Kojący design w 5 krokach. Jak kształty, kolory i materiały użyte w sypialni mogą wesprzeć Twój relaks?

Sypialnia skomponowana z mebli Omm – najnowszej kolekcji marki VOX.

Aranżacja sypialni ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i jakość wypoczynku. Co konkretnie możemy zrobić, aby uczynić z niej prawdziwą strefę relaksu? Jak design może wpływać na nasze poczucie wewnętrznej harmonii i wspierać mądre nawyki służące regeneracji? Oto 5 wskazówek, które pomogą nam urządzić sypialnię w kojącym stylu, jednocześnie pozwalając zadbać o funkcjonalność pomieszczenia.

Jak w wielu dziedzinach życia, tak i przy aranżacji sypialni, najlepiej zacząć od szerszego planu, a potem coraz bardziej skupiać się na szczegółach. Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że efekt końcowy będzie przemyślany i spójny – a to dodatkowo przełoży się na nasze poczucie harmonii i wewnętrznego spokoju.

Aranżacja przestrzeni, w której odpoczywamy, nie powinna być dziełem przypadku. Na zdjęciu: sypialnia z meblami z kolekcji Omm marki VOX.

Krok pierwszy: dobór kolorów wyciszających zmysły

Każdy z nas ma swoje ulubione palety barw, ale kiedy chcemy, by przekładały się one na nasze poczucie odprężenia w sypialni, najlepiej będzie, kiedy postawimy na biel, beże lub szarości, łącząc je z kolorami ziemi w pastelowych odcieniach, np. z subtelną zielenią, brązami, błękitem lub barwą żółtą. Jasne ściany, meble i dodatki pomogą naszym myślom zwolnić bieg, a dzięki temu – pełniej doświadczać chwil tu i teraz. Stonowane barwy regenerująco wpłyną na nasz wzrok, przez co ułatwią nam zasypianie, a rano pozwolą łagodnie wejść w nowy dzień.

Zasłony i melanżowy dywan w odcieniach szarości oraz meble o naturalnym wybarwieniu będą elegancko prezentować się na tle beżowych ścian. Na zdjęciu: toaletka i półki z kolekcji Omm, VOX.

Jasnobrązowa narzuta nada przytulny charakter sypialni, łącząc się harmonijnie z łóżkiem z drewnianymi elementami. Na zdjęciu: łóżko z kolekcji Omm, VOX.

Krok drugi: harmonia kształtów

Proste, geometryczne formy sprzyjają wyciszeniu i organizacji przestrzeni. Zaokrąglone krawędzie łóżka, minimalistyczne, prostokątne stoliki nocne oraz symetryczne ułożenie elementów pomogą nam wejść w stan wewnętrznej równowagi i spokoju. Dokładnie taki charakter prezentuje najnowsza kolekcja mebli marki VOX o wymownej nazwie Omm, kojarzącej się z mantrą, która, intonowana podczas medytacji, pomaga połączyć umysł z ciałem. W kolekcji znajdziemy między innymi łóżka o charakterystycznych, zaoblonych zagłówkach oraz funkcjonalne szafy, stoliki nocne i toaletkę z dębowymi uchwytami, które działają kojąco zarówno na wzrok, jak i na dotyk – np. podczas korzystania z szuflad.

Szafa 4-drzwiowa, kolekcja Omm, VOX.

Stolik nocny, kolekcja Omm, VOX.

Za unikalnym designem serii Omm stoi Bogusz Jagiełło. Marka VOX, od lat wspierająca i promująca młodych, utalentowanych projektantów, zaprosiła go do współtworzenia swojej najnowszej kolekcji ze względu na jego zamiłowanie do designu niosącego radość i ukojenie.

„Projektując kolekcję Omm połączyłem dwa bliskie sobie style – japoński i skandynawski. Ich charakter został zremiksowany i zaadaptowany do naszego kontekstu” – tłumaczy projektant.

Krok trzeci: naturalny charakter na wielu poziomach

Niezawodnym sposobem, który nada naszej sypialni kojące ciepło, jest wykorzystanie mebli i dekoracji o jasnym, naturalnym wybarwieniu. W przypadku mebli warto również zdecydować się na takie, które będą zawierały drewniane elementy. Dębowe nogi łóżka czy regału zadbają o ich stabilność, jednocześnie nadając im ujmującą dla oka lekkość.

Toaletka, kolekcja Omm, VOX.

