Oświetlenie w łazience – o czym warto pamiętać?

 Planując oświetlenie w łazience, chcemy, aby wpisywało się ono w charakter wnętrza, było funkcjonalne i zapewniało wysoki komfort użytkowania. W tym przypadku właściwy dobór lamp i ich rozmieszczenie są uzależnione nie tylko od naszych estetycznych upodobań, ale również od możliwości technicznych, metrażu pomieszczenia czy ograniczeń spowodowanych brakiem dostępu do światła dziennego. Dodatkowo, ze względu na podwyższoną wilgotność, przy wyborze lamp musimy wziąć pod uwagę również kwestię bezpieczeństwa. Karolina Cierpiał, ekspert firmy Nowodvorski Lighting, radzi o czym warto pamiętać na etapie projektu i zakupu oświetlenia do łazienki. 

Bez względu na to, czy urządzamy niedużą łazienkę czy pokój kąpielowy, właściwe oświetlenie to jedna z kluczowych kwestii. Trudno sobie przecież wyobrazić, abyśmy mogli cieszyć się wygodą i komfortem, gdy podczas czynności pielęgnacyjnych, golenia czy wykonywania makijażu na naszej twarzy będą rysowały się kontury czy cienie.

W łazience doskonale sprawdzają się plafony. Zapewniają równomierne rozproszenie światła w pomieszczeniu i nie ograniczają swobody ruchu. Na zdjęciu AGNES LED. Fot: Nowodvorski Lighting

Jakie oświetlenie w łazience?

Przystępując do planowania oświetlenia łazienkowego, musimy wziąć pod uwagę trzy podstawowe funkcje, które powinno spełniać.

Pierwszą jest oświetlenie ogólne. Zazwyczaj rolę tę odgrywa lampa sufitowa umieszczona w centralnej części łazienki. W przypadku przestronnych pomieszczeń, uzupełniona może być dodatkowo o oprawy punktowe.  Warto zwrócić uwagę, żeby były to lampy umieszczone przy suficie – zwisające zbyt nisko mogą bowiem ograniczać swobodę ruchu. Doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju plafony, takie jak SIS czy CAYO z oferty Nowodvorski Lighting. Proste kształty, stonowana kolorystyka i chromowane czy czarne elementy będą pasować do charakteru pomieszczenia, a poprzez swoje wykończenie nawiążą też do koloru armatury będąc jej dopełnieniem stylistycznym. Wysokość opraw pozwala na ich zastosowanie nawet w niskich wnętrzach. Jeżeli jesteśmy wyjątkowymi miłośnikami efektów świetlnych, warto rozważyć lampę PAN LED, która dzięki zamknięciu dodatkową ramą z przezroczystego szkła wprowadzi do aranżacji nutkę stylu glamour, mówi Karolina Cierpiał, ekspert firmy Nowodvorski Lighting.

Strefa lustra

Drugą kategorię stanowi oświetlenie strefy przy lustrze. To przestrzeń, która wymaga szczególnie dobrego zaplanowania światła, tak aby padało ono bezpośrednio na naszą twarz. W celu zapewnienia jak najlepszego i równomiernego efektu lampy powinny być umieszczone symetrycznie po bokach i /lub nad górną krawędzią lustra. Idealnie sprawdzą się tu np. kinkiety TORCH albo ICE BALL z oferty Nowodvorski Lighting, które umieścimy symetrycznie z dwóch stron, lub przeznaczona do montażu nad lustrem lampa PICASSO LED czy VAN GOGH LED, które dzięki wysokiemu współczynnikowi CRI zapewnią wyjątkowo wierny odbiór barw, radzi Karolina Cierpiał, ekspert firmy Nowodvorski Lighting. 

Fani minimalistycznej estetyki docenią z pewnością lampy ICE TUBE. Są dostępne w dwóch rozmiarach, dzięki czemu bez problemu wybierzemy rozwiązanie dopasowane do wymiarów naszego lustra. Jeśli chcemy postawić na zróżnicowaną kompozycję, możemy wykorzystać lampy z kolekcji ICE EGG Nowodvorski Lighting. W tej serii dostępne są sufitowa lampa wisząca oraz dwa rodzaje kinkietów.  Lampy te możemy dowolnie zestawiać, tworząc ciekawe i asymetryczne układy przestrzenne, a jednocześnie cieszyć się równomiernym oświetleniem z każdej strony.

