Jak wygląda łazienka w stylu angielskim i do czego pasuje?

Król Edward III zainstalował pierwszą łazienkę w Pałacu Westminsterskim w XIV wieku. Pierwszy prysznic też pochodzi z Anglii. Rewolucja przemysłowa sprawiła, że w tysiącach domów w Londynie powstawały łazienki. To wówczas wykształcił się styl, który przybysze zza granicy uważali za angielski. Do dziś elementy z epoki wiktoriańskiej inspirują podczas projektowania tradycyjnych angielskich łazienek. CORAM DIY podpowiada, jak stworzyć takie wnętrze za pomocą prostych dodatków

Wiktoriańskie wyposażenie wnętrz

Cała łazienka urządzona wiktoriańskim stylu robiłaby staromodne wrażenie. Szczególnie, że są to zazwyczaj dość ciężkie sprzęty w ciemnych kolorach, które zajmują dużo miejsca. Można jednak wybrać bardziej delikatną umywalkę na rzeźbionym postumencie i nowoczesną wannę. Alternatywny duet to prosta owalna umywalka z serii Tiger Helsinki, a do niej żeliwna wanna na giętych nóżkach. Współczesną umywalkę jak Tiger Boston można wpuścić w zabytkową szafkę z epoki. W ten sposób całość będzie nie do odróżnienia od autentyku dla kogoś, kto nie jest ekspertem od łazienek w stylu angielskim czy wiktoriańskim.

Dodatki w stylu angielskiej łazienki

Do takich miejsc pasują dodatki w „babcinym” stylu takie jak:

porcelanowe figurki,

koronkowe serwetki,

portrety, ryciny w okrągłych ramkach,

żyrandole i lampki retro.

Problem z autentycznymi angielskimi dodatkami do łazienki z epoki polega na tym, że źle znoszą upływ czasu. Można jednak zaopatrzyć się we współczesne odpowiedniki takich akcesoriów z kolekcji marek takich jak Sealskin czy Tiger. Sealskin w nowej kolekcji ma szczególnie dużo łazienkowych gadżetów, które mogą kojarzyć się z łazienką w angielskim stylu. Żebrowane akcesoria Convex powtarzają wzór z kolumienek, które często są podstawą wiktoriańskich umywalek. Również jasna, pudrowa kolorystyka świetnie koresponduje z angielskim stylem. Z kolei jeśli masz już sporo klimatycznych dekoracji takich jak świeczniki czy figurki, możesz skontrastować je ze współczesnym meblem. Na tle minimalistycznej szafki Sealskin Brix da się je idealnie wyeksponować. Jednocześnie jednak wnętrze nie będzie przytłoczone zabytkowymi gadżetami.

Jakie tkaniny i tapety w łazience w stylu angielskim?

Szczególną cechą łazienek znanych z angielskich domów jest tapeta na ścianach. Obecnie da się dostać takie rodzaje tapet, które są wodoodporne i łatwozmywalne. Towarzyszą im niekiedy boazerie lub lamperie. Podobne przecięcie na wysokości wzroku można skomponować z nowoczesnych płytek. Poza pastelami na ścianach mogą pojawić się ciemne, butelkowe zielenie i wzory kwiatowe. Jeśli uważasz je za zbyt ryzykowne, wprowadź je do łazienki na dodatkach, a nie na głównych elementach wyposażenia wnętrz. Sprawdzą się na ręcznikach, jako dekor na porcelanie lub na kotarze prysznicowej (np. Sealskin Fiesta).

Kolejnym typowym elementem wystroju brytyjskich łazienek są dywaniki. Ten trend ma praktyczne podłoże – w dużych wiktoriańskich domach rzadko podłogi były odpowiednio dogrzane. Postaw na gruby, puszysty dywanik łazienkowy Sealskin Angora w jednym ze stonowanych kolorów, które świetnie uzupełnią styl angielskich łazienek.

O CORAM DIY

CORAM DIY jest częścią międzynarodowej Grupy Coram oferującej wyposażenie łazienek renomowanych producentów takich jak: TIGER, SEALSKIN, GEESA oraz CORAM SHOWERS. Asortyment CORAM DIY uzupełnia ceramika sanitarna włoskiej marki DISEGNO CERAMICA. Blisko 30-letnie doświadczenie handlowe i produkcyjne, znajomość rynku oraz różnorodny asortyment produktów sprawiają, że CORAM  DIY jest nie tylko atrakcyjnym dostawcą, ale także znakomitym partnerem w biznesie. Nasze produkty znajdują się w ofercie salonów łazienkowych, można je znaleźć na półkach renomowanych marketów budowlanych i na stronach wiodących sklepów internetowych. Reprezentujemy na polskim rynku aż siedem marek produkujących akcesoria oraz meble łazienkowe. Dzięki temu jesteśmy jedyną z największych firm w Polsce oferującą tak różnorodne produkty, które kompleksowo pomogą urządzić każdą łazienkę.