie skomponuje się z drewnianymi meblami i nada całości sielskiego uroku. W kuchni mogą być to kamienne garnki, zaś w salonie – osłonki na doniczkę. Warto również przyjrzeć się łupkowi, który jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych materiałów w krajach Beneluxu. Jego struktura, odcień oraz delikatnie migocząca powierzchnia sprawiają, że idealnie pasuje do drewnianych wnętrz.


Drewno i tkaniny
Tkaniny to dodatek, który potrafi odmienić każde wnętrze i podkreślić aranżację. W przypadku stylu rustykalnego, gdzie przeważają meble z masywnego drewna, warto postawić na proste i naturalne materiały. Doskonale sprawdzi się bawełniany obrus, lniane zasłony oraz lekkie, mocno przepuszczające światło firany. Unikajmy jednak skóry, która dzięki swojej surowości, gładkości i poświacie, bardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Ciekawie prezentować się będą również miękkie materiały, np. kaszmir, dzianina, flanela, wełna, polar. Nie zapominajmy także o sztucznych futrach, w formie narzuty lub dywanu, które spotęgują efekt przytulności i rodzinności.

Tkaniny warto wykorzystywać w wielu formach. Mogą być zamknięte w drewnianej ramce na zdjęcie lub być wykorzystane w formie zasłon. Aby zminimalizować konieczność zakupu np. nowej sofy, warto poszukać odpowiedniego pokrowca lub spróbować samodzielnie obić mebel.

Wybierając tkaniny warto zwracać uwagę również na ich wzory. W przypadku drewnianych mebli, które chcemy podkreślić, motywy na materiałach powinny być delikatne i stonowane, dzięki czemu unikniemy chaosu i jednocześnie optycznie powiększymy przestrzeń. Subtelna kratka lub paski na zasłonach sprawdzą się dużo lepiej w rustykalnych aranżacjach niż np. mocne i wyraźnie zarysowane esy-floresy, natomiast wybór jednobarwnych tkanin sprawi, że całość będzie wydawała się uporządkowana, czysta i świeża, co w przypadku obecności masywnych mebli z drewna, jest niezwykle istotne.

Źródło: https://www.morizon.pl/