Dzieci wesoło wybiegły na… ogród

Każdemu maluchowi podczas dobrej zabawy zdarza się czasem „złapać zająca”. Ważne jednak, aby nie działo się to zbyt często i było bezbolesne. Dlatego nie tylko w domu, ale również w przydomowym ogrodzie trzeba zapewnić dzieciom warunki, które będą sprzyjały ich bezpieczeństwu.


Nieśliskie nawierzchnie, brak ostrych krawędzi, ograniczony dostęp do schodów – to podstawowe zasady zabezpieczenia domu, w którym przebywają dzieci. Należy jednak pamiętać, że zagrożenia czyhają również w ogrodzie, a zwłaszcza na tarasie, gdzie zwykle latem spędzamy ze swoimi pociechami dużo czasu. Żeby wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem tarasowego podłoża – najlepiej już na etapie projektowania. Ważne żeby nawierzchnia była trwała, łatwa w utrzymaniu czystości, dobrze odprowadzająca wodę, co sprawi, że zmniejszy się ryzyko ewentualnego poślizgnięcia i upadku.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań na taras znajdziemy m.in. kafle, kamień, drewno i deski kompozytowe. Choć w ofercie marketów budowlanych jest mnóstwo wzorów i kształtów materiałów odpowiednich do położenia na zewnątrz budynku, to każde z nich ma swoje wady, biorąc pod uwagę częste użytkowanie przez dzieci. Kafle silnie nagrzewają się od słońca i można się na nich też łatwo poślizgnąć, zwłaszcza, gdy akurat zacznie padać deszcz. Z kolei naturalne drewno, choć niewątpliwie jest klasyczną i piękną nawierzchnią, bywa jednak trudniejsze w pielęgnacji, pozostanie na nim trwały ślad po rozlanym soku oraz może obdarzyć malucha drzazgą po zetknięciu z nieoszlifowaną powierzchnią. Upadki na kamień mogą być bardzo bolesne dla dziecka, natomiast o kompozyt trzeba odpowiednio zadbać i jest on narażony na zarysowania.
– Jeśli mieszkają z nami kilkuletnie dzieci, optymalnym rozwiązaniem na taras może stać się kompozyt – mówi Sebastian Komaniecki, przedstawiciel handlowy Silvadec, producenta desek kompozytowych. – Jego najważniejszą cechą jest antypoślizgowość. W przeciwieństwie do drewnianych desek czy ceramiki nie nagrzewa się w mocnym słońcu. Skutecznie odbija także szkodliwe dla drewna promienie UV, za sprawą których naturalnie drewniany taras w szybkim tempie traci nadaną mu chemicznie barwę. Dodatkowo drewno kompozytowe nie ma drzazg, dzięki czemu do woli i bez obaw o zranienie, maluchy mogą po nim biegać nawet boso.

Wybiegnięcie z domu na taras to tylko początek czyhających w otoczeniu domu zagrożeń. W zależności od wielkości tarasu i dostępnej powierzchni ogrodowej, konieczne mogą być dodatkowe zabezpieczenia. W tym wszystkim należy pamiętać, że nie chodzi tu o pilnie strzeżone Alcatraz, gdzie nie wolno się ruszać ani niczego dotykać, a tylko o zminimalizowanie ryzyka przy jednoczesnym zapewnieniu radosnej zabawy w ogrodzie. Nie zabierajmy dziecku dzieciństwa, ale zadbajmy o odpowiednie rośliny, meble ogrodowe bez ostrych krawędzi, zabezpieczone baseny, oczka wodne czy też piaskownice. Nie pozwalajmy na łatwy dostęp do palenisk i grillów. Budując plac zabaw, dobierzmy odpowiednie urządzenia i ich usytuowanie. Zabezpieczmy też wszelkie urządzenia elektryczne, aby dzieciaki nie miały z nimi styczności. Planujmy z rozsądkiem nie zapominając jednak, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu powinno być dla dzieci frajdą, a nie nudą oraz nauką, a nie nauczką…

10 przykazań bezpiecznego ogrodu dla dziecka
1. Stwórz dziecku w ogrodzie przyjemną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu
2. Zadbaj o optymalną nawierzchnię i otoczenie tarasu (bezpieczne wyjście z domu)
3. Zabezpiecz ogrodzenie (szczelne, nieostre, bez łatwego niekontrolowanego wyjścia)
4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, instalacje elektryczne i system nawadniający
5. Nie sadź kłujących i trujących roślin
6. Nie buduj łatwo dostępnych oczek wodnych i basenów lub ogranicz do nich dostęp
7. Stwórz bezpieczny plac zabaw (wybierz odpowiednie huśtawki i ich usytuowanie)
8. Zabezpiecz wszelkie ostre krawędzie i narzędzia (meble ogrodowe, ścieżki, schodki itp.)
9. Nie korzystaj z kosiarki przy dziecku
10. Spędzaj radośnie czas w ogrodzie wspólnie ze swoim dzieckiem