Osoby z niską wagą: jaki materac wybrać?

To bardzo dobre pytanie. W przypadku osób o większej masie ciała sprawa jest prosta, natomiast, jeśli ważysz niewiele, to wtedy powinieneś bardzo dokładnie przyjrzeć się parametrom materaca, który zamierzasz kupić. Jak pewnie zauważyłeś komfortowy i zdrowy sen nie bierze się znikąd, ponieważ wpływa na niego bardzo wiele czynników, o których większość ludzi zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy. Zwłaszcza gdy przymierzają się do zakupu swojego pierwszego materaca. W związku z tym przygotowaliśmy niniejszy wpis, aby pomóc osobom takim jak Ty, które są nieco lżejsze niż przeciętny użytkownik materaca piankowego oraz chciałyby w pełni korzystać z możliwości, jaki daje materac klasy premium.

Czy niska masa ciała to problem przy wyborze materaca?

I tak, i nie. Może i nieco przewrotna odpowiedź, ale fakty są takie, że osoby ważące mniej powinny celować w materace o niższej wysokości oraz względnie średniej twardości, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków, szczególnie rano. Jednak z drugiej strony Twoja waga pozwala Ci na wybór praktycznie dowolnego modelu, ponieważ nie ma ryzyka, że materac nie będzie wystarczająco twardy. Jako „zawodnik” wagi lekkiej skup się na tym, by podczas testowania przyszłego materaca Twój kręgosłup uzyskał stabilne i solidne podparcie. To bardzo ważne, gdyż plecy powinny być w takim przypadku delikatnie otulone przez piankową strukturę, która zapewni niebywały komfort i nieskrępowaną możliwość regeneracji Twojemu ciału.

Inną kwestią wymagającą uwagi jest wiek, w tym cechy demograficzne, oraz szczególne potrzeby w zakresie snu. Jak się pewnie domyślasz chodzi o seniorów i/lub osoby z problemami natury ortopedycznej, które w dodatku ważą mniej. W ich przypadku zdecydowanie zaleca się wybór materacy o budowie piankowej z atestami medycznymi. Tego typu materace idealnie sprawdzą się w terapii antyodleżynowej oraz wspomogą schorowany kręgosłup.

Zwróć uwagę na stopień twardości

To niewątpliwie najważniejsza kwestia w kontekście wyboru materaca dla ludzi o niskiej masie. Skala materacy marki MollyFlex zawiera się od 1 do 6. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że optymalnym wyborem będą modele średnie lub średnio twarde, co na skali wyrażają wartości 3 i 4. Wybierając taki stopień twardości będziesz mieć pewność, że nie przesadzisz z podparciem, a wręcz przeciwnie – Twoja niska waga wymaga, aby Twój kręgosłup otrzymał coś delikatniejszego niż wszyscy. Chodzi o to, że lekkie ciało wywiera naprawdę niewielki nacisk na strukturę materaca, co w efekcie skutkuje tym, że zbyt duża twardość spowoduje u Ciebie poważny dyskomfort i może przyczynić się do dolegliwości bólowych mięśni czy ich zbędnego napięcia. Nie będzie przesadą, jeśli wybierzesz wyrób medyczny, ponieważ został on tak zaprojektowany, by przynieść ulgę Twoim plecom, nawet kiedy nie cierpisz na żadne dolegliwości.

Ogólnie rzecz biorąc materace piankowe dzięki unikalnej budowie z wysokoelastycznych pianek zapewnią Ci nie tylko bardzo dobrą wentylację i odprowadzenie wilgoci, ale także stabilne podparcie oraz idealne dopasowanie do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii polegającej na zastosowaniu 7-centymetrowej warstwy wykonanej z pianki Memory Soft Touch, dającej wyjątkowy komfort dla Twoich pleców.

Jaka wysokość materaca dla osoby o niskiej wadze?

Sprawa wysokości (grubości) materaca jest równie istotna, co jego twardość. Osoby o niskiej wadze nie potrzebują aż tak wysokich modeli jak osoby cięższe – wystarczy materac o grubości 20-24 cm. Każdy dodatkowy centymetr nie wiąże się z lepszym komfortem, a raczej wyższą twardością i ceną. Dlatego nie warto się męczyć, tylko wybrać taki model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb uwarunkowanych przez wagę, wiek i zalecenia zdrowotne. Najczęściej będą to materace składające się z dwóch warstw pianek, które praktycznie we wszystkich przypadkach okażą się wystarczające.

Podsumowanie

Jeśli zatem Ty lub ktoś z Twoich najbliższych waży niewiele i potrzebuje naprawdę komfortowego i porządnego materaca, to zawsze kieruj się skalą twardości. To właśnie ten parametr decyduje nie tylko o właściwym podparciu, ale także o korzystnym wpływie na regenerację organizmu. Innym czynnikiem odpowiadającym za zdrowy sen będzie wysokość (grubość) oraz materiał wykonania, który zapewni właściwy mikroklimat. Reasumując, dobrym wyborem będzie więc materac o twardości 3-4, mierzący 20-24 cm i wykonany z wysokiej jakości pianek lateksowych, w tym jednej warstwy pianki z pamięcią kształtu. Jeśli cierpisz na alergię, zwróć uwagę, czy pokrowiec materaca jest wykonany z naturalnych włókien jak bawełna lub soja. Pomocne może być zawarte w pokrowcu włókno antyalergiczne oraz impregnacja w postaci olejku arganowego. Bardzo interesującym wyborem mogą okazać się takie modele jak MORENO lub MONTREAL, które wpisują się w potrzeby osób o niskiej wadze.