Przestrzeń na miarę 2024 roku! Jak szkło wpisuje się w dominujące trendy wnętrzarskie?

Nowy rok, nowe trendy wnętrzarskie. Tegoroczne mówią wprost: „poczuj się świetnie w swoich wnętrzach”! Magia komfortu tkwi dziś w prostych rzeczach – naturalnych materiałach i spokojnych kolorach, które napełnią każdą przestrzeń harmonią i pozwolą nam na powrót do korzeni. „Kropką nad i” mogą być szklane akcenty we wnętrzach, zapraszające do środka naturalne światło, łączące nas ze światem natury i dodające aranżacjom wyrafinowanej elegancji. Jak w roku 2024 stworzyć oazę spokoju i miejsce wypoczynku zarówno dla ciała, jak i ducha? Możliwości jest co najmniej kilka!
A contemporary bedroom that is bright, featuring mirrors in its interior design.

Design cyrkularny

„Take care” to hasło paryskich targów wnętrzarskich, podkreślających, że 2024 rok nie odejdzie od trendu, który zawsze jest w modzie, to znaczy dbania o siebie i planetę. Stąd też koncentracja na designie cyrkularnym, zakładającym maksymalne wykorzystanie zastosowanych materiałów wykończeniowych w czasie ich cyklu życia. Podejście cyrkularne w aranżacjach koncentruje się na projektowaniu ze znaczącym udziałem takich elementów wystroju, które nie poddają się mijającemu czasowi, łatwo nadać im drugie życie, a nawet – zupełnie zmienić przeznaczenie, zachowując ich charakter i piękno. Ma to ogromny wpływ na dobór produktów i materiałów od producentów, działających odpowiedzialnie i z korzyścią dla środowiska.
W tym roku najbardziej pożądane będą rozwiązania zarówno naturalne, jak i takie, które mogą być poddane recyklingowi. Dobrym przykładem jest szkło, coraz częściej produkowane ze znaczącym udziałem stłuczki szklanej, co przynosi korzyści zarówno naszej planecie, jak i użytkownikom przestrzeni, zyskującym poczucie aktywnego wspierania gospodarki w obiegu zamkniętym. Jeśli dodamy do tego fakt, że szkło może być przetwarzane kilkukrotnie w cyklu swojego życia, zyskujemy rozwiązanie długowieczne i ponadczasowe.
Modern living room, miminal interior design with comfortable sofa and big oval statement mirror on the wall.

Soft minimalizm

Ciepła, monochromatyczna paleta barw inspirowana naturą i wpływająca na dobre samopoczucie człowieka, łączenie warstw i tekstur w obrębie stonowanej kolorystyki – to wyznaczniki soft minimalizmu. Tu liczą się naturalne odcienie i materiały, a także zakrzywione linie, którym sprostają różnego typu detale, chociażby w postaci łuków, zaokrąglonych narożników czy… luster zamieszczanych w owalnych, obszernych ramach. Utrzymanie wizualnej spójności jest w tym roku jednocześnie dynamiczne i spokojne, a wszystko to ma być wyznacznikiem slow life – trendu koncentrującego się na docenianiu małych rzeczy, cieszeniu się chwilą i czerpaniu wewnętrznej siły z otoczenia. Doskonałą inspiracją jest tu duńskie hygge, ziemista paleta barw, ciepłe oświetlenie, przytulne faktury i naturalne światło. Trend ten nie może obejść się bez wszechobecnego szkła i to w różnych postaciach. Zachęca przede wszystkim do odsłonięcia okien i powieszenia naprzeciw nich luster, które będą odbijały światło i otwierały przestrzeń nawet przy niewielkim metrażu, jak również zagwarantują niezwykły spektakl iluminacyjny, dzięki grze światła napływającego z zewnątrz.
– Szkło to sposób na kreowanie jasnych, wygodnych i pełnych oddechu pomieszczeń – zapewnia Magdalena Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Warto przy tym podkreślać, że np. lustra nie służą człowiekowi jedynie do sprawdzania wyglądu, a są również doskonałym elementem dekoracyjnym, który wpływa na odbiór wnętrza, optycznie je powiększając i rozświetlając aranżacje. Tradycyjna funkcjonalność i nowoczesna elegancja, które łączy w sobie dzisiejsze szkło, to jednak nie wszystko. Oprócz walorów estetycznych nasze produkty wpływają na komfort użytkowników, i to na wiele sposobów – chronią przed zranieniem, zapewniają niezrównany dostęp do światła dziennego, gwarantują dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, a także są niezwykle trwałe, dzięki czemu oferują poczucie bezpieczeństwa w każdej przestrzeni.

