Jak właściwie oświetlić sypialnię krok po kroku

Sypialnia to pomieszczenie, w którym regenerujemy siły, relaksujemy się po stresującym dniu. Choć myśląc o oświetleniu, to pomieszczenie zostawiamy na samym końcu i dlatego często trafiają tu oprawy z przypadku. W rzeczywistości to tu powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby było jak najbardziej komfortowo i stworzyć zakątek raju. O tym, jak powinno zostać zaprojektowane właściwe oświetlenie, na co zwracać uwagę a czego unikać radzi Kama Mucha — projektantka wnętrz związana z marką LABRA.


Sypialnia to miejsce wyjątkowe. Nie bez powodów powinna być przytulna oraz stwarzać komfortowe warunki do relaksu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Dlaczego? W dzisiejszym świecie na bezsenność cierpi coraz więcej ludzi. Eksperci szacują, że okresowe problemy z bezsennością, tj. z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i dobrą jakością snu (czyli ze snem, który daje wypoczynek), dotyczą nawet 40-50 proc. wszystkich Polaków. Za dobry sen odpowiada nie tylko właściwie dobrany materac czy designerskie łóżko. To ma bezsprzecznie znaczenie, ale za komfort tuż przed snem odpowiada, także światło, które kreuje właściwą atmosferę. Jak więc właściwie zaprojektować oświetlenie, by nie tylko pomogło zbudować kojący nastrój, wyciszający by łatwiej i bardziej efektywnie zasnąć? Tu z pomocą przychodzi idea Light thinking, czyli świadomość tego, jak za pomocą wiązki światła można wpływać na otoczenie. W zależności od rodzaju oświetlenia, barwy i natężenia światła to samo wnętrze będzie sprzyjać rozluźnieniu lub pobudzać, a ta sama ściana wyda się kobaltowa, grafitowa lub butelkowozielona.

Właściwie dobrane oświetlenie w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania to podstawa. Bez znajomości możliwości, jakie daje nam światło, a także jak z niego korzystać trudno zbudować właściwy klimat. Nie ważne czy mamy na myśli salon, kuchnię czy łazienkę. Zasada jest niezmiennie ta sama. Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o sypialnię. Często nie zdajemy sobie spawy, jak ważny jest odpowiedni wybór światła. Nie, tylko jeśli chodzi o sam rodzaj, design opraw, ale także moce, rozmieszczenie czy właściwy kąt padania światła. Projekt oświetlania w sypialni jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na atmosferę wnętrza. O oświetleniu w sypialni myślimy na samym końcu, bo na górze listy priorytetów jest właściwie dobrany materac, odpowiednie łóżko. Czas zmienić podejście, a tym samym przygotować sobie miejsce na zdrowy wypoczynek.

Ze światłem do poduszki
Oświetlenie przyłóżkowe jest szalenie trudne do zaaranżowania. Wybierając właściwe lampy przy łóżku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często czytam przed snem, czy lampy mają pełnić charakter dekoracyjny lub pełnić funkcję wyłącznie dodatkowego oświetlenia przed położeniem się spać. Oświetlenie robocze jest znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o możliwość nakierowania strumienia światła w wyznaczone miejsce. „Zadajmy sobie pytanie, jak wolimy czytać, na siedząco czy na leżąco. Odpowiedź może z naszego punktu widzenia być nieistotna, ale z punktu widzenia oświetlenia gra dużą rolę. Jeśli raz wybieramy pozycję siedzącą, a raz leżąc, dobrze jest postawić na kinkiet z możliwością regulacji. To, na jakiej wysokości go zamieścimy, zależy od ram łóżka. Oraz odległości materaca od podłogi, ponieważ wpływa to na pozycję, w której znajduje się wzrok”– radzi projektantka wnętrz Kama Mucha. Ważne jest także dobranie właściwej mocy źródeł światła. Wybierajmy oprawy z cofniętym źródłem światła. Dlaczego? Takie będą mieć zdecydowanie mniejsze olśnienie czyli nie będą razić, jak np. oprawa STIK 16 SP WALL KN który zapewnia właściwą ilość światła, nie oślepia i dodatkowo oświetla tylko określony punkt. Jej korpus jest ruchomy, możemy więc dokładnie oświetlić miejsce, które chcemy oświetlić, w czym pomaga także z góry określony kąt rozsyłu światła. Dzięki temu nie będzie nas rozpraszał, oślepiał swoim światłem, bo precyzyjnie oświetli dany  punkt. „STIK ma specjalnie cofniętą soczewkę, żeby światło nie powodowało dyskomfortu, tylko wprowadzało w stan relaksu. Jest to szczególnie ważne wieczorem, kiedy światło ma nam towarzyszyć, pomagać, się wyciszyć przed snem, a nie pobudzać.” – dodaje Kama.

