Rok 2022 we wnętrzach

Wnętrza w 2022 roku, podobnie jak w roku 2021, będą przede wszystkim zgodne z naturą. Podzielimy je także na strefy, które z racji większej ilości czasu spędzanego w domach, będą dopasowane do bezproblemowego wypoczynku, jak i wykonywania obowiązków zawodowych oraz szkolnych. Jak jeszcze będą wyglądały wnętrza w 2022 roku? Na to pytanie odpowiada Architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka. 

Mijający okres zmienił nasze postrzeganie domowych wnętrz. Jest to konsekwencją sytuacji pandemicznej, która przez kolejne miesiące odcina nas od wielu codziennych przyjemności i aktywności, z których do marca 2020 roku nieustannie korzystaliśmy. Czy będzie to następowało również w roku 2022? 

Pełen natury

 Zamknięci w czterech ścianach uzmysłowiliśmy sobie, że potrzebujemy wnętrzarskiego powrotu do natury – a co za tym idzie – stworzenia azylu, który zapewni nam spokój oraz harmonię. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, wyrazem tego jest skierowanie się ku stylom wnętrzarskim związanym z tym, co oferuje nam przyroda:

 W zasadzie wszystkie elementy aranżacji wnętrz w 2022 roku skierują nas ku relacji z naturą. Przykładem tego jest kolorystyka opierająca się na dwóch paletach barw – z jednej strony na odcieniach ziemi – czyli beż, brąz, błękity, szarości czy karmel, natomiast z drugiej strony modne będą zielenie, widziane na ścianach, meblach czy po prostu w dużej ilości roślin. Ale także odcienie ochry, żółcienie, czy też stłumiona cegła albo pudrowy róż – kolory dodające werwy i energii. Wśród materiałów, które najczęściej wykorzystywać będziemy w 2022 roku wymienić można grubo tkaną bawełnę, len, welur i aksamit. Nasze wnętrza wypełnione będą także drewnem i innymi naturalnymi materiałami, np. wikliną, naturalną ceramiką, kamionką.

Szafa w zabudowie Creadoor 3D fot. Remos Exclusive Doors/Galeria Wnętrz DOMAR

Ważny jest także aspekt zrównoważonego rozwoju – w 2022 roku stawiać będziemy coraz częściej na przykład na biodegradowalne tkaniny tapicerskie i te powstałe z butelek PET, płytki ścienne ze skorupek jaj, jak również na blaty powstające z recyklingowanego szkła i kamieni. 

Podłogi i ściany A.D. 2022

A co w przypadku ścian i podłóg? Jak tłumaczy architektka Galerii Wnętrz DOMAR, generalnie najpopularniejsze będą powierzchnie fakturalne, pojawiające się we frontach mebli:
– Modne będą lamelki – drewniane bądź drewnopodobne – oraz inne, fakturalne powierzchnie, które sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Stawiać będziemy także na zieleń i duże, roślinne tapety, najczęściej przedstawiające masywne, egzotyczne liście. Te elementy ścienne wspaniale łączą się z drewnianą podłogą, powodując swoisty efekt „kontynuacji połączenia ziemi i drzewa”. Warto wspomnieć o bambusie – lekkim, elastycznym i ekologicznym materiale stosowanym w meblarstwie od stuleci, który powraca w 2022 roku jako element mebli, lamp i podłóg, a dodatkowo jest bardziej wytrzymały od dębu. W przypadku podłóg, stawiać będziemy przede wszystkim na drewno lub elementy drewnopodobne, z nawiązaniami do parkietu w formie lamelek kwadratowych czy słynnej jodełki. Podłoga w całej przestrzeni musi być jednolita, aby doskonale łączyć różne przestrzenie mieszkalne. 

 Architektka Galerii Wnętrz DOMAR wskazuje również na obecność w naszych wnętrzach koloru 2022 roku – Veri Peri 17-3938. Jest to polaczenie jasnego niebieskiego i czerwonego. Barwa roku 2022 ma przywodzić na myśl stabilizację, a także energię i gotowość do działania:

  Veri Peri ma duży potencjał, by zawojować nasze wnętrza. Ma w sobie energię czerwieni i można go wprowadzać nie tylko w formie dodatków, figur lub wazonów, a także jako element ścienny. Bardzo dobrze łączy się z czernią i bielą, ale również z odcieniami szarości, z różem pudrowym, miętą, szałwią, z różnymi odcieniami beżu i drewnem. 

TAK dla światła!

Coraz mocniej wkraczająca do domowych wnętrz praca i nauka zdalna pokazały nam, że jedna lampa w naszych wnętrzach jest niewystarczająca. Wpływa więc to na tak zwane strefowanie, czyli podział wnętrz na strefy:

– Każda strefa w naszym domu powinna być doświetlona – po to, aby wykonywanie czynności do której jest przeznaczona przebiegało jak najbardziej wygodnie, sprawnie i funkcjonalnie. Chcemy pracować? A może odpoczywać czy rozmawiać z przyjaciółmi? Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. To mocniejsze oświetlenie – ułatwi pracę przy komputerze. Odpoczniemy zaś najlepiej przy oświetleniu przydymionym. Z kolei przy spotkaniach towarzyskich dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na ciut jaśniejsze, ale równie delikatne i subtelne źródła światła.

Naszą uwagę przesuniemy też w stronę minimalizmu, ocieplonego poprzez obłe i nawiązujące do lat osiemdziesiątych, nietypowe kształty nie tylko w przypadku oświetlenia, a także mebli i dodatków – stolików, sof, foteli czy dywanów. 

Z dala od tradycji?

Rok 2022 stanowić będzie kontynuację ubiegłorocznych zmian w sposobie dokonywania zakupów. Choć jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, mimo ogromnej mocy Internetu, pewnych rzeczy nie da się poznać online – głównie chodzi tu o odczucia związane z użytkowaniem mebli, takie jak np. miękkość materaca, wyprofilowanie zagłówka fotela czy odpowiednia proporcja wysokości krzesła do stołu:

– Wiele elementów wyposażenia wnętrz to meble, które musimy przed zakupem przetestować i sprawdzić, jak się zachowują w kontakcie z nami. Przez Internet o wiele łatwiej jest kupić dekoracje, tekstylia lub oświetlenie niż komplety wypoczynkowe, łóżka czy fotele. 

W 2022 roku zwrócimy się ku kolorom i materiałom czerpiącym z dobrodziejstw natury. Poszukiwać będziemy spokoju i ukojenia zmysłów, kładąc jednocześnie nacisk na wysokiej jakości produkty. Odcięci przez pandemię od niektórych aspektów, do których przez lata byliśmy przyzwyczajeni, poczuliśmy potrzebę otaczania się wygodnymi i wysokojakościowymi przedmiotami, które umożliwiały łączenie funkcjonalności i przytulności. Jak prognozuje architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, trendy te będą prezentowane również w salonach wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednego z największych tego typu obiektów w Polsce.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl