Prawdziwy letni salon – taras jako przedłużenie domu lub mieszkania

Choćby najdłuższe lato trwa zawsze zbyt krótko, dlatego warto celebrować każdy ciepły dzień – od kawy w pierwszych promieniach słońca po kieliszek wina pod gwiazdami. Wspaniałą oprawę dla tych miłych chwil stworzy taras albo balkon zaaranżowany jako przedłużenie wnętrza. Dlaczego właśnie to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? I jak osiągnąć najkorzystniejszy efekt? Zapytaliśmy o to cztery projektantki i stylistki.

Minimalistyczne tapicerowane meble ISLA z oferty MILOO HOME to doskonały sposób na urządzenie autentycznego salonu pod chmurką. Choć odporne na kaprysy pogody, wyglądają jak meble pokojowe.

Cieszyć się przestrzenią

Podstawowa zaleta spójnej kompozycji salonu z tarasem to oczywiście odczucie dużej, otwartej przestrzeni. – Dzięki takiemu zabiegowi zatrze się granica między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz. Sąsiadujący z salonem balkon czy taras stanie się niejako jego przedłużeniem, a sam salon optycznie znacznie się powiększy – zauważa Olga Błaszczyk, home stagerka (@scenografiawnetrz).

Warto dodać, że ta zasada działa w dwie strony. Jak najszersze otwarcie czy choćby odsłonięcie drzwi i okien jest też sposobem na to, by na małym balkonie lub tarasie wykreować wrażenie przestronności. To rozwiązanie warto zastosować m.in. w czasie plenerowych spotkań, jakie zdominowały życie rodzinne i towarzyskie wielu z nas. Spójna aranżacja zewnętrznej i wewnętrznej części domu czy mieszkania (zwłaszcza podkreślona starannie dobranym oświetleniem dekoracyjnym) nawet nieduży salon pod chmurką pozwoli zamienić w luksusową przestrzeń relaksu.

W fotelach RAINBOW od MILOO HOME wyplatane oparcie łączy się z kolorową tapicerką outdoorową.

Odetchnąć pełną piersią

Przenikanie się salonu (albo np. sypialni) z tarasem ma też cenny walor psychologiczny. Nawet wtedy, gdy nie chcemy lub nie możemy wyjść z domu, zapewnia nam odczucie wolności, braku skrępowania czy zamknięcia. Zwraca na to uwagę architektka Aleksandra Ciesielska ze studia projektowego Design Your Home. – Przestrzeń, w której swobodnie możemy przenosić się z wnętrza na zewnątrz, wywołuje u nas poczucie komfortu i swobody. A z drugiej strony tempo życia sprawia, że jesteśmy zwolennikami hybrydowych połączeń również we własnych domach – dodaje projektantka.

Niezobowiązująco elegancki zestaw mebli KIARA z katalogu MILOO HOME łączy graficzny minimalizm z wpływami wakacyjnego stylu boho.

Aranżując taką przestrzeń, zdaniem Aleksandry Ciesielskiej warto sięgnąć po lekkie, ażurowe meble, które sprawdzą się i pod dachem, i w plenerze. – Zacieranie się granicy pomiędzy salonem a ogrodem sprawia, że pragniemy łączyć stylistycznie te dwie strefy. Świetnym wyborem do letniego salonu jest więc dla mnie zestaw Kiara (powyżej), do złudzenia przypominający ponadczasowy design mebli lat 70., dodatki z naturalnych materiałów w postaci rattanu, a także wyjątkowo subtelne wazony, przypominające szkło artystyczne doby PRL-u, formowane ręcznie tradycyjną metodą hutniczą – podpowiada architektka.

Meble tarasowe z kolekcji SERENITY z oferty MILOO HOME są wyplatane grubym sznurem, jak w modnych meblach vintage z lat 60. XX stulecia

Urok improwizacji

Słowo design, które tu padło, oznacza przedmioty starannie zaprojektowane oraz wykonane, a więc funkcjonalne, piękne i trwałe. Wbrew temu, co się czasem sądzi, „designerski salon połączony z tarasem” to nie ten, który zadziwia skrajnie oryginalnymi rozwiązaniami, lecz ten, który dobrze się prezentuje i jeszcze lepiej służy.