Ciepło czy zimno
„Światło w sypialni powinno być przede wszystkim ciepłe, miękkie i ładnie rozproszone (nie może nas razić). Barwa, która będzie najbardziej odpowiednia, jest ta najodpowiedniejsza pomiędzy 2700 – 3000 K. Jest to żółte, żywe światło. W żadnym wypadku nie powinniśmy stawić na zimną barwę, która pobudza organizm, a tego za wszelką cenę powinniśmy unikać” – tłumaczy projektantka.

Ogólne czy funkcyjne
Światło ogólne jest często zbyt mocne, bo świeci centralnie, nie pomaga to w wyciszeniu, które ma ogromne znaczenie w sypialni. W świecie, który jest przebodźcowany, ograniczmy olśnienie, które może nas denerwować, rozpraszać często nieświadomie. Dlatego lepiej niż jedno górne światło zastosować kilka poziomów oświetlenia. Mistrzem w kreowaniu klimatu jest szklana lampa XILO. Sprawdza się idealnie w przestrzeniach hotelowych, ale i domowych bo nie tylko pięknie wygląda, ale także kreuje wyjątkowy klimat. Jej klosz wykonany ze szkła pięknie wydobywa walory światła. A tylko od użytkowników zależy, z jakim natężeniem będzie się sączyć. Dzięki zastosowanej funkcji DimToWarm można zredukować natężenie światła, w zależności od potrzeb, nawet do tego przypominającego światło świecy. W miarę upływu czasu wieczorem możemy, redukując jego natężenie do minimum, przy nim zasnąć. Oświetlenie robocze jest znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o możliwość nakierowania strumienia światła w wyznaczone miejsce.


Ile źródeł światła ?
Innym ważnym czynnikiem jest samo rozmieszczenie opraw. Oprócz oświetlenia ogólnego powinniśmy zadbać o dodatkowe punkty światła. Z takim podejściem możemy mieć pewność, że każda strefa będzie odpowiednio oświetlona, całe wnętrze będzie miało szansę zaprezentować się w pełnej krasie, a my będziemy mogli wpływać na klimat panujący w sypialni i dostosowywać oświetlenie i nastrój do aktualnych potrzeb.
Jeśli chodzi o oprawę główną, odpowiedzialną za oświetlenie ogólne, warto zwrócić uwagę, aby równomiernie oświetlała całe pomieszczenie. Efekt przyjemnie rozproszonego światła zapewniają m.in. oprawy XILO MINI o kulistym kloszu wykonanych z subtelnie prześwitującego szkła, które doskonale rozprasza światła i dystrybuuje je w doskonały sposób.

LABRA

Jesteśmy polską rodzinną firmą, otwartą na ludzi, pomysły i kreatywne rozwiązania.

Wierzymy, że dobre relacje stanowią fundament rozwoju, sukcesów i dobrej energii.

Jako producent czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób wpływamy na otoczenie.

Dlatego nasze projektowanie, produkcja i dystrybucja odbywają się w duchu fair trade i less waste.

Naszą filozofią jest Light Thinking,. To oznacza że w centrum naszej pracy jest światło, forma i człowiek. Nasze działania projektowe mają na celu zwiększenie komfortu człowieka i zmniejszenie wpływu na środowisko. Dlatego korzystamy z materiałów nadających się i pochodzących z recyklingu jak PETFelt, szkło i aluminium. Wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne aby jeszcze lepiej panować nad światłem, jak również świadomie zmniejszamy ślad węglowy poprzez współpracę z lokalnymi dostawcami.

www.labra.pl