Dla kogo kuchnia otwarta, a dla kogo zamknięta?

14 Views
Czas czytania3 Minute, 22 Second

Większość woli kuchnie otwarte, które odpowiadają współczesnemu rytmowi życia, ale wersje zamknięte wcale nie są pomijane. Gdy kładziemy na szalach zalety jednego i drugiego typu kuchni, to okazuje się, że są w równowadze. Zatem co wybrać?

Kuchnia nazywana jest sercem mieszkania. Przez wielu traktowana jest jako centrum życia rodzinnego. W trendzie są kuchnie otwarte na inne pomieszczenie, najczęściej z zabudowanym aneksem. To jednak nie oznacza, że kuchnie zamknięte przechodzą do przeszłości. Oba rodzaje mają swoje zalety. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i stylu życia.

Dwa w jednym

Otwarta kuchnia to nie tylko trend. To także efekt współczesnego stylu życia, polegającego na spędzaniu wolnego czasu i jedzenia posiłków poza domem. Zmieniło się znaczenie kuchni w życiu domowników oraz podejście do gospodarowania miejscem. Popularne stały się metody optycznego powiększania przestrzeni. – Małe lub średnie mieszkanie z otwartą kuchnią zyskuje wizualnie na wielkości. Na aneks potrzebujemy mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię – potwierdza Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development. – Otwarta kuchnia jest sercem domu i daje wiele możliwości. Można na przykład zorganizować tak popularne teraz social cooking. Możemy wtedy pozwolić sobie na 3-pokojowe mieszkanie z aneksem zamiast 2-pokojowego z wydzieloną kuchnią – doradza.

Magdalena Gąsienica-Samek przekonuje, że otwarta kuchnia ma wiele pozytywnych zastosowań i jest użyteczna. Patrząc na wybory nabywców mieszkań w Red Parku, okazuje się, że jest odpowiednim rozwiązaniem dla właściwie każdej grupy osób: dla singli, par i młodych rodzin. – Wielkość aneksów różni się w zależności od typu mieszkania. Wybierając mieszkanie warto ustalić, jaką funkcję ma pełnić kuchnia i dokonać właściwego wyboru. Jest z czego wybierać – podkreśla.

Wśród głównych zalet kuchni otwartej wymienia się zwykle: możliwość postawienia półwyspu, który daje wygodę podczas gotowania, łatwy dostęp do sprzętów, a także duże możliwości aranżacyjne. Architekci zaznaczają, że szeroki wachlarz materiałów i postęp w projektowaniu wnętrz pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej kuchnię  z salonem. Właściwy dobór materiałów, kolorów, akcesoriów i dodatków decyduje o ostatecznym wrażeniu użytkowym i estetycznym.

Aspektem do rozważenia jest jeszcze czynnik społeczny. – Podczas spotkania z rodziną lub znajomymi możemy gotować, nie tracąc przy tym niczego z rozmowy. Jesteśmy w centrum wydarzeń – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek, dodając że otwartą kuchnię doceniają także mamy, które przebywając w niej cały czas mogą mieć na oku małe dzieci.

 

Prywatne królestwo

Kuchnia jako osobne pomieszczenie ma równie wiele zalet. Po pierwsze, jest najważniejszym miejscem każdego zapalonego kucharza. Po drugie, zapachy i odgłosy gotowania nie roznoszą się po całym domu i nie przeszkadzają pozostałym domownikom w wykonywaniu innych czynności, a ewentualny bałagan jest niewidoczny z innych pomieszczeń. Po trzecie, zamkniętą kuchnię można urządzić dowolnie, nie oglądając się na zachowanie spójności stylistycznej z resztą mieszkania. Po czwarte, zwykle mieści się w niej więcej szafek i sprzętów, których nie trzeba zabudowywać, co zmniejsza koszty wykończenia. Poza tym wolnostojące sprzęty nie psują tu wrażenia estetycznego, jak ma to miejsce w przypadku kuchni połączonych z salonem. A także, po piąte, drzwi ograniczają dostęp dzieci do niebezpiecznych dla nich akcesoriów kuchennych.

Z reguły na kuchnię zamkniętą decydują się osoby, które często gotują w domu i które lubią przy tym spędzać dużo wolnego czasu. Takie rozwiązanie przemawia również do par, które lubią cieszyć się osobnym salonem i intymnością w każdym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia. – Osobne kuchnie doceniają seniorzy, którzy zamieniają dom na mieszkanie, i małżeństwa, od których dzieci już się wyprowadziły – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek.

W poznańskim Red Parku dominują układy z kuchnią otwartą, co wynika z upodobań nabywców. Na zdecydowanej większości pięter wyróżnia się 10 typów mieszkań, z których 8 jest z aneksem. Pozostałe 2 rodzaje to mieszkania o powierzchni 50 mkw. z kuchnią zamkniętą. Mieszkania z oddzielną kuchnią są także na najwyższym, 13. piętrze. To 3-pokojowe układy o wielkości niespełna 100 mkw. z dużym tarasem i cudownym widokiem na panoramę Poznania. Na 13. piętrze są również mieszkania z aneksem kuchennym.

Magdalena Gąsienica-Samek nadmienia, że przy wyborze rodzaju kuchni nie powinniśmy kierować się statystykami i decyzją innych, lecz własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Jej rodzaj powinien być również dostosowany do stylu życia, liczebności rodziny i wielkości mieszkania. Wybór odpowiedniego typu mieszkania to w największej mierze kwestia indywidualna.

0 0
Happy
Happy
0
Sad
Sad
0
Excited
Excited
0
Sleppy
Sleppy
0
Angry
Angry
0
Surprise
Surprise
0
KontaktPolecane firmyProjektanciDodaj ogłoszenie