La dolce vita! Włoskie inspiracje w apartamencie projektu JN Studio

Harmonijna, ciepła kolorystyka z przebłyskami złota oraz akcentami barwy malinowej. Eleganckie meble i dodatki skomponowane w piękną, lecz bardzo funkcjonalną całość. A wszystko to w jasnych wnętrzach, wypełnionych światłem zwielokrotnionym za sprawą ogromnych luster. Oto jak Joanna Nawrocka z JN Studio zamieniła 50 metrów kwadratowych w kobiecy, tchnący luksusem apartament. 

Właścicielka tego mieszkania – atrakcyjnie zlokalizowanego w nowej inwestycji blisko centrum Wrocławia – chciała, by było uporządkowane, przytulne i widne. Miało być urządzone z myślą o niej samej, ale tak, by w przyszłości dobrze służyło dwojgu ludzi, a potem rodzinie. W związku z tym towarzyszyło jej jeszcze więcej wątpliwości niż zwykle przy aranżacji pierwszego własnego M. Poszukiwaniem odpowiedzi na wszelkie pytania oraz rozwiązań zarówno na teraz, jak i na przyszłość, drobiazgowo zajęła się architektka wnętrz Joanna Nawrocka, właścicielka pracowni JN Studio.

– Inwestorce, młodej osobie, podobają się różne światy estetyczne. Szukałam wśród nich punktów wspólnych oraz zestawień, które pozwolą pogodzić odległe nieraz stylistyki – wspomina Joanna.   Przełom nastąpił, gdy sięgnęłyśmy po zdjęcia słonecznych włoskich apartamentów. Ich monochromatyczne wnętrza, choć pełne ciepła, dawały wrażenie luksusu. Ponieważ klientkę fascynuje krajobraz i kultura krajów śródziemnomorskich, szybko stało się jasne, że to będzie i nasz kierunek.

Proces projektowy wymagał od Joanny Nawrockiej wyjątkowo dużego zaangażowania. Prezentowała wiele inspiracji, przygotowała szereg zestawień, tłumaczyła, co się ze sobą łączy, a co nie. Ponieważ właścicielka mieszkania nie potrafiła w pełni zdać się na wizualizacje, architektka podsuwała jej próbki poszczególnych składników projektu, by mogła zobaczyć i poczuć materiał, fakturę, kolor zmieniający się w zależności od oświetlenia.

Jak widzimy na zdjęciach, stanęło na wnętrzach o subtelnej kolorystyce. Dominuje tu biel łączona z beżami i szarościami (zwłaszcza w sypialni) oraz z drewnem o naturalnym wybarwieniu. Paletę barw ożywia szlachetne złoto oraz apetyczna barwa malinowa. Ten odcień mają m.in. krzesła w salonie i zasłony w gabinecie, znajdziemy go też w galerii grafik w sypialni.

Spójny rdzeń

Sercem mieszkania jest otwarta strefa dzienna, która łączy salon, kuchnię i jadalnię. Część wypoczynkową tworzą sofa i fotel w jasnej tapicerce, którym towarzyszy stolik na delikatnej metalowej podstawie. Powyżej natomiast znalazły się ozdobne lustra w nowoczesnych, ale bardzo dekoracyjnych ramach. – Małe metraże wymagają powściągliwych form i bardzo starannego doboru wyposażenia. Ale to nie znaczy, że jedynym wyborem jest minimalizm, a już zwłaszcza paleta barw bez wyrazistszych akcentów – objaśnia Joanna Nawrocka.

 

Naprawdę duże lustro znalazło się jednak nad stołem jadalnianym, bliżej wejścia do pomieszczenia. To interesujące rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie przestronniejsze, niż wskazywałby metraż, a zarazem staje się dużo jaśniejsze. Oprawę dla niego stanowi subtelna sztukateria, która powtarza się na ścianie w postaci regularnych płycin, nadających aranżacji szykowny, klasyczny rys. Dla równowagi usytuowana po drugiej stronie prosta zabudowa kuchenna ma białe fronty i jasny drewniany blat. Dzięki temu dobrze wpisuje się w przestrzeń salonu.

Analogiczny zabieg z lustrem, które tworzy odczucie znacznie większej przestronności, zastosowany został także w holu. Wchodzących do mieszkania wita więc przestrzeń – i światło, wpadające przez okno salonu, a odbite w zwierciadle sięgającym niemalże od podłogi do sufitu. – Szklarz żartował, że tak duża tafla nie przejdzie przez drzwi mieszkania. Wszystko jednak zmierzyłam, lustro się zmieściło – uśmiecha się projektantka.

