Łazienka 2+3 – wielkie potrzeby dużej rodziny

Urządzenie łazienki dla dużej rodziny z dziećmi to nie lada wyzwanie. Korzysta z niej każdy, dlatego ważne, by spełniała wymagania wszystkich domowników, była wygodna i bezpieczna dla dzieci, a dla rodziców pozostała miejscem wytchnienia i relaksu. Czy da się pogodzić tak wiele potrzeb na zwykle niewielkiej przestrzeni? Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, która będzie przytulnym miejscem codziennych rytuałów dla całej rodziny.

ZAPLANUJ PRZESTRZEŃ POD KĄTEM POTRZEB

Ilu domowników, tyle potrzeb. Aranżowanie łazienki dla dużej rodziny najlepiej zacząć od przeanalizowania tego, na czym zależy nam najbardziej. Jeśli problemem są poranne kolejki pod prysznic czy do WC, może warto rozważyć możliwość oddzielenia tych dwóch stref? Takie rozwiązanie pozwoli domownikom korzystać z toalety i zażywać kąpieli w jednym czasie, z zapewnieniem każdemu komfortu i prywatności. Pomieszczenie na osobną toaletę nie musi być duże, ale ważne, by było optymalnie wykorzystane. Powinno pomieścić miskę WC, umywalkę i najlepiej szafkę, dzięki której wszystko znajdziesz pod ręką. – W małej toalecie najlepiej sprawdzi się kompaktowa i funkcjonalna szafka zintegrowana z niewielką umywalką. Warto też wykorzystać ścianę nad WC, w naszej ofercie mebli modułowych Stilla lub Metro System znajdziemy szafki, które możliwie najlepiej pozwolą zagospodarować wolne miejsce – radzi ekspert marki NAS. Jeśli jednak nie chcemy zbyt mocno ingerować w przestrzeń, optymalnym rozwiązaniem będą ścianki działowe wydzielające poszczególne strefy w obrębie jednego pomieszczenia. Dodatkowe ścianki nie tylko dadzą każdemu odrobinę prywatności, ale i stworzą pole do aranżacji. Dzięki temu wydzielisz nawet dwie strefy kąpielowe przy jednym pionie kanalizacyjnym – najlepiej z prysznicem i wanną. Szybki prysznic na pewno docenią dorośli, a wanna wypełniona wodą i bąbelkami będzie źródłem radości dla dzieci podczas wspólnych kąpieli.

POSTAW NA MEBLE, KTÓRE POMIESZCZĄ WSZYSTKO

Rodzinna łazienka wymaga zastosowania pojemnych mebli, najlepiej w zabudowie modułowej. To rozwiązanie będzie najbardziej optymalne pod względem wykorzystania przestrzeni na potrzeby przechowywania. Dobrze, by każdy z domowników miał wydzielone miejsce na swoje własne akcesoria. Nie będzie to trudne, jeśli zamieścimy dwa osobne stanowiska umywalkowe z pojemnymi szafkami i obszernymi blatami. Szafki podumywalkowe wyposażone w dwie lub trzy szuflady, z których każdy będzie mógł mieć swoją, z pewnością zmieszczą podręczne artykuły do golenia, makijażu czy pielęgnacji włosów. Dwie umywalki to nieocenione udogodnienie w porannym rozgardiaszu, kiedy jedna osoba chce umyć zęby, a druga zrobić makijaż. Oprócz tego, niezbędna jest wygodna przestrzeń zdolna pomieścić wszystkie przedmioty, z których rodzina będzie korzystać wspólnie.

Do tego celu sprawdzi się pojemna szafa z mebli modułowych, które można łączyć w niezliczone konfiguracje, w zależności od naszych potrzeb i miejsca, jakim dysponujemy. 

Przy licznej rodzinie stawiajmy na rozwiązania, które ułatwią nam utrzymanie łazienki w czystości. Wybierajmy szafki podwieszane, tak by wygodniej było sprzątać posadzkę. Warto też zwrócić uwagę na powłokę, którą pokryte są meble. Wysokiej jakości lakier najlepiej ochroni je przed wilgocią, a przy tym jest odporny na zabrudzenia i niezwykle łatwy w czyszczeniu. W łazience wielopokoleniowej świetnie sprawdzą się szafki modułowe z kolekcji Stilla lub Metro System, które łączą te wszystkie cechy – dodaje ekspert marki NAS. Planując zagospodarowanie szafek należy uważać na umiejscowienie w  nich chemii i detergentów – trzymajmy je poza zasięgiem dzieci, w wyższych partiach zabudowy. Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej wybrać fronty bezuchwytowe. Niższe partie mebli dostosujmy do potrzeb najmłodszych. Umieśćmy tam wszystko, co  powinno znaleźć się w zakresie małych rączek – zabawki do wanny, piżamki, ręczniki i pojemnik na brudną bieliznę. Zachęcimy tym pociechy do nauki higieny już do najmłodszych lat.

 ZADBAJ O WNĘTRZE UNIWERSALNE I PRZYTULNE

Każdy ma inne poczucie estetyki, dlatego wspólne przestrzenie w domu powinny mieć neutralny charakter. Jeśli postawisz na uniwersalne wnętrze o ponadczasowym designie, wszyscy będą czuli się w nim dobrze. Pamiętaj o tym, że prostota i elegancja wpiszą się w każdy gust. Przy małym metrażu wybierz jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Mocniejsze akcenty wprowadzaj za pomocą dodatków, najlepiej po konsultacji z najbliższymi. W ten sposób, za pomocą detali, każdy będzie mógł mieć wpływ na ostateczny wygląd łazienki. Miękkie faktury w ciepłych odcieniach, elementy drewna czy rośliny doniczkowe nadadzą łazience przytulny charakter domowego SPA, w którym każdy poczuje się komfortowo. To szczególnie cenne, jeśli po całym dniu z rodziną będziemy szukać poczucia intymności.

Więcej inspiracji na: https://nas-meble.pl/