Dywany płaskotkane – co to takiego i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dywany o długim i bardzo długim runie, choć niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku, nie są polecane dla każdego. Przede wszystkim łatwiej osadza się w nich kurz, sierść czy inne zabrudzenia a dodatkowo trudniej utrzymać je w czystości czy odnaleźć zagubione w nich klocki lub inne drobne przedmioty. Nie oznacza to jednak, że alergicy, właściciele psów czy rodzice małych dzieci muszą zupełnie rezygnować z posiadania dywanu. Idealnym dla nich rozwiązaniem mogą być modele tkane na płasko. Ekspert firmy ARTE wyjaśnia czym są dywany płaskotkane i jakie są ich zalety.

Dywany płaskotkane – idealne dla alergików i zapracowanych

Popularność dywanów tkanych na płasko wynika przede wszystkim z ich walorów użytkowych, dzięki którym świetnie sprawdzają się w nawet bardzo wymagających wnętrzach. „Dywany płaskotkane nie mają runa – są tkane na płasko, bez pętelek i pęczków. Takiego rodzaju modele najczęściej są wytwarzane maszynowo a do ich produkcji wykorzystuje się syntetyczne materiały, np. polipropylen, który utrudnia rozwój alergenów. Z tego względu szczególnie poleca się je alergikom”, tłumaczy Piotr Biegański, ekspert firmy ARTE. „Dywany płaskotkane powstałe na bazie polipropylenu są wytrzymałe i odporne na ścieranie, a także łatwiejsze w utrzymaniu czystości – nie wymagają częstego prania i nie sprawiają większych trudności w codziennym użytkowaniu i pielęgnacji. większość z nich może też być używana na zewnątrz – na tarasach czy balkonach. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli zwierząt oraz osób, którym zależy na możliwości szybkiego wyczyszczenia ewentualnych zabrudzeń”, zauważa specjalista. Dywany płaskotkane mają o wiele więcej zalet – sprawdzą się nawet w dziecięcym pokoju pełnym klocków i drobnych zabawek. Podobnie jak tradycyjne modele są miękkie i chronią ciało przed zimnem podłogi, ale ze względu na brak runa łatwiej dostrzec rozrzucone na nich niewielkie przedmioty czy okruszki pozostawione po jedzeniu. Choć dywanów płaskotkanych jest zdecydowanie mniej niż ich odpowiedników z długim runem, warto przemyśleć taką opcję zwłaszcza gdy jesteśmy uczuleni na roztocza lub nie chcemy poświęcać dużo czasu na sprzątanie.

Funkcjonalne i piękne

Dywany płaskotkane oprócz braku runa niczym nie odstają od swoich klasycznych odpowiedników. „Przykładem pięknego dywanu płaskotkanego może być Ragolle Tivoli 97003 800599 z oferty ARTE, wykonany w 100% z bawełny, utrzymany w stylistyce dalekowschodniej, z przewagą odcieni granatu, czerwieni i pomarańczy. Tego rodzaju dywany szczególnie poleca się alergikom, właścicielom czworonogów, a także osobom zapracowanym”, podpowiada Piotr Biegański. „Ciekawym przykładem dywanu tkanego na płasko jest też Balta Kerala 2695 392 z oferty ARTE, który dzięki połączeniu dwóch odcieni szarości daje poczucie głębi, optycznie powiększa pokój, a dodatkowo jest doskonałym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Co najważniejsze – jest wykonany z odpornego na działanie drobnoustrojów polipropylenu, dlatego idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób zmagających się z alergią na kurz, roztocza czy pleśń”, dodaje specjalista.

https://www.arte.pl/