Stoliki z kolekcji ISLA oraz parawan z linii CORA ułatwiają szybką zmianę aranżacji i we wnętrzu, i na zewnątrz. MILOO HOME oferuje bogaty katalog mebli towarzyszących i dodatków, wymarzonych m.in. do letniego salonu.

Nic dziwnego zatem, że zdaniem home stagerki Aleksandry Dąbrówki (Good Vibes Interiors) doskonale sprawdzą się tu meble i dodatki w stylu boho – w zależności od potrzeb (i pogody) krążące między pokojami a balkonem czy ogrodem. – Wnętrza, w których żyjemy, powinny być spójne i przenikać się nawzajem. Stanowić uniwersalną bazę dla codziennego życia. Dzięki temu przedmioty przenoszone spontanicznie z salonu na taras i z tarasu do salonu nie będą przeszkadzać i sprawiać wrażenia niepasujących, tylko wtapiać się w nowe tło i ożywiać je – podpowiada stylistka.

Fotel wiszący COCOON od MILOO HOME, teraz dostępny także w odcieniu brązu, wykonany jest z ekorattanu – materiału doskonale odpornego na czynniki atmosferyczne. Wolnostojący, przenośny mebel może wraz z nami przenosić się z salonu na taras i z powrotem.

Beztroski, kolorowy styl boho, który przed paru laty zdobył serca miłośników pięknych wnętrz, a teraz podbija też tarasy i ogrody, daje wielką swobodę i zaprasza do twórczych działań. Łatwo i chętnie anektuje rzeczy stare i nowe, dostojne i pełne humoru, praktyczne – i takie, które otrzymały całkiem nową funkcję. Po prostu te, które są najbliższe sercu.

Kiedy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, jeśli nie latem? Komfortowe łóżko outdoorowe SAVANNAH, ręcznie wyplatanym z ekorattanu, za sprawą swobodnej formy zwieńczonej zawadiackim pióropuszem, każdego dnia będzie wprawiać w doskonały nastrój!

Kurort we własnym domu

Ewa Kusy z CzteryStrefy.pl, zajmująca się dekoracją i fotografią wnętrz, proponuje z kolei, by otwarty na otoczenie salon owionęła morska bryza. – Aranżacja inspirowana stylem Hamptons to namiastka wakacji, swobody i oderwania od rzeczywistości – zwłaszcza dla wielbicieli nadmorskich klimatów. Zachęca do spotkań z przyjaciółmi albo do relaksu pod chmurką w towarzystwie filiżanki kawy i ulubionej lektury – mówi stylistyka. – Czy już słyszycie w oddali szum fal? – pyta.

Po dniu pełnym wyzwań utuli i ukoi KAMPALA WHITE z oferty MILOO HOME. Jej miękki oplot z tkaniny outdoorowej w zestawieniu z białym kolorem konstrukcji ma w sobie coś z żeglarskiego olinowania.

Przepis na nadmorską stylizację salonu i tarasu jest prosty. Wystarczy nieco ciepłego drewna, np. na podłodze. Biel ścian. W oknach lekkie zasłony z lnu albo surowej bawełny. Wzory pasów np. na poduszkach – biel na przemian z czerwienią, czernią lub najbardziej klasyczną barwą niebieską. I świeca (może być ledowa) w latarni, która na koniec dnia wskaże drogę do upragnionej letniej przystani – pięknego i komfortowego tarasu, który czeka tuż za progiem.

Meble LAFIA od MILOO HOME z ekorattanu przypominającego bieloną wiklinę, akcenty ciepłej barwy drewna, praktyczne i piękne dodatki w odcieniach koloru niebieskiego – i nadmorska stylizacja tarasu gotowa.

*********

Miloo Home to ekskluzywna marka oferująca designerskie meble i akcesoria do domu i ogrodu. W swojej ofercie posiada zarówno kolekcje nowoczesne, klasyczne, jak również industrialne. Każda z nich, stworzona zgodnie z aktualnymi trendami, charakteryzuje się nie tylko doskonałym wzornictwem, lecz także najwyższą jakością wykonania. Salony Miloo Home zlokalizowane są w największych miastach w całej Polsce. Marka prowadzi również sprzedaż online na www.miloohome.pl.