Quiet Luxury

Dążenie do nienachalnego luksusu, który stawia na jakość, a nie ilość i zachęca do inwestowania w dobrej jakości materiały, to już nawet nie trend, a wręcz konieczność. W myśl nurtu quiet luxury wnętrza mają być ponadczasowe, stonowane, kojące w odbiorze.
Od wielu lat użytkownicy koncentrują się na szeroko pojętej indywidualności i wyrażaniu siebie, co znajduje odzwierciedlenie także w aranżowaniu pomieszczeń. Odpowiednio dobrane dekoracje są w dużej mierze odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie i dopływ energii. Nic więc dziwnego, że architekci i projektanci ponownie z uwagą przyglądają się szkłu ornamentowemu, które jest nie tylko eleganckie i niezwykle designerskie, ale również gwarantuje wspaniałą jakość i upragnioną prywatność przy odpowiednim doświetleniu przestrzeni.
– Nowoczesne, minimalistyczne, w stylu klasycznym, vintage lub z efektem 3D – szkło ornamentowe łączy w sobie wszystko to, czego oczekujemy od współczesnych wnętrz – tłumaczy Magdalena Lipińska. – Bogaty potencjał aranżacyjny sprawia, że szkło tego typu może być wykorzystywane w postaci ścianki działowej, kabiny prysznicowej, balustrady, drzwi czy jako element mebli. Dzięki niemu możemy dostosować przestrzeń do potrzeb użytkownika oraz podkreślić jej unikalny charakter. Projektujemy na lata – tak, by pomieszczenia cieszyły oko bez względu na mijający czas, dlatego szkło ornamentowe staje się w tym przypadku synonimem ponadczasowości – zawsze na miejscu, niezależnie od zmiany dodatków.

Modna łazienka

Natura gra pierwsze skrzypce także w domowym SPA. Od lat sprawdza się tu neutralna, stonowana, skandynawska kolorystyka i minimalizm. W tym roku w łazience królować będą naturalne materiały, co oznacza, że niezrównany duet drewna i szkła wciąż pozostaje w modzie. Deski i ich imitacje będą występowały zarówno na posadzkach, jak i ścianach. Monolityczny look w ciepłych kolorach ziemi, odcieniach miodu, zgaszonego cynamonu oraz palonego drewna będzie uosobieniem harmonii, którą dopełnią szklane elementy w postaci luster czy przeszklonej kabiny prysznicowej.
– Nieskazitelności wnętrzu doda zastosowanie szkła DIAMANT® z powłoką antykorozyjną TIMELESS®, która gwarantuje niezwykłą łatwość w codziennej pielęgnacji, jest trwała i nie wymaga odnawiania – wyjaśnia Magdalena Lipińska. – Gdzie sprawdzi się najlepiej? Jako kabina prysznicowa, ścianka kabiny walk-in czy parawan nawannowy. TIMELESS® na szkle DIAMANT® to obowiązkowe uzupełnienie każdej łazienki, od której wymagamy ponadczasowego designu, najwyższej higieny, elegancji i harmonii.
Świat wnętrzarski nieustannie ewoluuje, co wynika z potrzeby doskonalenia przestrzeni, w których żyjemy. W tym roku na pierwszy plan wysuwają się indywidualne potrzeby użytkowników, którym podołać musi każde wnętrze. Potrzeba prywatności, praca zdalna, ucieczka od zgiełku i tłumów to zarazem wielkie nadzieje i oczekiwania na stworzenie odprężającej atmosfery w domowych zaciszach. W tym kontekście rozwiązania szklane ujawniają pełen potencjał, dodając aranżacjom lekkości, dynamizmu, a jednocześnie wizualnej spójności i spokoju, doskonale wpasowując się w ramy nurtu organicznego. Dla poszukujących idealnego rozwiązania, komponującego się z dominującymi trendami 2024 roku, postawienie na szkło będzie strzałem w dziesiątkę.