Jak chronić mieszkanie przed nagrzaniem?

Sprawdzone sposoby na zatrzymanie promieni słonecznych


W upalne dni dom powinien stanowić schronienie przed intensywnym słońcem i wysokimi temperaturami. Sprawdź, jak dobrać zasłony i rolety na lato oraz jak chronić mieszkanie przed nagrzaniem, tak aby zawsze znaleźć w nim kojący cień.

 

Po zimnej wiośnie wszyscy z utęsknieniem wyczekują pięknych, słonecznych dni. Mało kto jednak cieszy się na nadchodzące letnie upały. Ekstremalnie wysokie temperatury i silne słońce są do zniesienia nad jeziorem lub nad morzem, ale w domowym zaciszu gorące powietrze może skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. W nagrzanym mieszkaniu jest bowiem duszno i parno, a przez to trudniej się w nim śpi i odpoczywa. Wysoka temperatura w pomieszczeniach może również nasilać objawy różnych chorób, takich jak nadciśnienie czy schorzenia serca. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, żeby chronić mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem i nasłonecznieniem. Są to przede wszystkim odpowiednio dobrane dekoracje okien.  

Zasłony i rolety zaciemniające

Dekoria.pl, zasłona zaciemniająca Blackout

Najczęstszym powodem nagrzewania się mieszkania jest wystawienie okien na zbyt dużą ekspozycję słoneczną, a tym samym wpuszczania do pomieszczeń zbyt dużej ilości promieni słonecznych – komentuje Renata Mikuś, stylistka wnętrz marki DekoriaPierwszym krokiem do ochrony mieszkania przed wysokimi temperaturami są więc dobrze dobrane zasłony lub rolety. 

Najlepszym sposobem na zatrzymanie promieni słonecznych wpadających do mieszkania są zasłony zaciemniające oraz rolety zaciemniające. Są one uszyte ze specjalnego materiału typu blackout, który blokuje światło nawet do 95%. W salonie czy sypialni, w których zawisną takie rolety rzymskie lub zasłony na okna panuje więc przyjemny półcień. Jest to szczególnie przydatne w czasie uporczywych upałów, jak i na przykład podczas popołudniowej drzemki czy porannego oglądania telewizji. 

Co więcej decydując się na zasłony zaciemniające czy rolety blackout nie trzeba rezygnować ze stylowych aranżacji. Mimo specjalistycznych tkanin pięknie prezentują się na oknach oraz dostępne są w różnorodnej kolorystyce. 

Zaciemniająca roleta i firanki w jednym

Dekoria.pl, roleta rzymska Duo

Co, gdy chcesz chronić pomieszczenie przed nagrzaniem, ale jednocześnie lubisz, kiedy do wnętrza wpadają delikatne, rozproszone promienie słoneczne? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się zaciemniające rolety rzymskie Duo. Uszyte są one z dwóch warstw materiałów: wierzchniej z zasłonowej tkaniny blackout i spodniej wykonanej z cienkiego woalu. W ten sposób łączą one w sobie zarówno funkcję zasłon, jak i firan. Natomiast dzięki specjalnemu mechanizmowi ich poszczególne warstwy są regulowane niezależnie, dzięki czemu możesz je dowolnie opuszczać i podnosić tak, aby spełniały swoje zadanie podczas każdej pogody i o każdej porze dnia. 

Jasna tkanina na oknie

Dekoria.pl, roleta rzymska Duo

Niektóre pomieszczenia w domu są nieco mniej narażone na nadmierne nasłonecznienie. Dotyczy to przede wszystkim wnętrz, których okna wychodzą na zachód lub północ bądź też są przyciemnione przez sąsiadujące z nimi budynki lub drzewa. Wówczas do ochrony przed nagrzaniem wystarczą cienkie rolety rzymskie lub firanki i zasłony w jasnych kolorach. Białe lub jasnobeżowe tkaniny odpychają bowiem promienie UV, automatycznie chroniąc mieszkanie przed nagrzewaniem. Co więcej jasne dekoracje okienne idealnie wpasowują w letnie aranżacje wnętrz i dodają im sielskiej, wakacyjnej lekkości. Najlepiej sprawdzą się tu rolety i zasłony z bawełny (ewentualnie bawełny z domieszką innego materiału), jako że jest ona przewiewna i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pokoju.