Łazienka dobrze zaprojektowana

Czyli jaka? Przede wszystkim funkcjonalna, tak żeby można było wygodnie z niej korzystać, ale również efektowna, bo estetyczny wygląd wnętrza korzystnie wpływa na samopoczucie przebywających w nim osób i ułatwia zrelaksowanie się w pełni. Jak zaprojektować taką łazienkę, radzi architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego projektu łazienki jest zaplanowanie optymalnego rozmieszczenia wszystkich urządzeń sanitarnych i pozostawienie wygodnego dostępu do nich, tzn. wolnej przestrzeni przed każdym. Umożliwi to swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne podczas sprzątania czy wycierania się po kąpieli. Przyjmuje się, że dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 70 x 100 cm, dla sedesu zaś 80 x 85 cm. Przed wanną powinno być 70 x 100 cm miejsca, przed umywalką 65 x 100 cm, a przed kabiną prysznicową 80 x 90 cm. Jeśli niemożliwe jest zachowanie tych niezbędnych odległości, trzeba zrezygnować z któregoś urządzenia, np. bidetu i zainstalować przy sedesie specjalną baterię, tzw. bidetkę i/lub zastąpić wannę kabiną prysznicową. 

Aby łazienka stała się funkcjonalna, należy jeszcze na etapie projektowania rozwiązać problem przechowywania środków czystości, ręczników, proszków czy papieru toaletowego. Także każdy z domowników powinien mieć półkę lub szufladę, gdzie mógłby trzymać swoje kosmetyki. W przypadku, gdy wielkość pomieszczenia nie pozwala na zbudowanie na całej ścianie lub dużym jej fragmencie pojemnej szafy, która pomieściłaby wszystkie rzeczy wraz z pralką i koszem na pranie, rozwiązaniem mogą być szafki zawieszone na ścianach tak, by nie przeszkadzały w korzystaniu z urządzeń sanitarnych, np. we wnęce nad podwieszonym sedesem i w niezagospodarowanych narożnikach oraz pod umywalką. 

Nieodzownym elementem dobrze zaprojektowanej łazienki jest także oświetlenie. Powinno być ono tak samo zróżnicowane jak w kuchni czy salonie – to kolejny warunek wygodnego i bezpiecznego korzystania z tego pomieszczenia. I tak, w suficie warto zainstalować w regularnych odstępach punkty świetlne lub reflektorki, które umożliwią swobodę poruszania się, dadzą odpowiednie światło do sprzątania, prania, itp. Nie wystarczą jednak do golenia czy robienia makijażu. Właściwe warunki do wykonywania tych czynności zapewnią lampy nad umywalką. Najlepiej zawiesić je na takiej wysokości, by dobrze oświetlały twarz osoby stojącej przed lustrem, ale nie raziły jej w oczy. Pamiętajmy też o oświetleniu tworzącym nastrój. Takie klimatyczne, sprzyjające relaksowi podczas kąpieli światło dadzą taśmy LED dyskretnie ukryte w łazienkowych wnękach, pod wanną czy w podcięciach w suficie lub kinkiety umieszczone na wybranej ścianie. 

I na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część projektu, czyli dobranie urządzeń i lamp, a także materiałów na fronty szafek oraz okładzinę podłogi i ścian. Im bardziej designerskie będą formy wanny, umywalki i opraw oświetleniowych, tym ciekawsza stanie się aranżacja. Jej dekoracyjny wygląd zależy oczywiście także od kafelków czy innych materiałów wykończeniowych, a konkretnie od ich kolorów i połyskliwości oraz zdobiących je wzorów czy faktur. Dlatego namawiam dobrze przemyśleć, co wybrać z bogatej oferty rynkowej. Może ułatwią to moje projekty? Zachęcam do obejrzenia.

Kobieca elegancja:

Tu do wykończenia wnętrza użyto kilku materiałów: drewna, płytek ceramicznych w rowki, imitującego marmur gresu. Tworzą niekrzykliwą, ale bardzo urozmaiconą i wyglądającą dekoracyjnie całość. Największą ozdobą wnętrza jest jednak widniejący na jednej ze ścian motyw kwiatów. Wzór ten został wyżłobiony w płycie MDF i pomalowany złotą farbą, z której barwą koresponduje armatura, akcesoria łazienkowe  i oprawy lamp zwisających po bokach lustra nad umywalką. Nawet w tak przestronnym pomieszczeniu starano się wykorzystać na przechowywanie każde dostępne miejsce, m.in. we wnęce powstałej po instalacji podwieszonego sedesu i pod umywalką.

Stylowy apartament:

W tej łazience wiele elementów walczy ze sobą o uwagę – designerska wanna o niezwykłej formie, równie efektowna wolno stojąca umywalka oraz piękna okładzina dużego fragmentu ściany. To spiek kamienny z żyłkami i smugami, układającymi się we wręcz malarską kompozycję. Aby z tą spektakularną ozdobą nie konkurowały pozostałe materiały wykończeniowe, zdecydowano się położyć na większości ścian i podłodze duże płytki białego gresu. Jest tu też biokominek, który tworzy wymarzony do relaksującej kąpieli nastrój.

Wygodna przestrzeń (łazienka z mchem):


Wystrój tego wnętrza wywołuje nieodparte skojarzenia z przyrodą, co tworzy bardzo relaksujący klimat. Dużo tu drewna i gresu do złudzenia przypominające marmur. Jednak najbardziej naturalnym elementem jest zielona ściana z mchu. Te rośliny w łazienkach czują się znakomicie, chłonąc wilgoć z powietrza, tak że nie trzeba ich podlewać. I wyglądają tak atrakcyjnie, że inne ozdoby są już zbędne. 

Przemiana na Saskiej:

W niewielkiej łazience jest wszystko, co potrzebne do wygodnego z niej korzystania. Zmieściła się także pralka i są pojemne schowki (w szafkach powieszonej na ścianie i pod umywalką oraz na półkach). Jednak funkcjonalność to nie jedyny walor tego wnętrza. Zachwyca bowiem jego dekoracyjny wygląd, co jest zasługą ułożonych we wzór jodełki wąskich kafelków, a także tapety z roślinnym motywem, która w znacznej mierze uatrakcyjnia wystrój.  

Naturalne tonacje:

Tutaj zadbano o dużą powierzchnię do przechowywania. Pojemne schowki są w zabudowie jednej ze ścian, a dodatkowe – w szerokiej szafce pod umywalką. Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne oświetlenie taśmami LED wypełnionej półkami wnęki. Emitowane przez nie delikatne światło tworzy wymarzony do kąpieli przytulny nastrój. 

Nowe otwarcie:

 

O urodzie tej łazienki, a właściwie salonu kąpielowego, decyduje piękny kamień, jakim wyłożono ścianę za wolno stojącą wanną. Wartym uwagi pomysłem jest też wąski regał z kwiatami doniczkowymi, który jest niebagatelną ozdobą wnętrza. Dekoracyjny, bardzo klimatyczny efekt daje również podświetlenie znajdującego się za umywalką dużego lustra.

Barwny Żoliborz (z kabiną prysznicową):

 

Piękny kolor płytek, który wywołują skojarzenia z barwą południowych mórz oraz przyciągające wzrok egzotyczne wzory na tapecie kreują energetyzujący klimat wnętrza, idealny do rozbudzenia się ze snu. Ponieważ to małe pomieszczenie, zrezygnowano z wanny. Zamiast niej jest kabina prysznicowa, na tyle duża, żeby można było swobodnie się w niej poruszać.