Oto kolor roku 2022. Modne mieszkanie się bez niego nie obejdzie

Tym razem Instytut Pantone – amerykańska instytucja, prowadząca systematykę kolorów – zaskoczył miłośników designu i dobrego stylu. Po klasycznym niebieskim (Classic Blue 2020) oraz parze żółci i szarości (Illuminating i Ultimate Gray 2022) zupełnie nieoczekiwanie jako kolor roku 2022 wybrał odcień niebieskiego wpadający w delikatny fiolet, czyli Very Peri PANTONE 17-3938.

Oto kolor roku 2022. Modne mieszkanie się bez niego nie obejdzie
Very Peri to kolor roku 2022 wg Instytutu Pantone Fot.screen/ materiały prasowe Pantone.com

Pantone kolor roku 2022

Instytut Pantone znów zaskoczył, wybierając najważniejszy kolor nadchodzącego sezonu. Tym razem organizacja postanowiła stworzyć zupełnie nowy odcień. Dotychczas korzystała z własnej, już istniejącej bazy kolorów.

Za najmodniejszy kolor 2022 Pantone uznał Very Peri, czyli odcień niebieskiego z fioletowo-czerwonymi akcentami, przywodzący na myśl barwę kwiatów barwinka. Wybierając ten kolor, eksperci z instytutu zaczerpnęli inspirację z nowych technologii oraz zmian, jakie dokonały się w społeczeństwie podczas pandemii COVID-19.

Ten najcieplejszy odcień niebieskiego wyrażać ma transformację technologiczną oraz ściślejsze powiązanie rzeczywistości fizycznej z cyfrową. Symbolizuje śmiałość, ciekawość i beztroską pewność siebie. W przyszłym roku Very Per będzie zauważalny nie tylko na wybiegach, w mediach społecznościowych czy na gadżetach, ale również w urządzaniu wnętrz.

„Kolor Roku Pantone wyraża to, co dzieje się w naszej globalnej kulturze (…) Stworzenie nowego koloru po raz pierwszy w historii Instytutu Pantone odzwierciedla zachodzącą globalną innowacyjność i transformację. Ponieważ społeczeństwo nadal uznaje kolor za kluczową formę komunikacji, sposób wyrażania i wpływania na idee i emocje, złożoność tego nowego czerwonego fioletu, nasyconego niebieskim odcieniem, podkreśla ogromne możliwości, jakie przed nami stoją” – tłumaczy wiceprezes instytutu Laurie Pressman.

Co ciekawe, odcień fioletu już kiedyś nosił miano „najważniejszego koloru” sezonu: w 2018 Pantone kolorem roku ogłosił Ultra Violet – fiolet z lekką domieszką błękitu.

Ogród, Te rośliny to balkonowy hit na wiosnę - Barwinek pospolity Planując wiosnę na balkonie, warto zwrócić uwagę na barwinka pospolitego. Jest to bylina ceniona za błyszczące, skórzaste, eliptyczne liście i niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty, które kwitną na wzniesionych pędach. Zakwita pięknymi, fioletowo-niebieskimi kwiatami na przełomie kwietnia i maja. Zwisające pędy barwinka doskonale wpisują się w balkonowe aranżacje, gdyż nawet po przekwitnięciu jego walory dekoracyjne są imponujące ze względu na zimozielone liście. Przy tym barwinek pospolity nie jest wymagający i może zamieszkiwać w doniczce przez wiele lat.

fot. Barwinek pospolity – jego kwiaty przywodza na myś kolor Very Peri Fot. Deccoria.pl

Nie brakuje komentarzy, że Peri Very to kolor „z recyklingu”. Zarzuca mu się podobieństwo nie tylko do Ultra Violetu z 2018 roku, ale również kolorów roku 2016 – różowego Rose Quartz i błękitnego Serenity, które po zmieszaniu tworzą odcień zbliżony do Very Peri. Pod profilem marki na Instagramie wielu internautów wyraziło rozczarowanie, że nie wybrano zieleni, która kojarzy się z nadzieją i odrodzeniem.

Jak Instytut Pantone dokonuje wyboru koloru roku?

Eksperci z instytutu śledzą i poddają dogłębnej analizie globalne trendy, widoczne w różnych mediach: filmach, teledyskach, sztuce, modzie, kulinariach i designie. Obserwowane są również zjawiska i uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, ponieważ wpływają one na trendy w różnych dziedzinach projektowania.

Kolor roku 2022 we wnętrzach

Wg Pantone Very Peri tworzy dobre połączenia z różami, stonowanymi pomarańczami i żółciami, odcieniami szarości, brązu oraz głębokiej zieleni.

Źródło: Redakcja Deccoria.pl