Jak sprzątać, kiedy nie ma czasu? 5 skutecznych porad

Nadmiar codziennych obowiązków może sprawić, że dbanie o porządek w domu schodzi na dalszy plan. Jednak niezależnie od tego, jak zajęci jesteśmy, utrzymanie czystości w naszym najbliższym otoczeniu jest ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Jak zatem sprzątać, kiedy nie mamy na to czasu? Oto 5 wskazówek, które mogą pomóc.

Planuj i organizuj

Jeśli mamy ograniczony czas, pierwszym krokiem przed przystąpieniem do porządków powinno być stworzenie planu i organizacja pracy. Przede wszystkim należy określić, które obszary wymagają najpilniejszej uwagi. Jeśli możemy przeznaczyć jedynie 15-30 minut dziennie na sprzątanie, warto zrobić listę priorytetów i według niej planować zakres na dany dzień. Dzięki temu unikniemy chaosu i poczucia przytłoczenia nadmiarem zadań.

Skup się na najważniejszym

Wiele zadań domowych można podzielić na te, które wymagają codziennej uwagi oraz te, które możemy odłożyć na później. Mając niewiele czasu warto skupić się na tym, co przyniesie największy efekt dla ogólnego porządku. Lepiej więc odkurzyć na szybko mieszanie, niż skupiać się na bardziej czasochłonnych czynnościach, jak sprzątanie szuflad czy półek z książkami. Tego typu czynności zostawmy na dzień gruntownego sprzątania

Wprowadź zwyczaj porządkowania

Jednym ze sposobów na zachowanie czystości bez poświęcania całego dnia na sprzątanie jest wprowadzenie zwyczaju porządkowania. Jeśli codziennie poświęcimy po kilka minut na drobne zadania, takie jak zmywanie naczyń zaraz po posiłku czy odkładanie rzeczy na miejsce, to unikniemy nagromadzenia się bałaganu. Regularność i dobre nawyki są kluczem do utrzymania czystości.

Ogranicz nadmiar rzeczy

Nierzadko okazuje się, że brak czasu na sprzątanie jest wynikiem posiadania nadmiaru przedmiotów. Dlatego od czasu do czasu warto przejrzeć zgromadzone rzeczy i zastanowić się, które z nich są faktycznie niezbędne. Pozbycie się tych niepotrzebnych może skrócić czas poświęcony na utrzymanie porządku – w końcu im mniej przedmiotów, tym mniej elementów do sprzątania i organizowania.

Tired woman in white t shirt with dark hair cleaning in yellow rubber gloves for hands protection and bucket with cleaning supplies at home.

Sięgnij po odpowiednie pomoce

Współczesne rozwiązania dostępne na rynku mogą znacząco ułatwić proces sprzątania i jednocześnie oszczędzić nasz czas. Na przykład, zamiast tradycyjnego odkurzacza, warto wybrać odkurzacz myjący, taki jak model JetClean PET od Viledy, który nie tylko odkurza, ale także myje i suszy podłogi w jednym kroku, a dzięki specjalnej szczotce, świetnie radzi sobie z sierścią zwierząt domowych. W alternatywie dla tradycyjnego mopa, można też wyposażyć się w mop ze spryskiwaczem (jak np. 1-2 Spray Max od Viledy), który umożliwia szybkie mycie podłóg bez potrzeby noszenia ciężkiego wiadra z wodą i ciągłego wyżymania. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom sprzątanie staje się łatwiejsze i mniej czasochłonne, a bałagan pozostaje w ryzach.

O firmie:

Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.

Więcej informacji: www.vileda.pl