Kultowe klepki nadal w modzie

W kolejnym już zestawieniu „Best Nine 20219” marki Chapel Parket ponownie prym wiodą klepki. Od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Czym tak zachwycają

 

Klasyczna jodełka to wzór niegdyś zarezerwowany jedynie dla pałacowych wnętrz czy dawnych kamienic. Dziś pewnie wchodzi w kanony nowoczesnej aranżacji wnętrz. Klepki urzekają nie tylko ponadczasowym wzorem… dzisiejsze produkty oferowane na rynku posiadają szereg dodatkowych atutów. – Z technicznego punktu widzenia, zarówno klepki jak i deski powstają z dokładnie tego samego surowca, jakim jakim jest dąb europejski, spełniają więc te same normy techniczne. – komentuje Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket, którą sygnowane są dębowe deski, klepki oraz kasetony.

Nie dla każdego jest oczywiste, że klepki powstają z desek. W przypadku elementów układanych w klasyczny wzór, muszą być one docięte w odpowiednich proporcjach, by odtworzyć pożądany wzór. Stosunek szerokości do długości powinien wynosić 1:4, 1:5 lub 1:6. Jeśli zatem inwestor jest zainteresowany klepką o szerokości 10,5 cm, jej długość powinna wynosić 42, 52,5 lub 63 cm. Tak przycięte elementy można układać nie tylko w klasyczny wzór, ale również cegiełkę czy wzór koszykowy. Najmniejsze klepki z oferty firmy Chapel Parket mają jedynie 6,5 cm szerokości, a największe 18,5 cm. Zachowanie proporcji jest niemniej istotne (choć nie obligatoryjne) również przy elementach układanych w bardzo popularną ostatnimi czasy jodełkę francuską czy węgierską. – Klasyczna jodełka powstaje z elementów prostokątnych, które po ułożeniu tworzą zygzak. Natomiast w przypadku jodełki węgierskiej lub francuskiej, elementy mają kształt równoległoboku. Krótsze boki przycina się pod skosem i po ich ułożeniu przypominają grot strzały, z charakterystyczną linią prostą pośrodku. – wyjaśnia S. Kos. Warto odnotować, że do wzoru francuskiego klepki przycina się pod kątem 45 stopni, z kolei w przypadku wzoru węgierskiego jest to 60 stopni. W standardzie oferowana jest mikrofaza jedynie przy dłuższych bokach klepek, jednak na życzenie inwestora (bez dodatkowych opłat) wykonuje się ją na wszystkich 4 bokach. – Zalecamy takie rozwiązanie z tego powodu, że pozwala to w jeszcze większym stopniu wyeksponować pięknego naturalnego drewna. Dzięki temu każda klepka jest wyodrębniona, uwydatniamy fakt, że parkiet wykonany jest z osobnych elementów. – wyjaśnia ekspert marki Chapel Parket.

Poza walorami wizualnymi, klepki posiadają jeszcze szereg innych cech, które sprawiają , że inwestorzy sięgają po nie coraz częściej. Jednym z aspektów jest fakt, iż można je montować na ogrzewaniu podłogowym, na które dziś decyduje się wiele osób. Wystarczy przy wyborze elementów wskazać na materiał warstwowy (inżynieryjny). – Wykonane z niego klepki i deski nie będą w istotny sposób hamować przepływu ciepła. Ponadto, konstrukcja materiału inżynieryjnego pozwala ograniczyć „pracę drewna”. Przed montażem takiego parkietu należy prawidłowo przygotować posadzkę i przeprowadzić protokół z jej wygrzewania. – dodaje S. Kos.

Warto pamiętać również o tym, że oferta kolorystyczna klepek u najlepszych producentów jest tożsama z paletą dotyczącą desek. W przypadku firmy Chapel Parket Polska mówimy ponad 50 różnorodnych odcieniach! Mowa tu zarówno o kolorach naturalnych, przez przyciemniane i patynowane, aż po wyjątkową kolekcję Chapel Minster, inspirowaną żywiołami.

Klepki sprawdzą się niemal w każdym wydaniu – od nowoczesnych aranżacji, aż po klasyczne wnętrza pałaców czy budynku użyteczności publicznej. W zależności od sposobu ułożenia, koloru czy wykończenia nadadzą każdej realizacji niesamowitego i ponadczasowego wyglądu.

* * *
Chapel Parket Polska Sp. z o.o.
www.chapelparket.pl

Translate »