Nastrój pod znakiem relaksu

 Wybór lamp odpowiedzialnych za nastrój – to ostatni, aczkolwiek wcale nie mniej ważny aspekt planowania oświetlenia w naszej łazienkowej przestrzeni. Jeżeli tylko metraż pomieszczenia nam na to pozwoli, dobrze wziąć pod uwagę wprowadzenie dodatkowego światła, które np. uprzyjemni chwile relaksującej kąpieli.

Lampy PIN LED marki Nowodvorski Lighting to nowatorskie rozwiązanie ze źródłem światła umieszczonym na listwie i skierowanym w stronę ściany. W listwach o długości 60, 90 i 120 cm, efekt poświaty rozciąga się na całej ich długości. Jest to nie tylko sposób na zbudowanie klimatycznego nastroju we wnętrzu, ale również możliwość efektywnego zaakcentowania danej przestrzeni, mówi Karolina Cierpiał, ekspert Nowodvorski Lighting.

W celu zapewnienia jak najlepszego i równomiernego efektu, lampy powinny być umieszczone symetrycznie po bokach lustra. Na zdjęciu lampa Bali. Fot: Nowodvorski Lighting

Strefy ochronne, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując oświetlenie w łazience, koniecznie należy pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa. Przy wyborze lamp powinniśmy zwrócić uwagę na strefy ochronne i związane z nimi klasy szczelności opraw oznaczone symbolem IP.

Najbardziej narażone na kontakt instalacji elektrycznej z wodą są oczywiście okolice natrysku i wanny. Strefa, w której się znajdują, określana jest jako 0 z wymaganym IP 67. Powierzchnie rozciągające się wzdłuż linii wanny do wysokości 225 centymetrów w górę od podłogi to strefa 1 z wymaganym IP 44. W obu tych strefach można umieszczać tylko specjalistyczne oświetlenie zapewniające pełną szczelność, obsługiwane instalacją o napięciu 12V, a wszelkie prace instalacyjne powinny być bezwzględnie prowadzone przez osoby z odpowiednią wiedzą techniczną.

Pas 60 cm wokół poprzednich stref oraz od umywalki określa się jako strefę 2. Tutaj możemy już zamontować oświetlenie o standardowym napięciu  230V – musi ono posiadać jednak podwyższoną klasę szczelności IP 44. Kolekcje lamp PIN LED, PICASSO LED, TORCH oraz ICE TUBE, ICE EGG i ICE BALL Nowodvorski Lighting charakteryzują się właśnie wymaganą tu klasą IP44. Dzięki temu mogą być montowane nie tylko w dalszych strefach, ale także w strefie drugiej obok wanny czy tuż nad lustrem, co zdecydowanie zwiększa możliwości aranżacyjne i zaplanowanie kompleksowego oświetlenia wszędzie tam, gdzie go potrzebujemy, dodaje Karolina Cierpiał, ekspert Nowodvorski Lighting.

Ceny – przykładowe kolekcje:

SIS – 175 zł

CAYO – 159 zł

PAN LED – od 579 zł

TORCH – 399 zł

ICE BALL – 349 zł

VAN GOGH LED – od 299 zł

PICASSO LED – od 399 zł

ICE TUBE – od 339 zł

O Nowodvorski Lighting

Nowodvorski Lighting to polski producent dekoracyjnych opraw oświetleniowych, w tym systemów konfigurowalnych
– szynoprzewodów oraz autorskiego Systemu Cameleon. Firma od 26 lat tworzy rozwiązania odpowiadające najwyższym standardom pod względem wzornictwa, spójności z trendami i jakości. Asortyment obejmuje ponad 1600 produktów oświetleniowych, dedykowanych do przestrzeni domowych, komercyjnych i sektora HoReCa. Marka każdego roku poszerza ofertę o około 300 pozycji, odpowiadając na aktualne trendy i potrzeby rynku.  

Nowodvorski Lighting jest liderem sektora dekoracyjnych opraw oświetleniowych w Polsce i Europie Wschodniej, obecnym
na ponad 50 rynkach świata. Dwa profesjonalne zakłady produkcyjne, nowoczesny park maszynowy i zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 pozwalają spójnie realizować strategię rozwoju. 

Jakość marki doceniają zarówno klienci, jak i eksperci. Nowodvorski Lighting jest zdobywcą prestiżowej nagrody RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED” oraz ECO PRIZE i GRAND PRIX 2020 Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Systemu Cameleon.

Dbałość o wzornictwo i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że firma zdobyła zaufanie architektów, projektantów wnętrz oraz inwestorów.