Rustykalna swoboda – jak wprowadzić ją do wnętrza sypialni?

Mieszkania w stylu rustykalnym to pogodne, „ciepłe” i przytulne wnętrza. Nie znajdziemy w nich wyrafinowanych dodatków, ale lekkość, naturalne tkaniny oraz wiele inspiracji sielskim życiem poza miastem. Właśnie przez wzgląd na swój beztroski „charakter” styl rustykalny bardzo dobrze sprawdzi się podczas urządzania sypialni. Jakie są jego najważniejsze elementy? I jak wprowadzić go do wnętrza naszego mieszkania?

Styl rustykalny pozwala stworzyć wnętrze pełne ciepła i swojskiego charakteru. Koncepcja aranżacyjna została zauważona w Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku. We wnętrzach zaczęły królować wówczas drewniane meble, a także sprzęty i dodatki będące efektem pracy oraz zdolności lokalnych rzemieślników – ceramika, różnego rodzaju naczynia, kosze, przybory kuchenne i wiele innych. To właśnie ich estetyka inspiruje dzisiaj wszystkich wielbicieli bezpretensjonalnego wystroju wnętrz. Co więcej, tęsknota za beztroskim życiem oraz nurt slow life sprawiają, że styl rustykalny powraca w najróżniejszych i niezwykle interesujących odsłonach.

Prostota i użyteczność

Jednym z głównych wyznaczników rustykalnego stylu jest prostota. Aranżując sypialnię w tym stylu powstrzymajmy się od wprowadzania do niej wymyślnych, bogato zdobionych elementów. Meble o prostej konstrukcji pozwolą nam uzyskać swojski, przyjemny klimat, który sprzyja odpoczynkowi. Ważne jest również, by były to meble drewniane, a więc bezpośrednio odnoszące się do tego, co naturalne, sielskie, a przy tym po prostu piękne.

Przewiewne tkaniny

Bardzo ważnym elementem aranżacji sypialni w rustykalnym stylu są tkaniny. Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne materiały, takie jak chociażby wełna, len i bawełna. Poza pledami, kocami i narzutami warto zwrócić również uwagę na samą pościel. Puszyste poduchy i kołdra jeszcze bardziej wzmogą przyjemne doznania i wzmocnią poczucie przytulności w sypialni – a na tym z całą pewnością nam zależy. Nie zapominajmy również o dywanach, które dodatkowo ocieplą pomieszczenie.

Zagłówek łóżka bez zdobień

W sypialni to łóżko odgrywa główną rolę. Jeżeli zależy nam, by najpełniej wpisało się w „swojską” aranżację, prostota i bezpretensjonalność będą najlepszymi doradcami: – Najważniejszym elementem łóżka, które wybieramy do sypialni w rustykalnym stylu, będzie prosty zagłówek, który nie posiada żadnych zdobień – unikajmy więc pików i przeszyć. Skoncentrujmy się natomiast na ciekawej formie wezgłowia, którego kształt będzie nawiązywał do prostoty wyposażenia wnętrz z XVIII wieku i jeszcze bardziej podkreśli „beztroskę” rustykalnej aranżacji. Zwróćmy również uwagę na nóżki łóżka – drewniane i dość wysokie, a przez to wyeksponowane, w świetny sposób oddadzą sielski klimat całego wnętrza – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

W sielskich kolorach

Nie bez znaczenie pozostaje również kolorystyka rustykalnej sypialni. Trafionym wyborem okażą się jasne odcienie kolorów ziemi – beże, brązy, kremy, zielenie, szarości. Z powodzeniem możemy zestawiać je zarówno z bielą, jak i kolorem drewna o dowolnym wybarwieniu. Ważne, by tym razem unikać wyrazistych, mocnych kontrastów pomiędzy poszczególnymi kolorami. Styl rustykalny to przede wszystkim spokój, harmonia i sielanka – idealne i niezwykle pożądane zestawienie, zwłaszcza w aranżacji najważniejszego pomieszczenia w całym domu, czyli sypialni.

Prostota, bezpretensjonalność oraz funkcjonalność – to bardzo ważne aspekty stylu rustykalnego. Pamiętajmy o nich, wprowadzając go do wnętrz naszych domów i mieszkań. Wybierajmy elementy aranżacji, które charakteryzują się prostą formą oraz wysoką jakością i starannym wykonaniem. W ten sposób uda nam się nawiązać do pełnych ciepła i „swobody” wnętrz wiejskich domów, w których styl rustykalny się „narodził”. Co więcej, uda nam się z powodzeniem stworzyć aranżację, które celebruje sielskie życie poza miastem.

Language versions »