I wszędzie jest czysto na lata! Jak dbać o akumulator w odkurzaczu?

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy zrewolucjonizował proces sprzątania w niejednym domu. Jest zawsze pod ręką i w przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza pozwala nie martwić się o bliskość gniazdka  elektrycznego czy kabel plączący się pod nogami. By w pełni z niego korzystać musimy dbać jednak o jego serce, czyli akumulator. Jak to robić poprawnie i na co zwrócić uwagę podczas odkurzania, by maksymalnie wydłużyć życie odkurzacza tego typu?

W większości dostępnych dziś na rynku pionowych odkurzaczy bezprzewodowych zastosowany jest akumulator litowo-jonowy. Wiedza na temat tego jak obchodzić się z tego typu akumulatorem to podstawa, aby odkurzacz służył nam latami.

Nigdy do zera

Znasz ten scenariusz, gdy potrzebujesz szybko odkurzyć mieszkanie, a akurat wtedy lampka poziomu naładowania akumulatora złowrogo świeci na czerwono? Mimo to podejmujesz wyzwanie i sprzątasz dopóki odkurzacza sam się nie wyłączy? To najgorsze co możesz mu zrobić! Urządzenia z akumulatorami litowo-jonowymi „nie znoszą” rozładowania do zera. Nie mają bowiem tzw. efektu pamięci i nie powinny być formatowane. Najbardziej optymalny tryb pracy tego typu urządzeń to częste i płytkie doładowywanie, pozwalające utrzymać stan naładowania baterii na poziomie 40 – 90%. Podczas pracy z odkurzaczem zwracaj więc uwagę na lampkę LED  informującą o poziomie rozładowania. Na rynku dostępne są już także modele odkurzaczy bezprzewodowych, które wyłączają się same zanim akumulator osiągnie pełne rozładowanie, tak jak bezprzewodowy system utrzymania czystości Kobold VB100. – Takie podejście znacząco wydłuża żywotność akumulatorów w ogóle, a zarazem nie wpływa na jakość rezultatów sprzątania w długiej perspektywie czasu, nie tylko podczas pojedynczego cyklu sprzątania – mówi Magdalena Kruk-Ołpińska, Marketing Manager Thermomix® i Kobold Polska. Pamiętaj też, by nie przeładowywać akumulatora (pozostawienie akumulatora w gniazdku na całą noc to nie jest dobre rozwiązanie) i ładuj go tyle, ile zaleca producent (w przypadku Kobold V100 to nie więcej niż 3 godziny po wpięciu do gniazdka). Aby zapewnić sobie ciągłość gotowości odkurzacza warto rozważyć zakup dodatkowej baterii – pamiętaj jednak, że jeśli nie planujesz używać zapasowego akumulatora często, przechowuj go także w trybie naładowania przynajmniej do 40%.

Ze skrajności w skrajność

Akumulatory litowo-jonowe to ogólnie urządzenia, które nie lubią skrajności, w tym skrajnych temperatur. Odkurzacz bezprzewodowy w założeniu jest urządzeniem mobilnym. Jeśli więc akurat odkurzasz nim tapicerkę samochodową w aucie na powietrzu, nie zapomnij zabrać urządzenia ze słońca! Wysoka temperatura zmniejsza jego wydajność. Nie zostawiaj go też w aucie w czasie mroźnej zimy. Staraj się przechowywać akumulator w temperaturze między 20 a 25 stopni Celsjusza. W domu zadbaj, aby miejsce przeznaczone na odkurzacz w stanie czuwania nie było też stale eksponowane na słońce. Odkurzacz akumulatorowy nie lubi też nadmiernej wilgoci. Dbaj o to, aby nie zalać go wodą lub płynami do czyszczenia. To szczególnie istotne w przypadku odkurzaczy z funkcją 2 w 1, które tak jak Kobold VB100 wyposażone są w przystawkę, pozwalającą czyścić na sucho i na mokro w tym samym czasie. Przystawka 2 w 1 w systemie Kobold wyposażona została w klapkę powietrza wtórnego z wbudowanym czujnikiem nawilżenia, dzięki czemu nakładki materiałowe do sprzątania na mokro są zawsze optymalnie nawilżone.

Kompleksowa higiena użytkowania

Akumulator to serce odkurzacza bezprzewodowego, ale żeby dział długo nie wystarczy dbać tylko o niego. Na jego żywotność wpływa bowiem odpowiednia higiena pracy z całym urządzeniem. Po pierwsze, niejednokrotnie zapominamy,  że odkurzacz jako urządzenie do utrzymania czystości sam też potrzebuje… czystości! Nie dopuszczaj więc do zapełnienia zbiornika na kurz aż po brzegi. Opróżniaj go regularnie, ale też czyść wilgotną szmatką, aby usunąć cały kurz. Możesz postawić też na odkurzacz z niezwykle higienicznym i przyjaznym alergikom workiem filtrującym. Ten zastosowany w systemie Kobold VB100 wymienia się łatwo, a wbudowana w rączkę dioda LED sygnalizuje konieczność wymiany worka. Po drugie, nie pozwalaj, by Twój odkurzacz się przepracowywał. Jak? Dostosowuj moc ssania i tryb pracy szczotki do odkurzanej powierzchni. Jeśli odkurzacz jest odpowiednio naładowany, szczotki oczyszczone z włosów, a zbiornik na kurz opróżniony nie ma potrzeby, by  panele podłogowe czy kafle odkurzać na najwyższej mocy przeznaczonej do dywanów z długim włosiem.

Dbaj więc o optymalny poziom naładowania akumulatora i odkurzaj mieszkanie uważnie, a sprzęt przeznaczony do utrzymania czystości w domu zadba o czystość przez długie lata.