Dom, który otacza naturą. Włoska marka LEMA zaprasza do Warszawy

Światowej klasy designerzy oraz najwyższa na świecie jakość wykonania – tym od USA po Japonię i od krajów skandynawskich przez Dubaj po RPA słynie meblarstwo z regionu Brianza. Ale firmę LEMA, jedną z najznakomitszych włoskich marek, wyróżnia coś jeszcze. To zrównoważone wykorzystanie cennych materiałów tak, aby odbiorcy każdego dnia czuli kojącą bliskość natury.

Firma LEMA, choć w Polsce jeszcze nie dość szeroko znana, to w kręgu włoskiego designu jedna z 5 najlepszych marek. Tak samo jak pozostałe znakomitości, harmonijnie łączy dziedzictwo tradycyjnego rzemiosła z innowacyjnymi technologiami i skalą ogromnego zespołu fachowców. Dzięki temu realizuje słynną w całym świecie jakość włoskiego wzornictwa zarówno w meblach katalogowych, jak i personalizowanych. Jedne i drugie powstają w ścisłej współpracy wykonawców z projektantami, aż do ostatnich szlifów. Tym właśnie wyroby marki LEMA zdobyły szeroki świat.

Jak rodziła się jakość

Idea ścisłej współpracy projektantów z wykonawcami pozostaje niezmienna od lat 30. XX stulecia. Właśnie wtedy twórca firmy, Angelo Meroni, w lombardzkim mieście Arosio założył warsztat mebli klasycznych. Krótko później zdecydował się otworzyć sklep także w pobliskiej stolicy regionu, Mediolanie. Decyzja ta okazała się niezwykle brzemienna w skutki. Pozwoliła bowiem nawiązać kontakty z designerami i architektami, którzy w tym czasie budowali swą pozycję na arenie kraju, a krótko później także świata.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym, jak rodzi się jakość:

 

 

Meble na miarę potrzeb

W ten sposób marka LEMA stała się jednym z najważniejszych posłańców stylu nowoczesnego. I to nie tylko w warstwie wizualnej. Firma jest niezmiennie otwarta na innowacje funkcjonalne o nieraz rewolucyjnym znaczeniu. Na początku lat 70. LEMA była pierwszą włoską firmą, która projektowała i produkowała zintegrowane systemy meblowe. Najpierw system regałowy „Lo Scaffale” projektu słynnego Tito Agnoli, a później także „Armadio al Centimetro” – garderobę modułową wykonywaną w formule bespoke, która wyprzedziła obecną popularność stolarstwa miarowego.

Całkiem niedawno, bo w roku 2017, pojawił się system LEMA Air Cleaning, który dba, by przechowywana w szafie odzież była wolna od niebezpiecznych drobnoustrojów. Wiemy, jak wielkie ma to znaczenie i dla zdrowia, i dla komfortu. Bestsellerowe w Azji rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane jest również w Europie.

W dobrym towarzystwie

Nie bez powodu więc z biegiem dekad LEMA stała się nie tylko we Włoszech, ale i na świecie synonimem nowocześnie wyrafinowanego stylu życia. Rzecz jasna duża w tym zasługa znakomitych designerów o międzynarodowej renomie, takich jak Werner Aisslinger, Gordon Guillaumier, Ferruccio Laviani, Lucidi Pevere, Nendo, Neri&Hu, Raw Edges, Francesco Rota czy Tokujin Yoshioka.

Dla jakości mebli znaczenie nie do przecenienia ma jednak i fakt, że Lema to firma rodzinna. Pełne pasji zaangażowanie kolejnych pokoleń rodziny Meroni przekłada się na dobre relacje w zespole wykonawców, oparte na wzajemnym szacunku. Wyraźnie przekłada się to na jakość oferowanych przez firmę mebli, dopracowanych w najdrobniejszym szczególe.

Otulić materiałem, fakturą, kolorem

Elita włoskich firm meblarskich tworzy pewien spójny standard najwyższej na świecie jakości. Bazą jest tu połączenie wysokiej klasy materiałów oraz perfekcyjnego wykonawstwa, w którym tradycyjne rzemiosło splata się z innowacyjnością dostępną tylko produkcji wielkoprzemysłowej. A jednak każda z tych marek ma pewien wyróżnik.

W przypadku firmy LEMA to bez wątpienia wyraźny zwrot ku naturze. Bardzo nowoczesne formy mebli w większości utrzymane w kolorach ziemi (z tak charakterystyczną dla regionu Brianza sieną paloną) nie tylko wykorzystują przepiękne drewno, kamień, skórę, wełnę, jedwab czy puch gęsi, ale również pozwalają wyraźnie odczuć bliskość natury – zarówno wzorkiem, jak i dotykiem. Polerowany dąb i orzech, skóra licowa lub zamsz, plecionki z rzemieni, miękkie tkaniny, szczotkowane marmury i trawertyny… wszystko to przyciąga zarówno oczy, jak i dłonie.

     

Naturalnie, a więc ekologicznie

Dodatkowo kojąco działa świadomość, że LEMA jest jednym z włoskich prekursorów działań proekologicznych. Surowce naturalne czerpie tylko z certyfikowanych źródeł, bez szkody dla cennych zasobów leśnych albo dla zwierząt. Tam, gdzie to tylko możliwe, wykorzystuje barwniki wodorozcieńczalne. Tworzywa sztuczne pozyskuje z recyklingu i przygotowuje tak, by po zużyciu można je było przetworzyć ponownie. A nadrzędną zasadą firmy pozostaje trwałość mebli liczona w dekadach – w opozycji do szkodliwych dla świata produktów z kręgu fast design.

LEMA w Warszawie

Fotografia pozwala nam poznawać świat bez bariery odległości. Dzięki niej możemy cieszyć oczy znakomitymi formami, świetnymi proporcjami, pięknymi kolorami i wzorami włoskich mebli. Ale o ich jakości, o klasie materiału, o uroku pieczołowitych wykończeń nie sposób przekonać się inaczej niż osobiście. Tu dobra wiadomość. Meble marki LEMA są dostępne także w Polsce. Zapoznać się z nimi można w przestrzeniach showroomu Logan przy ul. Radzymińskiej 257 w Warszawie. Warto się tu wybrać, aby skarby meblarstwa z Brianzy zobaczyć z bliska, dotknąć, wypróbować.

Showroom LEMA

Warszawa, ul.  Radzymińska 257