„Detale wykonane z litego drewna, takie jak uchwyty czy nóżki, sprawiają, że meble zyskują dużo domowego ciepła i wprowadzają do wnętrza poczucie harmonii” – podkreśla Bogusz Jagiełło, opowiadając o kolekcji Omm marki VOX.

Drewno to tylko jeden z wielu naturalnych materiałów, które pozwolą zadbać o nasz komfort i poczucie odprężenia w sypialni. Bawełniana pościel otuli nasze zmysły, wspierając proces regeneracji podczas snu, a wełniany dywan umieszczony tuż przy łóżku przywita rano nasze stopy miękkością, zapewniając nam przyjemne wejście w nowy dzień.

Krok czwarty: nastrojowe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to fundament uzyskania efektu relaksującej sypialni. Lampki nocne z możliwością regulacji natężenia światła lub lampy sufitowe emitujące miękkie światło są idealne na wieczorne godziny. Przy zakupie żarówek warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniach i zdecydować się na ciepłe, delikatne światło, które nie drażni oczu (przedział 2900 – 3300 K).

Dodatkowym elementem, o którym warto pomyśleć, jest podświetlenie wnętrza szafy na ubrania. Oprócz waloru estetycznego ma on przede wszystkim praktyczny charakter: pozwala nam znaleźć potrzebną rzecz bez konieczności zapalania większego źródła światła. Ma to znaczenie szczególnie podczas ciemnych, zimowych miesięcy, kiedy budząc się rano w sypialni pogrążonej w kompletnym mroku, możemy nie być od razu gotowi na włączenie pełnego światła w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie przydaje się również wtedy, kiedy chcemy zadbać o sen naszego partnera, który wstaje później, niż my.

Podświetlenie w szafie 4-drzwiowej, kolekcja Omm, VOX.

Krok piąty: minimalizm i funkcjonalność zwiększające poczucie harmonii

Uporządkowana przestrzeń to spokojny umysł. Stosowanie zasady minimalizmu w urządzaniu sypialni może znacznie przyczynić się do poprawy naszego relaksu. W związku z tym lepiej unikać nadmiaru dekoracji i bibelotów. Warto również wybierać meble z opcjami funkcjonalnego przechowywania, aby z łatwością utrzymać porządek.

Funkcjonalne szuflady toaletki z kolekcji Omm marki VOX sprawiają, że mebel doskonale sprawdzi się również jako biurko.

Szafa w sypialni powinna pomieścić wszystkie niezbędne elementy naszej codziennej garderoby, jednocześnie zapewniając do nich łatwy dostęp. Na zdjęciu: szafa 4-drzwiowa, kolekcja Omm, VOX.

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni zaaranżowanej w duchu funkcjonalnego, kojącego designu, jest oczywiście łóżko. Łagodny kształt i solidne wykonanie ramy oraz odpowiednio dobrany do naszych preferencji materac, zadbają o jakość naszego snu i relaksu w godzinach wieczornych.

Odpowiednio dobrane łóżko to klucz do relaksu w sypialni. Na zdjęciu: meble z kolekcji Omm marki VOX.

Miłośnicy książek powinni zwrócić uwagę na zagłówek, który zwiększy ich komfort podczas czytania w łóżku. W kolekcji Omm marki VOX szczególnie zadbano właśnie o ten aspekt: łóżka Omm wyposażone są w lekko pochylone zagłówki, umożliwiające przyjęcie optymalnej pozycji podczas lektury. Dodatkowo naszą wygodę może zwiększyć specjalnie dopasowana do zagłówka tapicerowana poduszka. Osoby preferujące bardziej klasyczne rozwiązania, mogą też wybrać łóżko z prostym zagłówkiem.

  

Zagłówek łóżka z poduszką tapicerowaną, kolekcja Omm, VOX.

Tworząc przestrzeń sprzyjającą relaksowi, warto zwrócić uwagę na każdy element – od kolorów ścian, przez kształty mebli i dodatków, dobór materiałów, aż po oświetlenie i funkcjonalności wyposażenia. Właściwie zaprojektowana sypialnia stanie się oazą spokoju, pomagając nam odzyskać energię i równowagę każdego dnia.

Ten relaksujący efekt osiągniemy, wybierając do sypialni meble z kolekcji Omm marki VOX. Więcej informacji na temat kolekcji znajdziesz w salonach VOX i na vox.pl.