Lampy podłogowe, towarzysze długich wieczorów

Za oknami coraz wcześniej zapada zmierzch. Jesienią i zimą spragnieni jesteśmy światła i dużo większą uwagę przywiązujemy do lamp, które mamy w domu. Jak nigdy zależy nam na tym, by we wnętrzach było przytulnie, ciepło, bezpiecznie. By zawieja za oknami w żaden sposób nie wpływała na nasze samopoczucie.

Przytulne wnętrze, co to takiego? Architekci wymienią jednym tchem: w kolorach z ciepłej palety barw, zaaranżowane naturalnymi materiałami, z dużą ilością drewnianych elementów. I co jeszcze? Na 100% powiedzą o nastrojowym oświetleniu. Górne oświetlenie, sączące się nawet z najbardziej designerskiej lampy nie zapewni przytulnej atmosfery w domu. Sufitowe oświetlenie ma pomóc nam w pracach domowych, kuchennych, oświetlić stół podczas posiłku. Za stworzenie przytulnej atmosfery we wnętrzu odpowiedzialne jest oświetlenie boczne, lampy z fantazją porozstawiane na parapetach, komodach, konsolach i szafkach nocnych oraz bardzo praktyczne lampy podłogowe, którymi zajmiemy się dziś, w pochmurny dzień pod koniec września.

Lampy podłogowe to lampy jesienno-zimowe. Strażnicy dobrego samopoczucia i domowej atmosfery. Towarzysze relaksujących wieczorów przy książce i jazzie sączącym się z głośników. Stawiamy je najczęściej przy fotelach lub sofach, czyli tam, gdzie potrzebne nam będzie dobre, lecz nie rażące w oczy światło do czytania. Świetnym miejscem dla lamp podłogowych są również kąty pokoju. Doświetlają je, optycznie powiększając pomieszczenie, przy okazji nie zawadzając nikomu.

W sklepie internetowym Dutchhouse.pl znajdziemy lampy stojące uznanych holenderskichmarek: It’s About Romi, Good & Mojo, Zuiver, Dutchbone oraz HKliving. Wszystkie wpiszą się w stylistykę współczesnych wnętrz, urządzonych zgodnie z obowiązującymi trendami. W sklepie znajdziemy więc zarówno lampy idealne do loftowych wnętrz, podkreślające postindustrialne klimaty (np. wysoka, bo mająca aż 183 cm lampa Hollywood), jak i lampy z bambusowymi podstawami, które styliści polecają do swobodnych aranżacji boho.
Lampa Hampton Romi z kolei ma metalową białą lub czarną podstawę. Jej cieniutkie nogi przypominają rozrzucone bierki podobne jak w przypadku lampy Woodland Dutchbone. Oszczędna forma pozwala na wykorzystanie lamp w projekcie prawdziwie minimalistycznego wnętrza.

Lampy te, chociaż różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, mają jedną wspólną cechę: ich podstawa ma konstrukcję mniej lub bardziej zbliżoną do statywu. Oprócz tego, że wygląda to po prostu świetnie, to jest także bardzo praktyczne, zwłaszcza dla posiadaczy małych dzieci i zwierząt domowych – lampa taka jest dużo stabilniejsza. Jest także kolejne podobieństwo, które odnajdziemy w zestawieniu lamp holenderskich marek. To abażury — wszystkie wykonane z naturalnych materiałów — lnu, bawełny, czy plecionki z rafii.

Na ten sezon proekologiczna marka z Amsterdamu Good & Mojo proponuje lampę Everest (wys. 127 cm) o bardzo stabilnej czteronożnej podstawie, delikatną pięcionożną lampę Kilimanjaro (wys. 129 cm) oraz lampę Annapurna (wys. 128 cm). Wszystkie podstawy lamp tej marki wykonano z drewna bambusowego, a abażury z naturalnego lnu, który pięknie rozprasza światło.

Bardzo podobną drewnianą podstawę do Annapurny ma lampa Montreal firmy It’s About Roomi. Ta jednak wykonana została z jasnego drewna jesionowego. Projektanci wnętrz twierdzą, że jest to oświetlenie idealne do bezpretensjonalnych, prostych wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Podstawa lampy Darwin także firmy It’s about Roomi do złudzenia przypomina natomiast starodawny drewniany statyw z metalowymi elementami regulującymi wysokość (od 140 cm do 173 cm). Do tego modelu marka proponuje czarny bawełniany abażur w kształcie walca. Darwin będzie doskonałym uzupełnieniem umeblowania stylowego gabinetu, biblioteki lub klimatycznego salonu. Tak zresztą, jak i lampa Rif z ciemnego drewna kauczukowego, którą styliści marki Dutchbone widzą w towarzystwie mebli w stylu vintage. Ze względu na charakterystyczną dla lat 60. formę nóg podstawy, do retro stylizacji pasuje także lampa Tripod Webbing marki Zuvier.

Materiał prasowy: Dutchhouse.pl