 

Ekscytująca praca z detalem

Co warto podkreślić, architektka zajęła się nie tylko projektem, lecz także realizacją – jej specjalność to wykończenia „pod klucz”. Wskazane przez nią ekipy wykonawców jak zwykle sprawnie uwinęły się z głównymi pracami. A gdy przyszedł czas na dekorowanie wnętrz, ona sama wybierała wraz z inwestorką i przymierzała na miejscu mnóstwo elementów wystroju, aby trafnie dokonać ostatecznych wyborów zakupowych i precyzyjnie rozmieścić je w mieszkaniu. Było to szczególnie ważne w sypialni, gdzie naprzeciwko łóżka znalazła się misternie skomponowana galeria grafik.

Ten ostatni szlif wbrew pozorom był największym wyzwaniem, a zarazem najbardziej ekscytującą częścią prac – wspomina dziś z uśmiechem.  Nieliczne, za to starannie dobrane kwiaty, donice, obrazy i ozdobne drobiazgi musiały się zaprezentować naprawdę efektownie. Dlatego gdy jeszcze trwała budowa, na miejscu dopasowywałam grafiki do ram, a ramy układałam w kompozycję na ścianę. Od tego zależało potem rozmieszczenie haczyków oraz półeczek na obrazy stojące. A kiedy pojawiły się już meble, przymierzałam poszczególne dodatki i dopiero decydowałam: co zostaje, co wraca do sklepu – mówi.

Nie znaczy to jednak, że projekt rozwijał się w spontaniczny sposób. Przeciwnie, inwestorce bardzo zależało, aby w pełni trzymać się przyjętego planu – nie wracać do podjętych już decyzji, wypracowanych z niemałym trudem. Nie bez oporów, ale zgodziła się na jeden wyjątek. Jaki? – Trwał już biały montaż, kiedy wpadły mi w oko złote uchwyty, idealne do szafy w przedpokoju. Jej drzwi według pierwotnych ustaleń miały się otwierać na dotyk. Klientka obawiała się szybkiej zmiany założeń, ostatecznie zaufała moim argumentom. A że stolarz bardzo się postarał i wyszło piękne, już po montażu była naprawdę zadowolona z decyzji. Uff! – śmieje się Joanna.

Mocna baza, czyli funkcjonalność

Nim  przyszedł czas na dobieranie dodatków i dekorowanie wnętrz, na 50 m2 Joanna Nawrocka starannie rozplanowała układ funkcjonalny mieszkania. Nie obyło się bez zmian w stosunku do propozycji dewelopera. Pierwotne wejście do gabinetu (służącego też za pokój gościnny) zostało przeniesione w stronę drzwi do sypialni, aby w przedpokoju mogła się pojawić duża szafa.

 

Joanna Nawrocka drobiazgowo rozwiązała zarówno zabudowę kuchni, jak i łazienki. Rysujące się delikatnie panele to nie okładziny ścienne, ale fronty praktycznych szafek. Ich duża liczba daje gwarancję, że po pierwsze nie zabraknie miejsca na wszystkie potrzebne tu przedmioty – od drobnych akcesoriów przez kosmetyki, preparaty czyszczące i środki do prania aż po ręczniki. Pod blatem łazienkowym znalazło się też dyskretne miejsce na pralkę.

Ponieważ wszystko jest ukryte za gładkimi białymi frontami, łazienka zyskuje na przestronności. I tu jednak pojawiły się ogromne lustra, mocno oświetlone już nie promieniami słońca, a taśmami led w dyskretnych obudowach. Odczucie przestrzeni daje też kabina prysznicowa typu walk-in, przysłonięta tylko dużą taflą szkła. Zastosowane w tej części wnętrza płytki naśladujące drewno emanują ciepłem i tworzą znakomite warunki do relaksu.

Na niewielkim metrażu stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrze, dobrze przemyślane i przygotowane do wyzwań codzienności. Wielkim walorem jest mnóstwo schowków na wszelkie domowy sprzęty, ubrania i otaczające każdego z nas drobiazgi. Dzięki temu efekt przestronności i elegancji, który widzimy na zdjęciach, będzie się tu utrzymywał w codziennym życiu. A kiedy pytamy Joannę Nawrocką, z jakich elementów projektu jest szczególnie zadowolona, mówi: – Było dla mnie wielką radością, gdy po dopięciu realizacji na ostatni guzik klientka, do końca niepewna podjętych decyzji, odetchnęła z ulgą: że się udało, że mieszkanie wygląda pięknie. Odetchnęłam wraz z nią. 

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl

Zdjęcia: Łukasz Bera