Jak przetrwać upały w domu?

Letnie, uciążliwe upały dają się we znaki. Powodują zmęczenie oraz roztargnienie, wpływając tym samym niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jesteśmy ospali i wyczerpani, a w nagrzanych mieszkaniach trudno szukać wytchnienia. Idealnym rozwiązaniem byłoby spędzać cały wolny czas w cieniu nad jeziorem, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Jak więc poradzić sobie z nieznośnymi temperaturami we wnętrzach?

Mniej światła – więcej wytchnienia
Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22 stopni – idealny komfort termiczny zapewni klimatyzacja, ale to jednak dość kosztowna, i niekoniecznie zdrowa, inwestycja. Istnieją jednak prostsze, doraźne rozwiązania. Warto pamiętać o tym, aby mieszkanie wietrzyć nocą, gdy temperatura jest niższa – w ciągu dnia natomiast należy zadbać o to, by gorące powietrze i promienie słoneczne nie wpadały do środka. Pozamykane i zasłonięte okna, które blokują przepływ gorącego powietrza, to warunek konieczny. Na rynku dostępne są rolety zewnętrzne, które całkowicie blokują przepływ światła, a nawet specjalistyczne rolety z powłoką odbijającą światło. Dzięki ich działaniu temperatura we wnętrzu może być o 10 stopni niższa niż na dworze.

Nawilżone powietrze
Jeśli upał jest nie do zniesienia, a powietrze stoi w miejscu, należy je nawilżyć. Jak można do tego doprowadzić? Wystarczy, że zrobicie pranie, a suszarkę postawicie na środku pokoju. Wilgotne ubrania w trakcie suszenia nawilżą powietrze. Kolejnym dobrym sposobem jest napełnienie wanny zimną wodą, która chłodzi powietrze i pochłania ciepło. Należy jednak pamiętać o tym, by otworzyć drzwi od łazienki. Doskonałym nawilżaczem i oczyszczaczem powietrza są rośliny, dlatego warto mieć je w domu – tym więcej, im większy metraż mieszkania. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim właściwościami roślin – najlepiej zdecydować się na takie, które oddają dużo wody podczas parowania i jednocześnie potrafią neutralizować niebezpieczne dla nas toksyny, które znajdują się w powietrzu. Przykładem idealnych roślin do domu są paprocie, bluszcze, fikusy, a także skrzydłokwiat.

Inteligentny sposób na upał
Rynek podsuwa jednak jeszcze inne, inteligentne rozwiązanie. A właściwie – termointeligentne. Taka właśnie jest farba, która działa jak termos i dba o komfort powietrza w mieszkaniu oraz domu. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą inteligentnych mikrosfer, a właściwie całego Systemu Mikrosfer, na bazie którego stworzono termointeligentną farbę. Mikrosfery to niewielkie elastyczne cząstki polimerowe o sferycznym kształcie. Wewnątrz nich znajduje się obojętny gaz, którego działanie zapewnia znakomite odbijanie promieniowania cieplnego. Dzięki dynamicznemu działaniu cząstek polimerowych farba przejmuje funkcję izolacji, a pomalowane nią ściany stają się elastyczne wobec temperatury na zewnątrz. Zimą nie wypuszczają ciepła, zatrzymując je w środku domu. Z kolei latem – nie przepuszczają słonecznego żaru do wewnątrz, co sprawia, że temperatura w mieszkaniu jest optymalna, podczas gdy na zewnątrz nieprzyjemnie wysoka. CIQ najskuteczniej spośród farb dostępnych na rynku, izoluje ściany budynku – ściana pokryta farbą CIQ odbija aż do 95% promieniowania cieplnego. Termoizolacyjne właściwości farby przekładają się na zauważalną oszczędność kosztów ogrzewania domu oraz wzrost poczucia komfortu termicznego – komentuje Waldemar Sas, Brand Manager marki CIQ.
To farba ekologiczna, dostępna w białym kolorze. Dla uzyskania wybranego koloru, można ją mieszać z dowolnymi pigmentami, przez co jednak nie straci swoich właściwości.

Więcej: www.termointeligentna.pl